Czym jest przepuklina jądra miażdżystego?
Chociaż przepuklina może kojarzyć się przede wszystkim z okolicami jamy brzusznej, jest to schorzenie, które dotyczyć może nawet kręgosłupa, a konkretniej jądra miażdżystego. Co to takiego? Jądro miażdżyste to element każdego z dysków, z których składa się kręgosłup. Jądro to ma galaretowatą konsystencję i jest otoczone pierścieniem włóknistym, który zbudowany jest z silnych włókien kolagenowych.
O przepuklinie jądra miażdżystego jest więc mowa wówczas, gdy dochodzi do uwypuklenia jądra miażdżystego poza jego prawidłową lokalizację. Sytuacja taka jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem pierścienia włóknistego. Ponieważ jądro miażdżyste nie jest bogato unaczynione, na początku schorzenie to może nie dawać żadnych istotnych objawów. Gdy przepuklina zacznie uciskać na nerwy, mogą pojawić się lub nasilać dolegliwości bólowe.
Przyczyny powstawania przepukliny jądra miażdżystego
Na ludzki kręgosłup każdego dnia oddziałują liczne siły naciskowe – najbardziej intensywne są wówczas, gdy dochodzi do dźwigania ciężkich przedmiotów lub do wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Pod wpływem powtarzających się nacisków, pierścień włóknisty, który chroni jądro miażdżyste, może ulec degeneracji i uszkodzeniu, a to umożliwia wydostanie się fragmentu jądra miażdżystego na zewnątrz.
Przepuklina jądra miażdżystego początkowo może przebiegać niemal bezobjawowo, ale z czasem prowadzi do istotnych dolegliwości bólowych, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Samo podnoszenie ciężkich przedmiotów nie musi wcale prowadzić do wytworzenia się przepukliny. Ogromne znaczenie mają również liczne czynniki dodatkowe.
Co sprzyja wystąpieniu przepukliny jądra miażdżystego?
- Wiek – schorzenie to najczęściej dotyka osoby po 35. roku życia.
- Płeć – z przepukliną jądra miażdżystego częściej zmagają się mężczyźni niż kobiety, ale może to być powiązane nie tylko z płcią, co też z wykonywaną pracą (osoby pracujące fizycznie znajdują się w grupie ryzyka) lub z hobby (na przykład podnoszenie ciężarów).
- Palenie papierosów – nikotyna ma niekorzystny wpływ na pierścień włóknisty, a co za tym idzie – może przyczyniać się do powstawania przepukliny.
- Nadwaga i otyłość – nadprogramowe kilogramy obciążają kręgosłup, sprzyjają tworzeniu się przepukliny i to nie tylko jądra miażdżystego, ale też przepukliny brzusznej.
- Ciężka praca fizyczna – a w szczególności pchanie i podnoszenie ciężkich przedmiotów.
Przepuklina jądra miażdżystego – objawy
Podstawowym objawem przepukliny jądra miażdżystego jest ból kręgosłupa, który może być ostry, piekący lub tępy. Często promieniuje on do innych części ciała – przede wszystkim do kończyn dolnych i górnych. Jeśli zmagasz się z tym schorzeniem, możesz odczuwać też mrowienie lub drętwienie tych części ciała. Zwykle dolegliwości bólowe nasilają się przy siedzeniu, a podczas chodzenia są mniej odczuwalne. Pamiętaj, że intensywność oraz rodzaj objawów mogą różnić się w zależności od miejsca występowania zmian.
Pozostałe objawy przepukliny jądra miażdżystego:
- osłabienie mięśni,
- problemy z poruszaniem się,
- zaburzenia czucia,
- problemy z kontrolą oddawania moczu i stolca.
Jeśli zauważasz u siebie wymienione objawy, umów się na wizytę do ortopedy – na podstawie wywiadu i badań obrazowych możliwe będzie postawienie trafnej diagnozy oraz wdrożenie optymalnej metody leczenia.
Przepuklina jądra miażdżystego – operacja i inne sposoby leczenia
Sposób leczenia przepukliny jądra miażdżystego zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, natężenia objawów oraz wieku pacjenta. By zredukować ból i uporać się ze stanem zapalnym, stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pamiętaj, że nie bez znaczenia jest także odciążenie mięśni i odpoczynek. Jeśli borykasz się z tym problem, ale zmiany nie są mocno rozwinięte i odczuwasz umiarkowany ból, rozważ fizjoterapię. Inne rozwiązania to laseroterapia, krioterapia oraz masaże – kiedy metody te nie dają poprawy, a schorzenie jest zaawansowane, konieczne może być przeprowadzenie operacji chirurgicznej.
Metody stosowane w leczeniu przepukliny jądra miażdżystego
- Fizjoterapia – ma na celu wzmocnienie mięśni (nie tylko kręgosłupa, ale także pośladków i brzucha). Co istotne, rehabilitacja zalecana jest również po przeprowadzeniu operacji kręgosłupa.
- Farmakoterapia – opiera się głównie na przyjmowaniu preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
- Operacja chirurgiczna – u niektórych pacjentów konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmian zwyrodnieniowych. Operacja chirurgiczna wiąże się nie tylko z wyższą inwazyjnością, ale też z powstaniem blizny. Jeśli zechcesz, po okresie rekonwalescencji, możesz rozważyć wykonanie laseroterapii. Leczenie blizn laserem pozwala zmniejszyć ich widoczność, przez co nie stanowią tak istotnego problemu natury estetycznej.
Pamiętaj, że metoda leczenia przepukliny jądra miażdżystego powinna być dopasowana do konkretnego przypadku. Jeśli dokuczają Ci któreś z wymienionych wyżej objawów, umów się na wizytę u specjalisty – ortopedy, neurologa albo lekarza rodzinnego. Specjalista wykonana badanie fizykalne, zleci przeprowadzenie badań diagnostycznych (na przykład tomografii komputerowej) i zaproponuje Ci odpowiednie leczenie.