Dermabrazja – co to takiego?
Jeden ze sposobów na mechaniczne złuszczanie skóry to właśnie dermabrazja. Jest to profesjonalny zabieg kosmetyczny, który ma dość inwazyjny charakter. Podczas dermabrazji dochodzi bowiem do bardzo intensywnego złuszczania – aż do właściwej warstwy skóry.
Rodzaje dermabrazji
- Dermabrazja diamentowa – jest wykonywana przy pomocy specjalistycznego urządzenia z diamentową głowicą.
- Dermabrazja laserowa – wykorzystuje działanie lasera do usuwania wierzchnich warstw skóry.
Na jakich obszarach skóry wykonuje się dermabrazję?
Teoretycznie mechanicznemu złuszczaniu można poddać dowolny fragment skóry. W praktyce jednak dermabrazję najczęściej wykonuje się na twarzy oraz na skórze głowy.
- Dermabrazja twarzy – pozwala zwalczyć przebarwienia, nierówności kolorytu cery, ale też zniwelować ślady po trądziku i drobne zmarszczki.
- Dermabrazja skóry głowy – ma na celu wzmocnienie cebulek włosowych oraz pobudzenie wzrostu włosów.
Dermabrazja była jedną z technik usuwania tatuaży, a szczególnie do czasu upowszechnienia się technik laserowych. Dziś niezwykle rzadko wykonuje się ten zabieg w tym konkretnym celu. Z pomocą dermabrazji można jednak zwalczać cellulit i rozstępy, dlatego też metoda ta bywa również wykorzystywana na takich obszarach ciała, jak uda, brzuch lub pośladki.
Jakie efekty można uzyskać za pomocą dermabrazji?
- Spłycenie zmarszczek – nawet tych głębszych.
- Zniwelowanie blizn po ospie i trądziku.
- Redukcja przebarwień – w tym plam wątrobowych i melasmy.
- Zmniejszenie rozstępów.
- Redukcja cellulitu.
- Wygładzenie skóry i przywrócenie jej młodszego wyglądu.
Chociaż efekty dermabrazji mogą być bardzo korzystne, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nie będą widoczne od razu. Tuż po zabiegu skóra jest bowiem opuchnięta i zaczerwieniona. Dopiero po upływie paru dni, gdy ustąpi opuchlizna, można będzie zauważyć korzystne efekty zabiegu.
Czym różni się dermabrazja od mikrodermabrazji?
Dermabrazja to zabieg zdecydowanie bardziej inwazyjny od mikrodermabrazji – złuszczanie jest bardziej intensywne i głębsze, przez co metoda ta jest polecana do niwelowania głębszych zmarszczek, mocnych przebarwień i blizn po trądziku.
Mikrodermabrazja jest zdecydowanie delikatniejsza, przez co istnieje do niej mniej przeciwwskazań, a skóra szybciej wraca do normy. Mikrodermabrazja radzi sobie dobrze z płytszymi zmianami skórnymi, ale przy głębokich bruzdach nie będzie tak skuteczna, jak klasyczna dermabrazja. Cena jest jeszcze jednym ważnym czynnikiem, który odróżnia dermabrazję od mikrodermabrazji, która jest tańsza.
Jakie są wskazania i przeciwskazania do zabiegu dermabrazji?
Zabieg dermabrazji może okazać się pomocny w niwelowaniu głębszych zmarszczek, a także blizn – na przykład po trądziku lub po ospie. Dermabrazja pomaga również uporać się z przebarwieniami skórnymi, plamami wątrobowymi, a nawet z rozstępami i cellulitem.
Chociaż dermabrazja ma wiele zastosowań i pomaga pozbyć się wielu niepożądanych defektów skórnych, nie każdy może z niej skorzystać.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu dermabrazji?
- Bliznowacenie skóry.
- Aktywne zmiany trądzikowe, oparzenia lub opryszczka – na obszarze zabiegu.
- Aktywne stany zapalne.
- Cukrzyca.
- Choroby nowotworowe.
- Ciąża i okres karmienia piersią.
- Terapie immunosupresyjne.
Jak wygląda zabieg dermabrazji?
Dermabrazję można i należy wykonywać w gabinecie medycyny estetycznej. Procedurę poprzedza krótka rozmowa z lekarzem, która ma na celu wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Kolejny krok to dokładne oczyszczenie skóry, jej zdezynfekowanie i schłodzenie.
Zabieg dermabrazji jest dość inwazyjny (złuszczanie jest mechaniczne i dość głębokie), dlatego wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podanie środka znieczulającego to kolejny etap zabiegu. Gdy anestetyk zacznie działać, rozpoczyna się dermabrazja – złuszczanie skóry przy pomocy głowicy diamentowej lub innego rodzaju (w zależności od wybranego rodzaju dermabrazji). Czas trwania zabiegu wynosi od 30 minut do nawet 2 godzin – jest uzależniony od wielkości obszaru zabiegowego, jak również od kondycji skóry i spodziewanych efektów.
Po złuszczeniu skóry zakładany jest specjalny opatrunek, który chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wirusami i bakteriami. Należy go nosić nawet do 10 dni po zabiegu.
Jakie są zalecenia po zabiegu dermabrazji?
- Należy nosić specjalny opatrunek – nawet do 10 dni po zabiegu.
- Nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni UV.
- Nie należy używać kosmetyków z kwasami i o działaniu złuszczającym.
- Wykonywanie makijażu nie jest wskazane przez kilka do kilkunastu dni po zabiegu.
- Przez pierwsze dwa dni po zabiegu nie należy spożywać alkoholu oraz przyjmować leków zawierających ibuprofen lub aspirynę.
Dermabrazja to sprawdzony sposób na gładką skórę, ale też dość intensywny zabieg, który wymaga pewnych poświęceń. Jeśli jednak zależy Ci na spłyceniu zmarszczek, usunięciu blizn, przebarwień lub cellulitu, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej i rozważ wykonanie dermabrazji.