Pryszcz podskórny – charakterystyka
Twarde zgrubienia, grudki pod skórą lub sporej wielkości cysty z ropną zawartością – pryszcze podskórne mogą wyglądać różnie. Powstają w głębszych warstwach skóry, są nieestetyczne, bywają bolesne i trudne do szybkiego wyleczenia.
Przeważnie pryszcze podskórne tworzą się na twarzy – szczególnie w tak zwanej „strefie T”, która obejmuje czoło nos i brodę. Niektórym dokuczają również podskórne wypryski na dekolcie lub na plecach.
Przyczyny powstawania grudek pod skórą
Istnieje kilka różnych czynników, które sprzyjają tworzeniu się pryszczy podskórnych. Do najważniejszych należą poniższe:
- Niewłaściwa praca gruczołów łojowych i związany z tym nadmiar produkowanego sebum – to powszechna dolegliwość u osób z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową.
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej – mogą być związane z okresem dojrzewania, ciążą lub menopauzą, ale też z różnymi schorzeniami.
- Błędy dietetyczne – przede wszystkim spożywanie nadmiernej ilości cukru, tłuszczu, żywności przetworzonej i ciężkostrawnych dań.
- Stosowanie używek – na przykład palenie papierosów.
- Niewłaściwa higiena i stosowanie źle dobranych kosmetyków – cera ze skłonnością do wyprysków powinna być pielęgnowana przy pomocy starannie dobranych specyfików, regularnie oczyszczana, złuszczana, ale też nawilżana.
Na powstawanie pryszczy podskórnych wpływają zarówno powyższe czynniki, jak również stres. Problemy skórne bywają również manifestacją innych problemów zdrowotnych – na przykład zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, ale też problemów z tarczycą lub rozwijającej się cukrzycy. Właśnie z tego względu warto umówić się na wizytę u dermatologa i wykonać podstawowe badania laboratoryjne.
Pryszcze i grudki pod skórą – leczenie
Podskórne grudki i wypryski nie powinny być wyciskane. Choć wiele osób praktykuje mechaniczne usuwanie treści, która gromadzi się w wypryskach, takie działania mogą przynieść skórze więcej szkody, niż pożytku. Wobec tego, jak szybko pozbyć się pryszcza podskórnego? Jakie są polecane metody działania?
Domowe sposoby na pryszcze podskórne
Podstawą w zwalczaniu pryszczy podskórnych są właśnie działania, które można wykonać w domowym zaciszu. Kluczowe znaczenie ma bowiem:
- Regularne i dokładne oczyszczanie skóry.
- Delikatne złuszczanie cery – raczej przy pomocy enzymów, a nie mechaniczne.
- Znormalizowanie pracy gruczołów – stosowanie toników i kosmetyków regulujących produkcję sebum.
- Nawilżanie skóry – cera przetłuszczająca się i ze skłonnością do wyprysków również wymaga nawilżenia. Powinno być ono jednak dostarczane za pośrednictwem kosmetyków o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłoną i nie zatkają porów.
W domowej pielęgnacji mogą być stosowane zarówno kosmetyki, jak również produkty apteczne – najlepiej dobrać je pod okiem lekarza dermatologii lub podczas wizyty w gabinecie kosmetycznym.
Zabiegi na grudki pod skórą
Jeśli problemy skórne są nasilone i domowe sposoby zwalczania podskórnych grudek okażą się niewystarczające, warto zdecydować się na profesjonalne działania. Podstawowe zabiegi, które można polecić w tej sytuacji, to:
- Peelingi kosmetyczne – w szczególności węglowe oraz z użyciem kwasów. Ich rolą jest zarówno złuszczanie naskórka i odbudowa skóry, jak również unormowanie pracy gruczołów łojowych.
- Zabiegi z kwasami – są bardzo skuteczne w leczeniu różnych rodzajów trądziku.
Pomocne w zwalczaniu grudek podskórnych są również zabiegi laserowe i wiele innych. Najlepiej umówić się na pierwszą wizytę, podczas której można będzie zaplanować plan działania i dobrać najkorzystniejsze metody.
Jak pozbyć się pryszcza podskórnego w szybki sposób?
Nieefektowne wypryski i grudki podskórne mogą pojawić się na twarzy w najmniej odpowiednim momencie – na przykład tuż przed ważnym spotkaniem. Niestety na pojawianie się tego typu zmian ogromny wpływ może wywierać stres i stąd też ich częsta obecność na skórze właśnie w takich momentach. W takiej sytuacji można wypróbować któryś z poniższych sposobów:
- Maść ichtiolową lub cynkową – istnieje spora szansa na zredukowanie obrzęku i złagodzenie zmiany.
- Specjalne plasterki na wypryski – przykleja się je punktowo na noc. Plasterki te są nasączone substancją, która pomaga w szybkim wyleczeniu pryszcza.
- Szybka wizyta w gabinecie kosmetycznym – jeśli akurat będzie wolny termin.
O cerę warto dbać na bieżąco, zmieniać złe przyzwyczajenia, stosować zdrową dietę i utrzymywać wysoki poziom higieny. Pomocne bywają również kosmetyki i preparaty apteczne, które zawierają kwasy, nadtlenek benzolitu lub retinoidy. Regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym również pomogą podtrzymać zadowalające efekty kuracji.
Pryszcze podskórne – o czym warto pamiętać?
Cera ze skłonnością do wyprysków i grudek podskórnych jest trudna w pielęgnacji, dlatego bardzo ważna jest konsekwencja w działaniu i unikanie najpowszechniejszych błędów:
- Wyprysków, a w szczególności głębiej zlokalizowanych grudek, nie należy wyciskać – to prosta droga do nieestetycznych blizn po trądziku i przebarwień.
- Przy aktywnych zmianach lepiej nie stosować peelingu mechanicznego.
- Cerę tłustą i trądzikową również trzeba nawilżać – czasami nadmiar sebum to efekt jej przesuszenia.
Leczenie podskórnych grudek może wymagać czasu. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i wdrożyć korzystne działania na stałe, by w przyszłości znacząco zredukować obecność niedoskonałości skóry.