Rozstępy na brzuchu – czym są i jak powstają?
Charakterystyczne pręgi na skórze, które początkowo mają czerwone zabarwienie, a z czasem stają się jaśniejsze od otaczającej je skóry, to właśnie rozstępy. Bywają nazywane tygrysimi paskami, są nieregularne w kształcie, wrzecionowate i ułożone równolegle względem siebie. Mogą powstawać na różnych obszarach ciała, ale najczęściej pojawiają się na udach, pośladkach, brzuchu, ramionach i klatce piersiowej.
Jak powstają rozstępy na brzuchu?
Rozstępy powstają na skutek zbyt gwałtownego wzrostu objętości ciała, który pociąga za sobą rozciąganie się skóry. Pod względem wizualnym rozstępy przypominają pęknięcia na skórze i rzeczywiście jest to porównanie uzasadnione. Nadmiernie naprężona skóra ulega uszkodzeniom – przerywane są włókna elastyny i kolagenu. Proces tworzenia się rozstępów można podzielić na dwie fazy:
- Faza ostra – inaczej zwana zapalną. Może trwać przez kilka tygodni lub miesięcy. W fazie ostrej rozstępy są świeże, czerwone, różowe lub fioletowe. To właśnie na tym etapie najlepiej rozpocząć ich leczenie, gdyż będzie ono miało największą szansę na powodzenie.
- Faza bliznowacenia – bywa nazywana również fazą zanikania. Rozstępy zmieniają swój kolor na jasny, lekko perłowy. Są wyczuwalnie wklęsłe w porównaniu z otaczającą je skórą. Na tym etapie także można poddawać je leczeniu, ale będzie ono trudniejsze i umożliwi raczej zmniejszenie ich widoczności, a nie całkowite usunięcie.
Ponieważ rozstępy najłatwiej leczyć w pierwszej fazie, gdy są świeże, nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie medycyny estetycznej.
Najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów na brzuchu
- Ciąża – w jej trakcie dochodzi do stopniowego powiększania się obwodu brzucha, który ostatecznie może osiągnąć bardzo duży rozmiar (szczególnie w przypadku ciąż mnogich). Jeśli nawet skóra jest w dobrej kondycji, w okresie ciąży jest bardzo nadwyrężana, a to sprzyja tworzeniu się rozstępów w tej lokalizacji.
- Szybkie przybieranie na wadze – również nie sprzyja kondycji skóry na brzuchu. Gdy proces ten zachodzi bardzo dynamicznie, na brzuchu mogą pojawiać się rozstępy.
- Zbyt szybka utrata masy ciała – nie tylko przybieranie na wadze, ale też jej wahania i szybka utrata masy ciała to czynniki wpływające na możliwość tworzenia się rozstępów.
Wystąpienie któregoś z powyższych czynników nie oznacza automatycznie, że pojawią się również rozstępy. Ostatecznie o ich obecności decydują także takie kwestie, jak kondycja skóry, nieprawidłowy poziom kortyzolu lub estrogenów, a nawet przyjmowane leki lub predyspozycje genetyczne.
Skuteczne sposoby na rozstępy na brzuchu po ciąży lub z innych powodów
Jeśli zauważysz u siebie rozstępy na brzuchu, nie zwlekaj z wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Najpóźniej po kilku miesiącach zmiany te wejdą w fazę bliznowacenia, a wówczas ich całkowite zlikwidowanie będzie bardzo utrudnione. Możesz wypróbować domowe metody, ale najwyższą skuteczność zapewnią Ci profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej.
Zabiegi na rozstępy na brzuchu
Najlepiej wykonać je, gdy rozstępy są wciąż w fazie ostrej, bo wówczas ich skuteczność jest najwyższa. Jeśli jednak zmiany są już na etapie bliznowacenia, również warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów, gdyż z ich pomocą można będzie radykalnie zmniejszyć widoczność rozstępów. Polecane procedury:
- Mikronakłuwanie – zabieg wpływa na regenerację uszkodzonych włókien kolagenowych, które odpowiadają za tworzenie się rozstępów. Efektem zabiegu będzie spłycenie zmian i zmniejszenie ich widoczności.
- Zabiegi laserowe – w szczególności z zastosowaniem laserów frakcyjnych. Procedura pobudza odnowę skóry i jej regenerację, co może zniwelować rozstępy w ich wczesnej fazie lub zdecydowanie spłycić te, które zdążyły wejść już w fazę utrwalania.
- Nici liftingujące – polecane do redukcji rozstępów zlokalizowanych na brzuchu.
Widoczne rozstępy na brzuchu po ciąży warto zacząć redukować, gdy tylko będzie to możliwe. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której rozstępy pojawiają się na dość wczesnym etapie ciąży i wówczas z niektórymi metodami ich zwalczania trzeba poczekać nawet kilka miesięcy ze względu na bezpieczeństwo płodu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by jeszcze w okresie ciąży wybrać się na konsultację z zakresu medycyny estetycznej i dobrać optymalne metody leczenia, które można będzie zastosować od razu, jak również w przyszłości.
Domowe sposoby na rozstępy na brzuchu
Wiele osób zastanawia się, co na rozstępy na brzuchu można stosować w domowym zaciszu i czy metody te są skuteczne. Jak zwykle, wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i kondycji skóry, ale też od tego, czy rozstępy są wciąż w fazie ostrej.
Na świeże rozstępy można aplikować maści i żele o działaniu przeciwzapalnym, jak również zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Kluczowe jest również aplikowanie kosmetyków z witaminami oraz składnikami pobudzającymi syntezę kolagenu.
Czy można uniknąć rozstępów na brzuchu podczas ciąży?
W medycynie (także estetycznej) często sprawdzają się słowa Hipokratesa: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć.” Z tego właśnie względu warto wdrożyć działania profilaktyczne, które zwiększą szansę na uniknięcie rozstępów w ciąży:
- Zadbaj o pielęgnację i nawilżenie skóry – stosuj kosmetyki poprawiające elastyczność skóry i zapobiegające rozstępom.
- Wykonuj masaże skóry na brzuchu, dzięki czemu poprawisz jej elastyczność.
- W miarę możliwości, prowadź aktywny tryb życia.
- Wykonuj peeling i stosuj naprzemiennie ciepły i zimny natrysk pod prysznicem.
- Zdrowo się odżywiaj.
Warto prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia oraz zachowywać optymizm. Jeśli nawet nie uda się uniknąć rozstępów, medycyna estetyczna zna wiele sposobów na ich zwalczanie!