Zapalenie mieszków włosowych – objawy
Zaczerwieniona skóra, niewielkie krostki, a nawet nieprzyjemny świąd skóry – to objawy, które mogą wskazywać właśnie na zapalenie mieszków włosowych. Aby zyskać pewność, że zaobserwowane symptomy rzeczywiście związane są właśnie z tym schorzeniem, umów się na konsultację dermatologiczną!
Charakterystyczne dla zapalenia mieszków włosowych są żółtawe krostki, które pojawiają się na skórze i często ulegają przekłuciu przez włosy. Mogą występować praktycznie na dowolnym obszarze ciała: na twarzy, głowie, dekolcie, udach, ramionach i w wielu innych miejscach.
Przyczyny zapalenia mieszków włosowych
Powodem występowania stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych może być infekcja bakteryjna lub wirusowa. Zdecydowanie rzadziej przyczyną schorzenia bywają stosowane kosmetyki lub leki podawane na skórę.
Poza bezpośrednimi przyczynami zapalenia mieszków włosowych, warto poznać także czynniki dodatkowe, które mogą mieć istotny wpływ na ryzyko rozwinięcia się tego schorzenia. Oto one:
- Mechaniczne uszkodzenia skóry, do których może dochodzić, na przykład, podczas depilacji. Uszkodzony naskórek jest zdecydowanie bardziej narażony na rozwijanie się zakażeń i infekcji.
- Częste podrażnianie skóry – na przykład przez niewygodną odzież.
- Wrastanie włosów – najczęściej na obszarze skóry, który bywa poddawany zabiegom depilacji.
- Noszenie ubrań o mocno dopasowanym kroju oraz wykonanych z materiałów sztucznych lub syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza.
- Stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych.
- Inne schorzenia dermatologiczne – szczególnie rogowacenie okołomieszkowe, trądzik oraz łojotok.
Na występowanie zapalenia mieszków włosowych o podłożu wirusowym lub bakteryjnym istotny wpływ może mieć również sprawność układu immunologicznego.
Czy zapalenie mieszków włosowych jest wyleczalne?
Jak najbardziej! Jest to jednak schorzenie wymagające leczenia pod okiem specjalisty – domowe sposoby mają istotne znaczenie profilaktyczne oraz wspierające, ale same w sobie nie są wystarczająco skuteczne.
Jeśli zauważasz u siebie charakterystyczne krostki w okolicach mieszków włosowych, odczuwasz tkliwość lub świąd skóry, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Im szybciej rozpoczniesz leczenie zapalenia mieszków włosowych, tym lepiej. Brak działania może skutkować rozprzestrzenieniem się zapalenia na większe obszary skóry. Inne możliwe powikłania to rozwijanie się czyraków oraz tworzenie się blizn oraz przebarwień.
Zapalenie mieszków włosowych – leczenie
Wyeliminowanie zapalenia mieszków włosowych wymaga zastosowania profesjonalnej kuracji leczniczej – najczęściej opartej o środki farmaceutyczne, a konkretniej o leki zawierające kwas fusydowy, retapamulinę lub mupirocynę. Farmaceutyki mogą być stosowane miejscowo (podawane na zmienioną chorobowo skórę) lub ogólnie, gdy schorzenie jest bardzo zaawansowane.
Poza stosowaniem środków farmaceutycznych, istotne znaczenie w leczeniu zapalenia mieszków włosowych mogą mieć również odpowiednio dobrane zabiegi dermatologiczne, jak również właściwa profilaktyka.
Zabiegi na zapalenie mieszków włosowych
Wykonywanie większości zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych jest wskazane dopiero po zakończeniu leczenia farmakologicznego zapalenia mieszków włosowych. W razie wątpliwości, warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego. W przypadku skłonności do nawracającego zapalenia mieszków włosowych, warto rozważyć wykonanie:
- Depilacji laserowej – pozwoli usunąć owłosienie w sposób skuteczny i trwały, a to ograniczy potrzebę golenia skóry lub stosowania innych metod depilacji, które często przyczyniają się do powstawania podrażnień skóry i do tworzenia się stanów zapalnych.
- Terapii światłem LED – będą pomocne w leczeniu uszkodzeń skóry oraz w niwelowaniu przebarwień, jakie mogą powstawać na skutek zaawansowanego zapalenia mieszków włosowych.
- Peelingów chemicznych oraz innych zabiegów złuszczających – do zapalenia mieszków włosowych może dochodzić na skutek nadmiernej keratynizacji naskórka, co sprzyja również innym schorzeniom dermatologicznym. Regularne złuszczanie skóry (szczególnie z twarzy, ale też dekoltu lub pleców) pomaga w bieżącym pozbywaniu się martwych komórek skóry i w uregulowaniu pracy gruczołów łojowych.
Wśród zabiegów, jakie można rozważyć po wyleczeniu zapalenia mieszków włosowych, warto wymienić również mikrodermabrazję diamentową oraz zabiegi laserowe. Dobór najkorzystniejszych procedur warto uzależnić od indywidualnych potrzeb skóry, jak również od tego, na jakim jej obszarze doszło do zapalenia mieszków włosowych i czy po wyleczonym schorzeniu pozostały jakieś widoczne ślady.
Profilaktyka – jak uniknąć zapalenia mieszków włosowych?
Wielu problemów dermatologicznych można uniknąć lub istotnie ograniczyć ryzyko ich rozwinięcia się – kluczowe znaczenie ma odpowiednia profilaktyka. Co robić, a czego nie robić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia lub nawrotu zapalenia mieszków włosowych?
- Dbaj o właściwą higienę – ważne jest nie tylko regularne oczyszczanie skóry i jej odpowiednio dobrana pielęgnacja, ale też stosowanie kosmetyków, które nie powodują podrażnień.
- Nie wyciskaj i nie rozdrapuj zmian skórnych – szczególnie, gdy podejrzewasz u siebie zapalenie mieszków włosowych. Takie działanie może przyczynić się do rozprzestrzeniania się infekcji na większym obszarze, jak również do powstawania nieestetycznych przebarwień i blizn.
- Noś przewiewną odzież z naturalnych materiałów – włókna sztuczne i syntetyczne najczęściej słabo przepuszczają powietrze, sprzyjają poceniu się i zawilgoceniu skóry. Takie środowisko zwiększa ryzyko rozwijania się infekcji grzybiczych i bakteryjnych.
Jeśli nawet, pomimo starannej profilaktyki, nie uda Ci się uniknąć zapalenia mieszków włosowych. Nie martw się – skonsultuj się z dermatologiem, by dobrać najlepszą metodę leczenia!