Czym jest trądzik hormonalny?
Trądzik hormonalny jest formą trądziku pospolitego. Przypadłość ta dotyka przede wszystkim dorosłe kobiety między 25. a 30. rokiem życia, ale nie tylko – może wystąpić też u mężczyzn i pań w późniejszym wieku. Jak sama nazwa wskazuje, za tworzenie się charakterystycznych dla tego schorzenia wyprysków odpowiadają zaburzenia hormonalne. Wystąpieniu tej dolegliwości sprzyjają również czynniki genetyczne.
Jak wygląda trądzik hormonalny?
Wygląd zmian skórnych towarzyszących trądzikowi hormonalnemu zależy przede wszystkim od tego, które z hormonów przyczyniły się do jego wystąpienia.
- Zbyt wysoki poziom androgenów może objawiać się obecnością dużych grudek i zaskórników, które powodują dolegliwości bólowe.
- Nieprawidłowy poziom estrogenów objawia się z kolei bardzo często swędzącymi krostkami, które są zlokalizowane na policzkach, brodzie, nosie i czole.
Jeśli więc podejrzewasz u siebie trądzik hormonalny, odwiedź nie tylko dermatologa, ale też endokrynologa.
Objawy trądziku hormonalnego
Podstawowym symptomem trądziku hormonalnego są wspomniane wyżej wykwity skórne. Mogą one pojawiać się na różnych obszarach twarzy, a czasami także w innych partiach ciała, na przykład na plecach, karku, dekolcie czy szyi.
Inne objawy trądziku hormonalnego to:
- Bolesne cysty.
- Zaskórniki.
- Łojotok.
- Błyszcząca się cera.
- Ziemisty odcień cery.
Przyczyny występowania trądziku hormonalnego
Podstawową przyczyną zmian trądzikowych tego rodzaju są zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego – w zależności od przypadku, może to być spadek lub wzrost konkretnych hormonów. Skutkuje to nadmierną pracą gruczołowych łojowych, wzmożoną produkcją sebum i tworzeniem się wykwitów skórnych w formie krost, grudek i guzków.
Czynniki, które mogą wpływać na pojawienie się trądziku hormonalnego:
- Predyspozycje genetyczne – jeśli Twoja mama czy siostra borykała się z tego rodzaju dermatozą, prawdopodobieństwo, że wystąpi ona u Ciebie, wzrasta.
- Stres – przewlekły stres przyczynia się do zaburzeń hormonalnych, a te często skutkują zmianami trądzikowymi.
- Niewłaściwa pielęgnacja skóry – używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy może nasilać objawy trądziku hormonalnego.
- Stosowanie niektórych leków – przede wszystkim hormonalnych leków antykoncepcyjnych.
- Nieodpowiednia dieta – choć nie jest to bezpośrednia przyczyna trądziku hormonalnego, nadużywanie żywności przetworzonej sprzyja tworzeniu się takich zmian skórnych.
Trądzik hormonalny po 30.
Trądzik hormonalny po 30. roku życia charakteryzuje się podobnymi objawami, co trądzik hormonalny występujący u osób w innym wieku. Jeśli zmagasz się z tym problem, zmiany skórne możesz zauważyć na szyi, żuchwie i brodzie, a często także na plecach i dekolcie. Wykwity te zwykle są duże, mają czerwony kolor i często powodują ból. Co równie ważne, zmiany tego rodzaju dość długo się goją, a powikłaniem po nich bywają nieestetyczne przebarwienia i blizny.
Jak leczyć trądzik hormonalny?
Jeśli zauważyłeś u siebie opisane wyżej objawy, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem oraz endokrynologiem. Przed rozpoczęciem kuracji najprawdopodobniej konieczne będzie wykonanie badan hormonalnych, a w szczególności zbadanie poziomu testosteronu i estrogenów. Czasami wskazane jest także sprawdzenie stężenia glukozy we krwi. W zależności od przypadku, trądzik hormonalny leczy się ustabilizowaniem prawidłowego poziomu hormonów. Jeśli to niemożliwe lub niewystarczające, można również stosować kuracje dermatologiczne: kremy, maści, antybiotyki doustne lub retinoidy.
Co na trądzik hormonalny? Odpowiednia dieta i pielęgnacja skóry
By zniwelować zmiany skórne będące efektem trądziku hormonalnego, nie tylko stosuj odpowiednie leczenie, ale wprowadź również zmiany do swojego jadłospisu. Zadbaj o to, by Twoje menu było bogate w źródła witamin – przede wszystkim witaminy A, E, B i C – oraz minerałów, takich jak selen, magnez i cynk. Nie zapominaj też o odpowiedniej pielęgnacji skóry: zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol, codziennie oczyszczaj i nawilżaj twarz.
Jakie zabiegi można wykonać, mając trądzik hormonalny?
- Laser frakcyjny – zabieg przy użyciu lasera frakcyjnego pomaga nie tylko zminimalizować obecność zmian trądzikowych, ale też wpływa na redukcję śladów, jakie trądzik może pozostawiać na skórze. Laser frakcyjny pomaga niwelować przebarwienia po trądziku oraz blizny zanikowe. Pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry, a także podnosi poziom produkcji kolagenu.
- Peelingi chemiczne – niezastąpione w walce z różnymi rodzajami trądziku. Odpowiednio dobrany peeling chemiczny przyspieszy złuszczanie naskórka oraz pomoże oczyścić skórę. Zabieg tego typu korzystnie wpływa na poziom produkcji sebum, a także może mieć działanie rozjaśniające przebarwienia.
To tylko wybrane spośród wielu zabiegów kosmetycznych, jakie można polecić osobom o cerze trądzikowej – także tym, które borykają się z trądzikiem hormonalnym. Aby dobrać najlepszą metodę działania, skonsultuj się ze specjalistą.