Tarczyca a zmiany skórne – zależność, charakterystyka
Kondycja różnych narządów może mieć niebagatelny wpływ na wygląd skóry. Wiele schorzeń, brak witamin lub problemy hormonalne mogą objawiać się właśnie poprzez zmiany skórne. Jaka jest zależność pomiędzy chorobami tarczycy i zmianami skórnymi?
Do najczęstszych problemów z tarczycą należą: choroba Hashimoto, nadczynność i niedoczynność tarczycy. W jaki sposób dolegliwości te wpływają na skórę?
- Przy chorobie Hashimoto na skórze mogą pojawić się przebarwienia – najczęściej są one zlokalizowane na skórze górnych powiek oraz na pozostałych obszarach twarzy. Mogą być jaśniejsze, ale najczęściej mają ciemniejszy odcień niż skóra. Są to właśnie plamy tarczycowe.
- Przy niedoczynności tarczycy częstym objawem jest bladość i suchość skóry.
- Nadczynność tarczycy może wpływać na nadmierne przetłuszczanie się cery.
Plamy na skórze od tarczycy – dlaczego powstają? Jak wyglądają?
Nieprawidłowa praca tarczycy ma istotny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, z czego mogą wynikać liczne dolegliwości – nie tylko skórne. Plamy tarczycowe, jak również inne problemy skórne, powstają głównie z powodu zmian hormonalnych.
Nadczynność tarczycy często objawia się przetłuszczająca się skórą. Jest to efekt wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Skutkiem ubocznym takiego stanu rzeczy mogą być również zmiany trądzikowe, łojotokowe. Jeśli chodzi o niedoczynność tarczycy, zmiany skórne najczęściej objawiają się poprzez jej suchość, szorstkość, a nawet skłonność do pękania. Kolejne sygnały niedoczynności tarczycy, które można dostrzec na skórze to nieuzasadniona opuchlizna, obrzęki, a nawet trudniejsze gojenie się ewentualnych ran i skaleczeń.
Plamy na skórze od tarczycy często przyjmują formę przebarwień – przypominają rumieńce, ale miewają też brązowy odcień. To typowe zmiany pigmentacyjne. Kolejnym objawem skórnym, który wskazuje na kłopoty z tarczycą może być pokrzywka oraz towarzyszący jej świąd.
Zmiany skórne od tarczycy – jak leczyć?
Leczenie skórnych zmian, które powstały z powodu schorzenia tarczycy, nie powinno ograniczać się wyłącznie do troski o skórę. Kluczowe znaczenie ma prawidłowa diagnoza i wyleczenie głównej przyczyny problemu – chorej tarczycy.
Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek dolegliwości, które mogą wskazywać na problemy z tarczycą – nie tylko zmiany skórne, ale też wahania wagi, zmienność nastrojów, bóle mięśni i stawów, pogorszenie kondycji włosów i paznokci – skonsultuj się z endokrynologiem. Wystarczy wykonanie kilku badań (przede wszystkim laboratoryjnych oraz ewentualnie USG tarczycy), by zweryfikować prawidłową lub nieprawidłową pracę tarczycy.
Aby wyeliminować problemy skórne o podłożu tarczycowym, należy podjąć leczenie tarczycy – w tym wypadku stosowane są zarówno kuracje farmakologiczne, jak i operacyjne. Unormowanie działania tarczycy zapobiegnie tworzeniu się kolejnych zmian skórnych. Nie spowoduje jednak zniknięcia istniejących – w tym wypadku wskazana jest więc konsultacja dermatologiczna. Lekarz zaproponuje najkorzystniejsze metody leczenia skóry – w zależności od charakteru zmian. Przebarwienia można poddać procesom rozjaśniania, a łojotok i zmiany trądzikowe unormować odpowiednimi kuracjami i zabiegami.
Jakie zabiegi pomogą zwalczyć przebarwienia?
- Infuzja tlenowa – to procedura wykorzystująca czysty tlen hiperbaryczny oraz specjalistyczne serum o właściwościach rozjaśniających i nawilżających. Efektem jest wyrównanie kolorytu cery oraz jej nawilżenie.
- Terapia depigmentacyjna – jest to kilkuetapowe działanie, które rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia cery i od nałożenia na nią specjalistycznej maski. Produkt musi być utrzymywany na skórze przez kilka godzin (nawet do 10 godzin), a jego usunięcie możliwe jest już w domowym zaciszu. Kolejnym etapem kuracji jest stosowanie specjalistycznych kosmetyków rozjaśniających przebarwienia. Proces ten może trwać nawet do pół roku czasu, ale za to zapewnia trwałe efekty.
- Terapia laserowa – rozjaśnianie przebarwień jest możliwe również dzięki terapiom laserowym. W tym wypadku często wykorzystywany jest laser tulowy, choć nie tylko.
Jakie zabiegi unormują zmiany trądzikowe i łojotok?
- Peelingi – przede wszystkim chemiczne, ale także węglowe. Mają działanie złuszczające, oczyszczające, a często również normalizujące pracę gruczołów łojowych.
- Kwasy – mogą być stosowane w ramach peelingów kosmetycznych, ale też jako element specjalistycznych kuracji przeciwtrądzikowych.
To tylko wybrane spośród wielu zabiegów, jakie mogą okazać się pomocne w walce z przebarwieniami lub trądzikiem od tarczycy. Podstawą jest wyeliminowanie źródła problemu, a więc zadbanie o prawidłową pracę tarczycy. Gdy jej funkcjonowanie zostanie unormowane, warto zasięgnąć porady dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, by dobrać najkorzystniejsze metody niwelowania zmian skórnych od tarczycy.