Czym jest łysienie bliznowaciejące?
Łysienie bliznowaciejące, jak sama nazwa schorzenia wskazuje, to jeden z typów łysienia, któremu towarzyszy tworzenie się blizn. Choć dolegliwość ta występuje stosunkowo rzadko, stanowi poważny problem natury estetycznej i jest przyczyną kompleksów. Wszystko to dlatego, że choroba ta może skutkować trwałą utratą włosów. W przypadku łysienia bliznowatego miejsce mieszków włosowych zajmują tkanki bliznowate.
Jak wygląda łysienie bliznowaciejące?
Ten typ łysienia występuje przede wszystkim na łuku czołowo-skroniowym, znacznie rzadziej na innych partiach skóry głowy – czasami obejmuje rzęsy, brwi czy pachy. Charakterystycznym objawem schorzenia jest rzucająca się w oczy, wyraźna zmiana, która wyglądem przypomina bliznę. Schorzenie to możesz poznać także po cienkiej i błyszczącej skórze głowy, na której rosną tylko pojedyncze kępki włosów.
Wczesne objawy łysienia bliznowaciejącego
Schorzenie to częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a jego pierwsze objawy zwykle występują u osób w przedziale wiekowym od 30. do 50. lat. Symptomy, które mogą zwiastować łysienie bliznowaciejące to:
- Świąd i pieczenie skóry głowy, które trudno wytłumaczyć podrażnieniem, alergią lub innymi czynnikami.
- Ból skóry głowy – głównie podczas jej dotykania.
- Nadwrażliwość skóry głowy, która może być zauważalna podczas czesania się, mycia głowy lub układania włosów.
- Nadmierne wypadanie włosów.
- Zmiana wyglądu skóry głowy – staje się ona cieńsza i błyszcząca.
- Powstawanie blizn przerostowych i zanikowych na skórze głowy.
- Tworzenie się krost i obrzęków na zmienionych chorobowo miejscach.
Łysienie bliznowaciejące i jego przyczyny
Podstawową przyczyną łysienia bliznowatego jest trwałe uszkodzenie mieszków włosowych. Na części skóry głowy, która została objęta zmianami, nie rosną nowe włosy, a stare kosmyki wypadają – w efekcie tego dochodzi do łysienia.
Jakie czynniki mogą powodować łysienie bliznowaciejące?
- Uszkodzenia mechaniczne – na przykład oparzenia, stłuczenia, odmrożenia czy inne uszkodzenia naskórka. Skutkują one tworzeniem się na skórze głowy blizn, które hamują wzrost nowych kosmyków.
- Predyspozycje genetyczne – przypadłość ta może być dziedziczna i związana z wystąpieniem wad wrodzonych (na przykład nieprawidłowym rozwojem skóry, rozszczepem kręgosłupa lub chorobą Dariera).
- Choroby autoimmunologiczne – na przykład toczeń rumieniowaty, liszaj czy sarkoidoza to tylko niektóre ze schorzeń autoimmunologicznych przyczyniających się do wystąpienia tego rodzaju łysienia.
- Choroby zakaźne – przede wszystkim trąd, kiła oraz czyraki także sprzyjają łysieniu bliznowaciejącemu.
- Infekcje – łysienie bliznowaciejące może być również rezultatem przebytej infekcji, na przykład półpaśca.
Łysienie bliznowaciejące – leczenie
Jeśli dostrzegasz u siebie któreś z wymienionych objawów łysienia bliznowatego, skonsultuj się ze specjalistą – dermatologiem albo trychologiem. Schorzenie to diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem, a także w oparciu o wyniki badań z krwi, histologicznych i dermatoskopowych. W leczeniu łysienia bliznowaciejącego stosuje się doustne środki farmakologiczne, które mogą zahamować postęp choroby. Ponadto miejsca dotknięte zmianami ostrzykuje się glikokortykosteroidami. Jeśli choroba szybko postępuje, a zastosowane metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, pacjent może zdecydować się na przeszczep włosów.
Zabiegi stosowane w przypadku łysienia bliznowaciejącego
W leczeniu łysienia bliznowaciejącego zastosowanie mają specjalistyczne zabiegi trychologiczne oraz z zakresu medycyny estetycznej. Po konsultacji ze specjalistą, który sprawdzi, czy nie masz przeciwwskazań do przeprowadzenia konkretnej terapii, możesz zdecydować się na takie zabiegi, jak:
- Karboksyterapia – inaczej mówiąc leczenie dwutlenkiem węgla, który zostaje podany pacjentowi podskórnie. Ten związek chemiczny ma pozytywny wpływ na mikrokrążenie w skórze głowy i pobudza cebulki włosów do wzrostu.
- Mezoterapia igłowa skóry głowy – metoda ta bazuje na aktywnych substancjach odżywczych, które wzmacniają cebulki i rewitalizują włosy. Co ważne, substancje użyte w ramach zabiegu są dobierane indywidualnie, co pozwala na uzyskanie optymalnych rezultatów.
- Terapia światłem LED – nieinwazyjny zabieg, który ma zastosowanie na różnych partiach ciała, w tym na skórze głowy. Światło LED stymuluje porost nowych kosmyków i hamuje proces łysienia.
- Przeszczep włosów – jeśli łysienie bliznowaciejące jest zbyt zaawansowane, by pomocne okazały się mniej inwazyjne zabiegi, możesz rozważyć wykonanie przeszczepu. Nowoczesne techniki (na przykład metodą FUE) pozwalają na uzyskanie naturalnego efektu oraz zapewniają wysoką skuteczność.
Pamiętaj, że łysienie bliznowaciejące powoduje nie tylko zmiany w Twoim wyglądzie, ale też negatywnie wpływa na samoocenę i samopoczucie. Dlatego nie zwlekaj z wizytą u dermatologa lub trychologa. Wybrany specjalista pomoże Ci zmierzyć się z tym problemem.