Orli nos

Skąd bierze się orli nos? Zabiegi na korektę garbatego nosa

Wielkość i wygląd nosa to kwestie, które w niebagatelny sposób wpływają na estetykę twarzy. Wiele osób nie jest zadowolonych z wyglądu swojego nosa – bywa to przyczyną kompleksów i gorszej samooceny. O ile jednak nos zbyt szeroki lub bardzo wąski można skorygować umiejętnie wykonanym makijażem, to zdecydowanie trudniej ukryć w ten sposób garbaty nos. Jakie są przyczyny takiego wyglądu nosa? W jaki sposób można poprawić jego wygląd?

Orli nos – charakterystyka i przyczyny

Garbaty nos, który bywa również określany mianem orlego nosa, to problem natury estetycznej, który może mieć zróżnicowane przyczyny. Na wygląd tej części twarzy wpływ mają bowiem:

  • Genetyka oraz indywidualne cechy anatomiczne – kwestie te wpływają na występowanie garbatego nosa jako cechy wrodzonej. Wygląd nosa jest wówczas charakterystyczny i zauważalny nawet tuż po urodzeniu.
  • Urazy i wypadki – garb na nosie lub inne zmiany w wyglądzie nosa mogą być jednak efektem urazu, wypadku, złamania lub różnych schorzeń.

W zależności od tego, czy garbaty nos jest kwestią anatomiczną, czy też wynikiem urazu, może przyczynić się nie tylko do pogorszenia samooceny, ale nawet do problemów laryngologicznych. Katar, uczucie zatkanego nosa, chrapanie i innego rodzaju dolegliwości bywają symptomami towarzyszącymi zmianom wyglądu nosa na skutek urazu. Jeśli dotyczy Cię ten problem, koniecznie odwiedź laryngologa.

Garbaty nos – diagnostyka i leczenie

Przeważnie orli nos nie jest stanem wymagającym leczenia – ewentualna korekta nosa to kwestia wyboru pacjenta. Nieco inaczej jest w przypadku osób po urazach i wypadkach, u których garbaty nos powoduje dolegliwości bólowe, oddechowe lub innego rodzaju. W każdej sytuacji kurację powinna poprzedzić wizyta u specjalisty.

W pierwszej kolejności warto odwiedzić laryngologa, a w razie potrzeby również chirurga plastycznego. Jeśli garbaty nos powoduje dolegliwości laryngologiczne, być może konieczne będzie wdrożenie dodatkowego leczenia – na przykład farmakologicznego. Przeważnie jednak leczenie orlego nosa sprowadza się do jego ewentualnej korekty. Najczęściej wykonywane są więc specjalistyczne zabiegi chirurgiczne i z użyciem kwasu hialuronowego.

Sposoby korygowania garbatego nosa

  • Plastyka nosa – klasyczna metoda, która pozwala na ustalony zakres ingerencji w wygląd nosa. Podczas zabiegu możliwe jest wyprostowanie krzywej przegrody, usunięcie zgrubienia na nosie, jak również wykonanie innych działań poprawiających wygląd nosa. Zabieg chirurgiczny jest metodą inwazyjną, ale za to zapewnia trwałe efekty. To metoda polecana osobom, które są niezadowolone z wyglądu swojego nosa na tyle, że pragną radykalnej i trwałej zmiany. Zabieg chirurgiczny może być również wskazany, gdy garbaty nos jest efektem wypadku lub urazu i wpływa na występowanie dodatkowych dolegliwości. W tym wypadku korekta nosa nie ma wyłącznie znaczenia estetycznego, ale pomaga również przywrócić prawidłową pracę górnych dróg oddechowych. Niejednokrotnie zabieg chirurgiczny w obrębie nosa pozwala też wyeliminować problem bezdechu sennego oraz chrapania.
  • Korekta nosa kwasem hialuronowym – to coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznego zabiegu chirurgicznego. Metoda ta ma bardzo niski poziom inwazyjności, nie wymaga przecinania skóry, ale pozwala na wymodelowanie nosa i radykalną poprawę jego wyglądu. Co ważne, efekty korekty nosa przy użyciu kwasu hialuronowego mogą utrzymywać się nawet przez okres półtora roku.

Garbaty nos – domowe sposoby

Trudno wpłynąć na anatomię nosa, jego wielkość lub kształt przy użyciu domowych technik. Rozwiązania te sprawdzają się jednak w charakterze optycznej korekty – pomagają zamaskować kształt nosa. Najczęściej polegają na wykonaniu kamuflującego makijażu, przez co mają nietrwały charakter. Konturowanie nosa i zmiana jego kształtu przy pomocy makijażu może być jednak świetnym rozwiązaniem dla osób planujących zabieg chirurgiczny lub z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, ale dopiero za jakiś czas.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Modelowanie nosa kwasem hialuronowym
Alina Vouk - Kosmetolog

Modelowanie nosa kwasem hialuronowym

Osób, którym doskwiera nieatrakcyjny wygląd nosa, jest naprawdę sporo. Niewiele z nich decyduje się jednak na chirurgiczną korekcję nosa z ...
Plastyka korekcyjna nosa i przegrody

Plastyka korekcyjna nosa i przegrody

Nos na naszych twarzach to zdecydowanie coś, co wybija się na pierwszy plan. Zauważamy to u innych i sami również ...
Konchoplastyka nosa

Konchoplastyka nosa

Przerost małżowin nosowych, to zaraz po krzywej przegrodzie nosowej, jeden z najbardziej popularnych problemów jeżeli chodzi o drożność nosa. Istnieje ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Pożegnaj zgrzytanie zębami: przyczyny i leczenie bruksizmu

21.06.2023

Zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami w nocy to jedne z najpowszechniejszych objawów bruksizmu. To przypadłość, która może powodować bóle głowy, niszczenie szkliwa zębów, a nawet ich wypadanie. Jakie są przyczyny bruksizmu? Czy tę przypadłość można wyleczyć?

Klinika od a do z

Czym jest badanie histopatologiczne i jak interpretować jego wyniki?

22.06.2023

Wiele mówi się obecnie na temat zagrożeń wynikających z nadmiernej ekspozycji na słońce. Jednym z nich jest powstawanie na skórze znamion, które bardzo szybko mogą przekształcić się w nowotwór. Warto więc obserwować wszystkie zmiany i poddawać się profilaktycznemu badaniu w gabinecie dermatologicznym, które pozwoli na ewentualne wykrycie niepokojących znamion. Profilaktyka jest w tym przypadku kluczowa, aby móc szybko rozpoznać czerniaka i poddać się leczeniu. W tym celu z pomocą przychodzi badanie histopatologiczne, które pozwala na określenie charakteru zmian skórnych, ale nie tylko, bo wykorzystuje się je także na potrzeby zbadania żołądka i jelit.

Klinika od a do z

Pielęgnacja i usuwanie blizn po laparoskopii

22.06.2023

Czasem zdarza się, że zachowanie zdrowia czy powstrzymanie patologicznych zmian jest możliwe tylko dzięki wykonaniu operacji, która pozwoli na usunięcie chorych tkanek. Po tego rodzaju zabiegach często powstają nieestetyczne blizny, których pacjenci się wstydzą. Na co dzień rzadko są one widoczne, jednak mogą być krępujące podczas lata, wizyt na basenie czy w trakcie wakacji, gdy ciało w znacznej większość zostaje odsłonięte. Blizny po zabiegu laparoskopii nie muszą być bardzo widoczne, aby powodowały u pacjenta znaczny dyskomfort. Aby móc cieszyć się gładką skórą nawet po wykonanym zabiegu laparoskopii, warto odpowiednio pielęgnować blizny i skorzystać z możliwości, które oferuje medycyna estetyczna. Lepsze samopoczucie pozwala zyskać większą pewność siebie, co przynosi jeszcze więcej daleko idących korzyści.

Klinika od a do z

Brodawki na twarzy - rodzaje i profilaktyka

22.06.2023

Brodawki na twarzy to głównie problem natury estetycznej, z którym można zetknąć się praktycznie w każdym wieku. Nawet osoba, która przez większość życia nie miała z nimi problemu, w późniejszym okresie może zauważyć na swojej twarzy nieestetyczne grudki. Niektórzy natomiast zmagają się z nimi już od najmłodszych lat. Narośle mogą występować na różnych obszarach ciała, jednak te na twarzy są najbardziej widoczne, stąd też ich największa problematyczność i chęć szybkiego pozbycia się nieestetycznego defektu. Jakie rodzaje narośli na skórze mogą wystąpić i jak im przeciwdziałać?

Klinika od a do z

Poznaj rodzaje i funkcje brodawek sutkowych

22.06.2023

Brodawki sutkowe to ważny element szczególnie kobiecego ciała, który pozwala na wypływ mleka z piersi i tym samym karmienie potomstwa. Praktycznie każda kobieta ma inne brodawki – różniące się kolorem, kształtem czy wielkością. Brodawki sutkowe znajdują się na szczycie piersi i z jednej strony służą do karmienia dziecka, z drugiej zaś są stymulowane podczas stosunku seksualnego, co może dostarczyć wiele przyjemności. Warto obserwować piersi i brodawki sutkowe, aby odpowiednio szybko wykryć niepokojące zmiany.

Klinika od a do z

Jak raz na zawsze pozbyć się krost z okolic żuchwy?

22.06.2023

Skóra na twarzy narażona jest na wiele niekorzystnych czynników jak np. promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia czy stres, z powodu których nad wyraz często powstają na niej nieestetyczne zmiany. Wrażliwą okolicą jest czoło, nos, ale także broda i żuchwa, w obrębie których często pojawiają się różnego rodzaju krosty i wypryski. Warto im zapobiegać i podjąć odpowiednie leczenie, aby nie narazić się na powstanie blizn, które bardzo trudno jest później usunąć. Warto wiedzieć, co powoduje trądzik na żuchwie i jak radzić sobie z pryszczami na brodzie.

Klinika od a do z

Laser IPL - działanie, efekty i przeciwwskazania

22.06.2023

Laseroterapia znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny estetycznej. Za jej pomocą można odmłodzić skórę twarzy, pobudzić tkanki do regeneracji, pozbyć się nieestetycznych blizn czy owłosienia. Laser IPL najczęściej wykorzystywany jest do zabiegów z zakresu leczenia zmian skórnych, odmładzania skóry i usuwania zbędnego owłosienia. Laser IPL pozwala m.in. na skuteczną redukcję owłosienia, która znacznie poprawia komfort życia. Pozwala długofalowo cieszyć się z osiągniętych efektów. Wiele zależy przy tym od stopnia owłosienia u konkretnej pacjentki. Szacuje się, że po zabiegu z wykorzystaniem lasera IPL można cieszyć się gładką skórą nawet do 6. miesięcy.

Klinika od a do z

Sposoby na małe piersi - poznaj nasze propozycje

22.06.2023

Piersi to jeden z atrybutów kobiecości, którego kształt, rozmiar i ogólny wygląd bywa częstym przedmiotem zainteresowania zarówno samych ich posiadaczek, jak i otoczenia. Piersi nie należy sprowadzać jednak jedynie do kwestii seksualnej, bo mają również bardzo ważną funkcję w postaci wytwarzania pokarmu. Zarówno zbyt małe piersi, jak i zbyt duże mogą być powodem kompleksów. Rozmiar piersi można jednak skutecznie zwiększyć lub zmniejszyć poprzez interwencję chirurgiczną. Jest to poważny zabieg, który ma niewiele wspólnego z fanaberią, natomiast często prowadzi do znacznego polepszenia kondycji psychicznej kobiet, które uważają, że ich piersi są zbyt małe i z tego powodu cierpią na kompleksy. Warto poznać anatomię piersi i możliwości, jakie stwarza medycyna dla posiadaczek niewielkiego biustu.

Klinika od a do z

Skąd biorą się pryszcze na nosie i jak im zaradzić?

22.06.2023

Pryszcze to niewątpliwy defekt estetyczny, który najczęściej kojarzy się z dojrzewającą młodzieżą. Owszem, skóra młodych osób często podlega dynamicznym zmianom związanym z dojrzewaniem, jednak na pryszcze na nosie mogą być narażeni także dorośli. Sposobów na walkę z nimi jest wiele – niektórzy wyciskają pryszcze, inni nakładają całą gamę kosmetyków, aby je zamaskować, a jeszcze inni korzystają z zabiegów u kosmetyczek czy w gabinetach medycyny estetycznej. Skąd biorą się pryszcze na nosie i jak skutecznie się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Kim jest trycholog i kiedy należy udać się do lekarza od włosów?

22.06.2023

Piękne włosy to synonim zdrowia i sił witalnych. Bujna czupryna pozwala na stworzenie wielu stylizacji i zdecydowanie działa korzystnie na wygląd. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wyczuleni są na punkcie włosów i starają się o nie dbać na różne sposoby. Często jednak dzieje się tak, że nawet naturalne wcierki czy ludowe rytuały z wykorzystaniem różnych preparatów nie przynoszą oczekiwanych efektów. Nadmierne wypadanie włosów, łojotok, swędzenie skóry głowy to objawy, które mogą świadczyć o chorobach w tym obszarze. Aby skutecznie im przeciwdziałać, warto zgłosić się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się skórą głowy i włosami. Na wizytę do trychologa warto umówić się, gdy nie radzimy sobie z wypadaniem włosów czy zmianami na skórze głowy, w przypadku których szeroko dostępne preparaty nie są w stanie pomóc.

Klinika od a do z

Co to jest znamię Spitz i jak sobie z nim radzić?

22.06.2023

Znamiona to nieprawidłowości występujące na skórze, które mogą nieestetycznie wyglądać i stać się przyczyną dyskomfortu. Większość znamion występujących na ludzkim ciele nie jest groźna, jednak warto obserwować wszystkie, szczególnie te nowopowstałe, aby w przypadku nieprawidłowości móc odpowiednio wcześnie zareagować. Niestety wszelkie zmiany mogą być symptomem groźnej choroby, jakim jest czerniak – rak skóry. Z jego powodu w Polsce umiera rocznie około 1000 osób. A można by go skutecznie uniknąć, dzięki odpowiedniej profilaktyce. Do popularnie występujących zmian należy znamię Spitz. Czym charakteryzuje się to znamię i czy należy je usunąć?

Klinika od a do z

O czym świadczą widoczne żyły na dłoniach?

22.06.2023

Dłonie podobnie jak twarz są wizytówką każdej osoby. Z dłoni wiele można wyczytać i wcale nie chodzi tutaj o tajniki wróżbiarstwa, ale odczytanie czyjegoś wieku, kondycję organizmu czy prace, jakimi się w życiu zajmował. Zadbane dłonie i mocne paznokcie kojarzą się z dobrym zdrowiem i dbaniem o siebie. Czasami jednak zdarza się tak, że dłonie pokrywają widoczne żyły. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli nie są one bolące i nie powodują dużego dyskomfortu. Jeśli jednak wyglądają nieestetycznie i dodatkowo sprawiają ból, to warto przyjrzeć się bliżej temu defektowi i walczyć z nim za pomocą osiągnięć medycyny estetycznej.

Klinika od a do z

Czym jest znamię dysplatyczne i jak je rozpoznać?

22.06.2023

Znamiona to plamki lub wypukłości, które występują na skórze i najczęściej różnią się od jej naturalnego koloru. Większość osób posiada na swoim ciele więcej lub mniej znamion. Gdy występują one w mało widocznych miejscach np. na brzuchu czy plecach i nie budzą niepokoju np. poprzez zmianę swojego wyglądu, są w większości akceptowalne i po pewnym czasie można przyzwyczaić się do ich obecności. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dość dużych i licznych znamion na twarzy, szyi czy na rękach. Wówczas ich liczna i widoczna obecność może wpływać negatywnie na samopoczucie pacjenta. Wśród licznych odmian znamion występują także znamiona dysplatyczne. Czym się charakteryzują i czy należy się ich obawiać?

Klinika od a do z

Jak postępować w przypadku oparzenia? Rodzaje i profilaktyka oparzeń

22.06.2023

Oparzenia bywają bardzo niebezpieczne i w zależności od swojego zaawansowania mogą stać się nawet przyczyną zgonu, doprowadzić do trwałego okaleczenia lub powodować znaczny dyskomfort. Wszystko zależy od stopnia poparzenia oraz okoliczności, w których nastąpiło. Bez względu na stopień nasilenia należy zająć się każdym oparzeniem, aby nie przerodziło się w trwałą bliznę. Na szczęście coraz więcej mówi się na temat pierwszej pomocy i schematu postępowania w przypadku poparzeń, dzięki czemu można ograniczyć ich skalę i szybciej udzielić niezbędnej pomocy. Jak więc najlepiej postępować w przypadku oparzenia i jak się przed nimi ustrzec?

Klinika od a do z

Krosty w jamie ustnej - czy należy bać się tego problemu?

22.06.2023

Krosty w jamie ustnej mogą być przyczyną wielu problemów i znacznie utrudniać życie. Ich powstawanie może wiązać się z trudnościami podczas jedzenia, bólem, a także ryzykiem rozwinięcia się stanu zapalnego dziąseł. Krosty w jamie ustnej mogą powstawać z wielu powodów, dlatego ważne jest namierzenie czynnika odpowiedzialnego za ich rozwój i jego skuteczną eliminację. Na szczęście dostępne jest wiele metod pozwalających na pozbycie się krost na języku, krost w gardle, krost na języku czy nieestetycznie wyglądających czerwonych i białych kropek na podniebieniu. Jak im skutecznie przeciwdziałać i co zrobić gdy się pojawią?

Klinika od a do z

Pryszcze ropne na udach: przyczyny i leczenie

22.06.2023

Pryszcze przez samą nazwę od razu przywołują negatywne skojarzenia. „Pryszcz na nosie”, „pryszcz na twarzy” to niepowołani goście, którzy pojawiają się na skórze i wpływają negatywnie na wygląd i samopoczucie pacjenta. Niestety nieestetycznie wyglądające krosty mogą pojawić się praktycznie w każdym miejscu na ciele – szyi, rękach, plecach, udach i pośladkach. Z reguły charakteryzują się nie tylko pojawieniem się krost, ale także swędzeniem i zaczerwienieniem na całym obszarze występowania. Ropne krosty na nogach mogą być szczególnie problematyczne ze względu na swędzenie, ale także ocieranie się o nie ubrań, co powoduje dyskomfort i może się przyczyniać do dalszego ich rozprzestrzeniania. Co wywołuje krosty na udach i jak można im przeciwdziałać?

Klinika od a do z

Błona dziewicza: wygląd, funkcje, defloracja

22.06.2023

Błona dziewicza, znana również jako hymen, to cienka błona, która znajduje się u wejścia do pochwy u niektórych dziewcząt i kobiet. Wokół tego tematu zdążyło nagromadzić się wiele mitów, dlatego odpowiadamy, co dokładnie kryje się za pojęciem błony dziewiczej oraz jakie funkcje pełni.

Klinika od a do z

Przyczyny i sposoby na duże piersi

22.06.2023

Wiele kobiet zastanawia się, co zrobić, aby mieć większe piersi. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak duża liczba pań zmaga się wręcz z odwrotnym problemem, czyli zbyt dużym biustem. Okazuje się, że jest to przypadłość, która może prowadzić do wielu powikłań, zarówno tych związanych ze zdrowiem, jak i z samooceną. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny dużych piersi i jak można sobie z tym radzić.

Klinika od a do z

Jak wyleczyć pękające paznokcie?

23.06.2023

Z pozoru pękające paznokcie mogą wydawać się jedynie problemem kosmetycznym. Nie warto go jednak bagatelizować, mogą one bowiem świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Poznaj przyczyny pękających paznokci oraz skuteczne sposoby, jak zażegnać ten problem.

Klinika od a do z

O czym świadczą swędzące krostki i pryszcze na łokciach?

23.06.2023

Zauważyłeś w okolicy swoich łokci nieestetyczne pryszcze? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Pryszcze na łokciach to dość powszechny problem, który może być uciążliwy, a nawet bolesny dla wielu ludzi. Choć nie są one tak widoczne jak pryszcze na twarzy, to wciąż wpływają na nasze samopoczucie. Dowiedz się, co może być przyczyną pryszczy na łokciach, jak możesz je leczyć i jakich błędów w pielęgnacji unikać, aby nie nasilać tego problemu.

Klinika od a do z

Ropne pryszcze i krosty na szyi - jak z nimi walczyć?

23.06.2023

Pryszcze ropne na szyi na bardzo często problem nie tylko natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Na przypadłość tę cierpi wiele osób niezależnie od płci i wieku. Podpowiadamy, jakie są przyczyny występowania krost na szyi, w jaki sposób można je leczyć, a także jak im zapobiegać.

Klinika od a do z

Rozdwojone paznokcie u rąk i stóp: przyczyny i sposoby leczenia

23.06.2023

Mówi się, że paznokcie są wizytówką naszych dłoni. Co jednak robić, kiedy zamiast estetycznych i zadbanych paznokci zaczynają nam się one rozdwajać? Problem ten może wywoływać frustrację, jednak na wstępie warto poznać przyczyny jego powstawania, a następnie dowiedzieć się, jak skutecznie można go wyeliminować. Przedstawiamy praktyczne porady i wskazówki, które pomogą uporać się z rozdwajaniem paznokci.

Klinika od a do z

Co to jest sebum i jak ograniczyć jego wydzielanie?

23.06.2023

Sebum to naturalna substancja wydzielana przez gruczoły łojowe. Wbrew pozorom odgrywa ona kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia naszej skóry. Z jednej strony chroni ją przed wysychaniem i utratą wilgoci, z drugiej jednak nadmiar sebum może prowadzić do powstawania zaskórników, wyprysków i innych przykrych problemów. Przyjrzyjmy się bliżej sebum, jego funkcjom i czynnikom, jakie mają wpływ na jego produkcję.

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i leczyć znamię Beckera?

23.06.2023

Zazwyczaj na naszej skórze dostrzec możemy różnego rodzaju zmiany i znamiona. Często przybierają one różne odcienie i kształty. Na ich tle znacząco wyróżnia się jednak znamię Beckera. Ta łagodna zmiana skórna przybiera kształty i rozmiary, które niepokoić mogą wiele osób. Podpowiadamy, w jaki sposób ją rozpoznać i leczyć.

Klinika od a do z

Powstawanie i usuwanie znamion melanocytowych

23.06.2023

Każdy z nas może zauważyć na swoim ciele co najmniej kilka pieprzyków. Choć przeciętnie człowiek może doliczyć się ich około kilkudziesięciu, to zdarzają się również osoby, u których występują ich setki. W jaki sposób powinna przebiegać ich profilaktyka? Jakie możemy wyróżnić rodzaje znamion melanocytowych i które z nich powinny zwrócić naszą szczególną uwagę?

Klinika od a do z

Białe krostki na twarzy - przyczyny i leczenie

23.06.2023

Wypryski, które pojawiają się na twarzy, mogą mieć różnorodne wymiary, kolor i specyfikę. Wielu osobom dokuczają białe pryszcze. Skąd się biorą i czym są? Jak sobie z nimi poradzić?

Klinika od a do z

Jak powstają pryszcze podskórne i jak się ich pozbyć?

23.06.2023

 

Podskórne zgrubienia i wypryski to powszechna dolegliwość, która wcale nie musi mieć związku z trądzikiem młodzieńczym i okresem dojrzewania. Grudki pod skórą mogą pojawiać się również u osób dorosłych i to bez względu na dokładny przedział wiekowy lub płeć. Co powoduje powstawanie pryszczy podskórnych i jak się ich pozbyć?

 

Klinika od a do z

Jak wygrać z wągrami w uchu?

23.06.2023

Wągry zazwyczaj pojawiają się na twarzy – przede wszystkim na nosie, czole i brodzie. Zdarza się jednak, że występują również w mniej oczywistym miejscu, a mianowicie w uszach. Mogą być niemal bezobjawowe, ale mogą też powodować ból i dyskomfort. Co powoduje wągry w uszach i jak się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Krosty na plecach - przyczyny i pielęgnacja

23.06.2023

Trądzik na plecach to uciążliwa dolegliwość, która może dotyczyć osób w różnych przedziałach wiekowych. Wypryski występujące w takiej lokalizacji często powodują swędzenie skóry i ból, a także negatywnie wpływają na samoocenę. Dlaczego powstają pryszcze na plecach? W jaki sposób można je leczyć?

Klinika od a do z

Krosty przy ustach: przyczyny, objawy, leczenie

23.06.2023

Krostki w okolicach ust są nie tylko problemem natury estetycznej, ale mogą również powodować dyskomfort, swędzenie lub ból. Z jakiego powodu pojawiają się krosty na ustach i w ich pobliżu? Jak je wyleczyć?

Klinika od a do z

Skąd biorą się bruzdy nosowo-wargowe i jak z nimi walczyć?

23.06.2023

Głębokie i wyraźne bruzdy nosowo-wargowe w istotny sposób wpływają na wygląd twarzy. Skąd się biorą? Czy można im zapobiec i jak zmniejszyć ich widoczność, jeśli już się pojawiły?

Klinika od a do z

Skąd się biorą hemoroidy? Przyczyny, objawy, leczenie

23.06.2023

Hemoroidy dokuczają wielu osobom – najczęściej dorosłym. To uciążliwa dolegliwość, która może istotnie obniżać komfort życia. Jakie są objawy hemoroidów? Czy można je wyleczyć i zapobiec ich powstawaniu?

Klinika od a do z

Skąd biorą się blizny zanikowe i w jaki sposób z nimi walczyć?

23.06.2023

Konsekwencją schorzeń dermatologicznych oraz wysypek bywają blizny zanikowe. Jeśli są liczne i obecne w wyeksponowanych miejscach (na przykład na twarzy), mogą bardzo negatywnie wpływać na samoocenę. Dlaczego powstają blizny zanikowe i czy można się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Wskazania i efekty zabiegów anty-aging

23.06.2023

Upływ czasu, oddziaływanie słońca, dynamiczna mimika twarzy, a także predyspozycje genetyczne to jedne z głównych czynników powstawania zmarszczek. Kosmetologia i medycyna estetyczna mają wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o profilaktykę i niwelowanie istniejących zmarszczek. Jakie są wskazania i możliwe efekty zabiegów anti aging?

Klinika od a do z

Jak leczyć kamienie migdałkowe?

23.06.2023

Migdałki podniebienne pełną ważną funkcję w układzie immunologicznym. Mimo to bywają przyczyną różnych dolegliwości. Powiększone migdałki towarzyszą różnego typu infekcjom, a nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o kamieniach migdałkowych. Na czym polega to schorzenie? Czy jest groźne i jak leczyć kamienie na migdałkach?

Klinika od a do z

Skąd biorą się krosty na piersiach i jak im zaradzić?

23.06.2023

Wypryski na dekolcie mogą mieć różne przyczyny. U niektórych osób powodem są nieprawidłowe poziomy hormonów, ale winna może być również dieta i wiele innych czynników. Jakie kwestie mogą wpłynąć na to, że pojawi się wysypka między piersiami? Jak ją wyleczyć i jak jej uniknąć?

Klinika od a do z

Objawy i leczenie przepukliny wślizgowej

23.06.2023

Przepuklina może dotyczyć nie tylko okolic pępka lub pachwin, ale również przełyku. Jakie objawy mogą o tym świadczyć? Jakiego leczenia wymaga przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego?

Klinika od a do z

Przepuklina Spiegla - objawy i sposoby leczenia

23.06.2023

Jednym z rodzajów przepukliny brzusznej jest właśnie przepuklina Spiegla. Jak rozpoznać tę dolegliwość? Co ją powoduje i jakie są metody leczenia?

Klinika od a do z

Przerost sutka u mężczyzn. Jak leczyć ginekomastię?

23.06.2023

Ginekomastia to typowo męska przypadłość, która polega na nieprawidłowym i niepożądanym przeroście tkanki gruczołów sutkowych. Powiększające się piersi są dla wielu mężczyzn przyczyną dyskomfortu i kompleksów. Czy ginekomastię można wyleczyć? Co ją powoduje i jak się jej ustrzec?

Klinika od a do z

Bliznowce - przyczyny powstawania i ich leczenie

05.07.2023

Zgrubiała, twarda i mało estetyczna zmiana skórna, która powstaje w miejscu urazu, to właśnie bliznowiec, który jest znany również jako keloid. Schorzenie to stanowi problem i to nie tylko natury estetycznej. Przerośnięte bliznowce zlokalizowane w okolicy uszu lub powiek mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Dlaczego powstają bliznowce? Czy są niebezpieczne? W jaki sposób się je leczy?

Klinika od a do z

Co wywołuje swędzące krostki na nogach?

05.07.2023

Skóra na nogach bywa narażona na podrażnienia i kontakt z potencjalnymi alergenami. Gdy pojawiają się na niej swędzące krostki, warto się im przyjrzeć i poznać przyczynę ich powstawania. Jak leczyć swędzenie nóg? Skąd się biorą swędzące krostki na nogach?

Klinika od a do z

Jak poradzić sobie z odstającymi uszami?

05.07.2023

Plastyka uszu, która bywa wykonywana z powodu ich nadmiernego odstawania, to jedna z częściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Szacuje się, że nawet 5% populacji to osoby z odstającymi uszami. U wielu z nich odstające uszy powodują kompleksy. Jaki sposób na odstające uszy będzie najskuteczniejszy?

Klinika od a do z

Jak powstaje egzema na dłoniach i jak ją leczyć?

05.07.2023

Egzema na dłoniach to dolegliwość, która może mieć podłoże alergiczne lub niealergiczne. Zazwyczaj towarzyszy jej świąd, zaczerwienienie skóry oraz widoczne zmiany skórne. Jak powstaje egzema na dłoniach? Co może ją powodować i jakie są metody leczenia?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i jak leczyć obrzęk limfatyczny?

05.07.2023

Obrzęk limfatyczny to schorzenie spowodowane zastojem limfy. Może ono obejmować wybrany fragment ciała – najczęściej którąś z kończyn. W zaawansowanym stadium opuchlizna limfatyczna jest nazywana słoniowacizną, a brak odpowiedniego leczenia może prowadzić nie tylko do dużego dyskomfortu, ale też do groźnych powikłań. Jak rozpoznać obrzęk limfatyczny i w jaki sposób leczyć to schorzenie?

Klinika od a do z

Jak wygląda znamię Suttona i czy wymaga leczenia?

05.07.2023

Znamię Suttona jest bardzo charakterystyczną zmianą skórną – najczęściej pojawia się u dzieci i młodzieży i jest ulokowane na tułowiu, skórze głowy lub na rękach. Jak wygląda znamię Suttona? Czy jest groźne i w jaki sposób je leczyć?

Klinika od a do z

Kaniula - podstawowe narzędzie w medycynie estetycznej

05.07.2023

W wielu zabiegach medycyny estetycznej konieczne jest wykonywanie wkłuć i podskórne aplikowanie różnorodnych preparatów. Choć mogłoby się wydawać, że w procedurach tego typu wykorzystywane są jedynie igły, to bardzo często sięga się również po kaniule. Czym właściwie jest kaniula? W jakich zastosowaniach sprawdza się najlepiej?

Klinika od a do z

Krosty w pochwie - skąd się biorą i co oznaczają?

05.07.2023

Zmiany skórne w okolicach intymnych zazwyczaj budzą niepokój. Krostki mogą powstawać jednak nawet na wargach sromowych lub przy samym wejściu do pochwy i wcale nie muszą być związane z poważnymi schorzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania krostek w okolicach intymnych? Jak je leczyć i jak zapobiegać ich nawrotom?

Klinika od a do z

Łuszczyca krostkowa: przyczyny, objawy i leczenie

05.07.2023

Jedną z przewlekłych, dość rzadkich i bardzo uciążliwych chorób skóry jest łuszczyca krostkowa. Czym się objawia to schorzenie? Jakie są jego przyczyny i sposoby leczenia?

Klinika od a do z

Poznaj zastosowanie ultradźwięków

05.07.2023

Właściwości ultradźwięków są już od lat wykorzystywane w medycynie – również estetycznej. Jakie są najczęstsze zastosowania ultradźwięków? Czy zabiegi z ich użyciem są bezpieczne?

Klinika od a do z

Pryszcze na pośladkach nie muszą być tabu! Sprawdź, jak z nimi walczyć

05.07.2023

Wypryski i niedoskonałości skórne mogą pojawiać się na różnych obszarach ciała – nie tylko na twarzy. Często występują na dekolcie i plecach, ale też na pośladkach. Choć nie są widoczne spod ubrania, pryszcze na pośladkach również mogą negatywnie wpływać na samoocenę i samopoczucie. Jeśli są sporych rozmiarów, mogą powodować dyskomfort i ból – na przykład podczas siedzenia. Dlaczego w ogóle powstają pryszcze na pupie? Jak je zwalczać i jak zapobiegać ich pojawianiu się?

Klinika od a do z

Przepuklina jelitowa - objawy, przyczyny, sposoby leczenia

06.07.2023

Niepokojąca wypukłość w okolicach brzucha, która powiększa się podczas kaszlu i wysiłku, to może być właśnie przepuklina jelitowa. Czym jest to schorzenie? Jakie są objawy i przyczyny powstawania przepukliny jelitowej? Jak ją wyleczyć?

Klinika od a do z

Przepuklina żołądkowa - charakterystyczne objawy oraz sposoby leczenia

06.07.2023

Zgaga i pieczenie w przełyku, kaszel i chrypka – to objawy, które łatwo zbagatelizować i uznać za symptomy niestrawności. Mogą one jednak świadczyć o przepuklinie żołądkowej. Czym jest to schorzenie? Dlaczego powstaje i jak może być leczona przepuklina żołądka?

Klinika od a do z

Przyczyny, objawy i leczenie naczyniaków na skórze

06.07.2023

Czerwone plamki lub guzki na skórze albo w tkance podskórnej mogą budzić niepokój, ale bardzo często okazują się niegroźnymi naczyniakami. Czym są te zmiany? Dlaczego powstają naczyniaki skóry i w jaki sposób można je leczyć?

Klinika od a do z

Skuteczne sposoby na rozstępy na brzuchu

06.07.2023

Szybkie rozciąganie się skóry na brzuchu to charakterystyczne zjawisko w okresie ciąży, ale też w sytuacji, gdy nagle przybierze się na wadze. Okoliczność ta jest jednym z głównych czynników powodujących rozstępy na tym obszarze ciała. Czy można zapobiegać tworzeniu się rozstępów? Jak skutecznie wyleczyć rozstępy na brzuchu?

Klinika od a do z

Skąd biorą się czarne pryszcze na naszej twarzy?

06.07.2023

Czarne kropki na nosie, brodzie lub czole to częsta dolegliwość i to nie tylko wśród nastolatków. Zmiany tego rodzaju mogą dotyczyć osób w niemal każdym przedziale wiekowym i występować zarówno na twarzy, jak i na plecach lub dekolcie. Czarny pryszcz to objaw trądziku zaskórnikowego. Dlaczego powstają zaskórniki? Jak leczyć czarne wypryski i jak im przeciwdziałać?

Klinika od a do z

Sposoby na ujędrnienie obwisłej skóry na brzuchu

06.07.2023

Luźna i wiotka skóra na brzuchu może być przyczyną kompleksów. U wielu osób pojawia się na skutek nagłej zmiany masy ciała, ale nie jest to jedyna z możliwych przyczyn. Skąd bierze się obwisły brzuch? W jaki sposób poprawić jego wygląd?

Klinika od a do z

Sposoby na zahamowanie łysienia na czubku głowy

06.07.2023

Przerzedzone włosy na czubku głowy to, dla wielu osób, sygnał ostrzegawczy i powód umówienia się na wizytę u dermatologa lub trychologa. Łysienie na czubku głowy może być przyczyną kompleksów i gorszego samopoczucia. W jaki sposób powstrzymać wypadanie włosów?

Klinika od a do z

Wybielanie odbytu - w jakim celu się je przeprowadza i jakie są metody zabiegu?

06.07.2023

Kolorystyka skóry w okolicach odbytu i w okolicach intymnych zazwyczaj jest nieco ciemniejsza niż ogólny kolor karnacji. To całkowicie naturalne zjawisko, które może być jednak nasilone na skutek zmian hormonalnych, z powodu zaburzeń pigmentacyjnych i z wielu innych przyczyn. Jeśli kolor skóry w tych obszarach jest przyczyną zakłopotania w sytuacjach intymnych lub powodem kompleksów, można rozważyć procedurę wybielania odbytu i okolic. W jaki sposób przeprowadzany jest ten zabieg? Jakich efektów można oczekiwać?

Klinika od a do z

Zabiegi i sposoby na oczyszczanie organizmu

06.07.2023

Detoksykacja organizmu to nie przejściowa moda, ale sposób na pozbycie się nagromadzonych toksyn. Niektórzy podejmują ten krok w momencie, gdy zauważą u siebie pogorszenie kondycji, problemy z cerą lub kłopoty trawienne. Inni wykonują detoks profilaktycznie – w wybranych odstępach czasowych. Jakie metody i zabiegi pomogą w procesie detoksykacji organizmu?

Klinika od a do z

Jak zlikwidować dolinę łez pod oczami?

19.07.2023

Długie i wąskie zagłębienia skóry pod oczami, które biegną po łuku od wewnętrznego kącika oka do policzka – to właśnie dolina łez. Chociaż jej nazwa brzmi intrygująco, to jednak jest to swojego rodzaju defekt estetyczny. Jak powstaje? Czy można temu zapobiec? W jaki sposób zminimalizować widoczność doliny łez?

Klinika od a do z

Jak zwalczyć kurze łapki na twarzy?

19.07.2023

Jednymi z pierwszych zmarszczek, jakie zwykle pojawiają się na twarzy, są właśnie kurze łapki. Są to zmarszczki mimiczne – powstają wokół oczu i pod względem wyglądu przypominają rozchodzące się promienie słońca albo odcisk kurzej łapki. Choć zmarszczki te nadają twarzy pogodny i serdeczny wygląd, to jednak pojawiają się już u osób po 25. roku życia i optycznie postarzają twarz. Dlaczego powstają kurze łapki? Jak je usunąć?

Klinika od a do z

Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza

19.07.2023

Pionowe zmarszczki w okolicach ust bywają określane mianem zmarszczek palacza. To bruzdy, które wyostrzają rysy twarzy i optycznie ją postarzają. Czy rzeczywiście powstają wyłącznie od palenia papierosów? Jak zlikwidować zmarszczki palacza?

Klinika od a do z

Przyczyny i sposoby na hiperpigmentację

19.07.2023

Ciemne plamy i przebarwienia na skórze, których trudno się pozbyć – to główne objawy hiperpigmentacji. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, a z uwagi na fakt, że najczęściej występuje na skórze twarzy, hiperpigmentacja bywa przyczyną kompleksów. Co ją powoduje? Czy można jej uniknąć i jakie są sposoby na hiperpigmentację?

Klinika od a do z

Teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe. Jak sobie z nimi radzić?

19.07.2023

Poszerzone naczynia krwionośne i widoczne „pajączki” na skórze to właśnie teleangiektazje. Często można zaobserwować je na kończynach dolnych – szczególnie wokół kostek. Pajączki naczyniowe pojawiają się jednak również na twarzy. Czy teleangiektazje są groźne? Jakie są przyczyny powstawania pajączków naczyniowych i jak je usunąć?

Klinika od a do z

Jak poprawić kształt i wygląd cofniętej brody?

19.07.2023

Kształt brody w dość dużej mierze wpływa na ogólny wygląd twarzy – szczególnie z profilu. Jeśli broda jest cofnięta, twarz może wydawać się krąglejsza. Cofniętej brodzie często towarzyszy bowiem również podwójny podbródek. Dlaczego u niektórych osób występuje cofnięta broda? Czy można w jakiś sposób poprawić jej wygląd?

Klinika od a do z

Jak zlikwidować bryczesy na udach?

19.07.2023

Bryczesy to specyficzny fason spodni do jazdy konnej, który charakteryzuje się nieco luźniejszym krojem w okolicach ud i dopasowaniem w łydkach. Jest to również popularne określenie nadmiaru tłuszczu na udach, który nadaje im masywny wygląd i właśnie na tym się skupimy. Dlaczego powstają bryczesy na udach? Jak się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Łupież pstry na głowie i ciele: jak rozpoznać i leczyć?

19.07.2023

Nie każdy rodzaj łupieżu występuje wyłącznie na skórze głowy. Łupież pstry jest tego świetnym przykładem – najczęściej można dostrzec jego objawy na dekolcie, szyi lub brzuchu. Jak wygląda łupież pstry? Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób przebiega leczenie?

Klinika od a do z

Łysienie łojotokowe - poznaj przyczyny i sposoby leczenia

19.07.2023

Proces łysienia może mieć wiele różnych przyczyn i nie zawsze dotyka wyłącznie mężczyzn. Niektóre schorzenia skórne mogą przyczyniać się do utraty włosów. Jednym z nich jest łojotokowe zapalenie skóry, które najczęściej obejmuje skórę na głowie i właśnie z tego względu bywa przyczyną wypadania włosów oraz przerzedzania się fryzury. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jak wygląda leczenie łysienia łojotokowego?

Klinika od a do z

Skąd biorą się malformacje kapilarne i jak je wyleczyć?

19.07.2023

Malformacje kapilarne nieprzypadkowo bywają określane mianem „plam czerwonego wina” – pod względem wyglądu i kolorystyki rzeczywiście przypominają winną plamę. Zmiany te występują na różnych obszarach skóry, ale najczęściej w dość mocno wyeksponowanych miejscach: na głowie, szyi lub twarzy. Skąd się biorą malformacje kapilarne? Czy są groźne i jak się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Co to jest łysienie trakcyjne i jak mu zapobiegać?

26.07.2023

Noszenie spiętych włosów, ciasne zaplatanie warkoczy lub częste wykonywanie doczepów to kwestie, które nie służą dobrej kondycji fryzury. Nadmierne napinanie skóry głowy i ciągnięcie za włosy może przyczyniać się do łysienia trakcyjnego. Zauważasz u siebie wzmożoną utratę włosów w okolicach skroni i czoła? To może być właśnie objaw łysienia trakcyjnego! Jak je rozpoznać i jak się z nim uporać?

Klinika od a do z

Czym jest iniekcja w medycynie i jakie są jej rodzaje?

26.07.2023

Korzystnym sposobem na podawanie niektórych leków oraz innych substancji jest wykonanie iniekcji. Jest to jedna z popularniejszych procedur medycznych, która znajduje szerokie zastosowanie w medycynie oraz medycynie estetycznej i kosmetyce. Na czym polega iniekcja? Jakie są jej rodzaje?

Klinika od a do z

Czym są i jak powstają naczyniaki rubinowe?

26.07.2023

Czerwone lub bordowe plamki oraz grudki na skórze – właśnie tak wyglądają naczyniaki rubinowe. To powszechnie spotykane zmiany skórne, które mogą dość mocno rzucać się w oczy. Skąd się biorą naczyniaki rubinowe? Czy są groźne i czy można się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Jak działa znieczulenie nasiękowe?

26.07.2023

Podczas wielu zabiegów medycznych konieczne jest zastosowanie znieczulenia. Nie zawsze musi to być znieczulenie ogólne – w wielu przypadkach zupełnie wystarczające okazują się środki zastosowane miejscowo. Punktowo działa właśnie znieczulenie nasiękowe, które bywa również określane mianem znieczulenia infiltracyjnego. Na czym polega ten typ znieczulenia? Kiedy jest stosowane? Jakie są wskazania i przeciwskazania do znieczulenia nasiękowego?

Klinika od a do z

Jak powstaje melasma i w jaki sposób się jej pozbyć?

26.07.2023

Ciemniejsze plamy i przebarwienia na skórze mogą być objawem melasmy. W jaki sposób powstaje melasma? Jakie są powody tworzenia się tych przebarwień i czy można je wyleczyć?

Klinika od a do z

Czy trądzik może mieć podłoże alergiczne?

09.08.2023

Uciążliwe zmiany trądzikowe nie znikają, pomimo stosowanych kuracji? A może pojawiają się głównie w sezonie wiosennym i letnim, gdy stężenie pyłków z alergenami w powietrzu jest wysokie? Alergie wziewne, kontaktowe lub pokarmowe mogą powodować nie tylko katar i swędzenie oczu, ale czasami przyczyniają się również do występowania zmian skórnych, które przypominają trądzik. Jak może wyglądać trądzik alergiczny? Jak go leczyć?

Klinika od a do z

Jak powstają rumienie na naszej skórze i co jest ich przyczyną?

09.08.2023

 

Punktowe zaczerwienienie skóry, które pojawia się pod wpływem różnego rodzaju czynników to częsta przypadłość dermatologiczna, która bywa bagatelizowana. Czy rumień może zwiastować poważniejsze schorzenia? Dlaczego powstaje? Czy wymaga leczenia?

 

Klinika od a do z

Łuszczyca paznokci - jak się objawia i jak poradzić sobie z tym problemem?

09.08.2023

Niepokojący wygląd paznokci nie zawsze musi oznaczać infekcję grzybiczą. U niektórych osób zgrubienia na paznokciach, zmiana ich koloru oraz pojawiające się na nich plamki to objawy łuszczycy. Jak rozpoznać to schorzenie? Jak leczyć łuszczycę paznokci i czy można się nią zarazić?

Klinika od a do z

Poznaj najważniejsze cechy lasera diodowego

09.08.2023

Gabinety medycyny estetycznej coraz częściej oferują szeroką gamę zabiegów laserowych. W poszczególnych procedurach wykorzystywane bywają jednak różne rodzaje laserów. Jednym z najbardziej cenionych jest laser diodowy. Jak działa to urządzenie? Czym się charakteryzuje i do jakich zabiegów służy?

Klinika od a do z

Żylaki macicy: w jaki sposób powstają i jak przebiega leczenie?

09.08.2023

Żylaki mogą pojawić się nie tylko na kończynach dolnych, ale również w wielu mniej oczywistych miejscach – między innymi w macicy. Jak powstają żylaki macicy? Czy są groźne i jak je wyleczyć?

Klinika od a do z

Blizny po ospie - jak powstają i jak się z nimi uporać?

10.08.2023

Wysoka skuteczność szczepionek na ospę prawdziwą i sukcesywnie przeprowadzane akcje szczepień pozwoliły na dobre wyeliminować to groźne schorzenie zakaźne. Zapadalność na dużo łagodniejszą ospę wietrzną jest jednak wysoka – to typowa choroba wieku dziecięcego. Częstą pamiątką po przebytej ospie wietrznej są blizny na skórze. Jeśli występują w widocznych miejscach, mogą stanowić spory problem natury estetycznej. Jak powstają blizny po ospie i jak je usunąć?

Klinika od a do z

Czy znamię błękitne jest niebezpieczne? Przyczyny powstawania i usuwanie

10.08.2023

Charakterystyczny niebieskawy odcień znamienia błękitnego może budzić wątpliwości i obawy. Czy ten rodzaj znamienia barwnikowego może być niebezpieczny? Dlaczego powstają błękitne znamiona i w jaki sposób się je leczy?

Klinika od a do z

Jak i czym leczyć zapalenie mieszków włosowych?

10.08.2023

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość, która jednak bywa bagatelizowana. Czym się objawia? Jak rozpoznać zapalenie mieszków włosowych i w jaki sposób przebiega leczenie tego schorzenia?

Klinika od a do z

Jak wygląda i jak leczyć łupież tłusty?

10.08.2023

Na swoich włosach lub skórze głowy dostrzegasz białe albo żółtawe fragmenty złuszczającego się naskórka, którym towarzyszą również objawy nasilonej pracy gruczołów łojowych? To może być łupież tłusty. Jak go rozpoznać? Dlaczego się pojawia i jak leczyć łupież tłusty?

Klinika od a do z

Skąd biorą się rozszerzone pory i jak skutecznie się ich pozbyć?

10.08.2023

Skóra jest porowata – to całkowicie naturalne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Niekiedy jednak pory skórne ulegają poszerzeniu i stają bardzo widoczne. Dlaczego tak się dzieje? Jak można zwęzić pory na skórze?

Klinika od a do z

Czy kaszak jest niebezpieczny? Przyczyny i sposoby leczenia

09.09.2023

Kaszaki to dość często występujące zmiany skórne, które przypominają wypukłe guzki w kolorze zbliżonym do odcienia skóry. Jak powstają? Jak je leczyć i czy można zapobiec ich powstawaniu?

Klinika od a do z

Dermabrazja, czyli sposób na gładką skórę

09.09.2023

Gładka, przyjemna w dotyku skóra, na której nie widać śladów po trądziku, przebarwień i zmarszczek – to marzenie wielu osób. Jednym ze sposobów na to, by nadać cerze gładszy i bardziej młodzieńczy wygląd, jest właśnie dermabrazja. Na czym polega dermabrazja? Jakie są wskazania i przeciwskazania do tego zabiegu?

Klinika od a do z

Jak powiększyć małe usta? Poznaj skuteczne sposoby

09.09.2023

Pełne usta wyglądają bardzo efektownie – nie bez powodu tak dużą popularnością cieszą się różne triki na ich optyczne powiększenie. Jeśli jednak usta są bardzo wąskie i niewielkie, nawet najlepszy makijaż nie zapewni spektakularnego efektu. Jakie są dostępne metody i sposoby na powiększenie wąskich ust?

Klinika od a do z

Jak powstaje i jak leczyć grzybicę nosa i zatok?

09.09.2023

Zatkany nos i ból zatok to objawy, które mogą wskazywać nie tylko na infekcję bakteryjną lub wirusową, ale również na infekcję grzybiczą. W jaki sposób dochodzi do rozwoju grzybicy nosa i zatok? Czy to niebezpieczne? Jak leczyć ten typ infekcji?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i leczyć łuszczycowe zapalenie kości?

09.09.2023

Bóle kości i stawów, uczucie sztywności oraz widoczne deformacje stawów to mogą być objawy łuszczycowego zapalenia stawów. Jakie są przyczyny tej choroby? Jakie są pozostałe objawy i czy łuszczyca stawowa jest wyleczalna?

Klinika od a do z

Jak wygląda łysienie telogenowe? Przyczyny i sprawdzone sposoby

09.09.2023

Utrata włosów może wynikać z wielu przyczyn jedną z nich jest łysienie telogenowe. Objawy tego schorzenia zwykle mają gwałtowny przebieg, a jego charakterystycznym symptomem jest znaczne przerzedzenie się kosmyków na głowie. Jeśli zauważasz wypadanie całych garści włosów podczas ich mycia czy szczotkowania, być może przyczyną tego stanu rzeczy jest właśnie łysienie telogenowe. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Jak je leczyć? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Jak wygląda nacięcie krocza i ile się goi?

09.09.2023

Episiotomia, czyli nacięcie krocza, to procedura medyczna, która bywa stosowana podczas porodu naturalnego. Jakie są wskazania do tego zabiegu? Jak wygląda nacięcie krocza podczas porodu i jak przebiega jego gojenie się?

Klinika od a do z

Kłykciny kończyste odbytu – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

09.09.2023

Jeśli w okolicach odbytu zauważysz brodawkowate zmiany, być może masz do czynienia właśnie z kłykcinami kończystymi. Jakie są przyczyny ich powstawania? W jaki sposób leczy się kłykciny kończyste odbytu?

Klinika od a do z

Objawy i leczenie łuszczycy wysiękowej

09.09.2023

Zmiany skórne, które wyglądem przypominają rumień i które ulokowane są najczęściej w zagłębieniach oraz fałdach skórnych – to może być łuszczyca wysiękowa. Jak rozpoznać to schorzenie? Jakie są jego objawy i jak leczyć łuszczycę wysiękową?

Klinika od a do z

Przepuklina jądra u mężczyzn – jak wygląda i w jaki sposób ją leczyć?

09.09.2023

Guzek w mosznie, ból lub pieczenie jądra i uczucie ciągnięcia w okolicy pachwiny to najczęściej występujące symptomy przepukliny mosznowej. Jednak bywa i tak, że przez długi czas nie daje ona żadnych objawów. Schorzenie to może być wrodzone, ale przepuklina jądra u mężczyzny często pojawia się na skutek wykonywania ciężkiej pracy fizycznej. Sprawdź, jakie są metody jej leczenia.

Klinika od a do z

Przyczyny i objawy zaburzeń snu

09.09.2023

Kłopoty z zasypianiem, częste budzenie się, bezdech senny i chrapanie – to tylko kilka spośród wielu nieprawidłowości, do jakich może dochodzić podczas nocnego odpoczynku. Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń sennych? Czy można je wyleczyć?

Klinika od a do z

Przyczyny, objawy i leczenie żylaków żołądka

09.09.2023

Nieleczone żylaki żołądka mogą być niebezpieczne. Niestety ich wczesne rozpoznanie bywa utrudnione z powodu ograniczonych objawów. Dlaczego żylaki powstają w układzie pokarmowym? Jakie symptomy mogą wskazywać na ich obecność i jak je leczyć?

Klinika od a do z

Trichotillomania, czyli choroba wyrywania włosów. Przyczyny oraz leczenie

09.09.2023

Utrata włosów może być spowodowana, między innymi, łysieniem androgenowym, uszkodzeniami mechanicznymi cebulek włosów lub zmianami hormonalnymi. Bywa jednak, że jej przyczyną nie jest wypadanie kosmyków, ale ich wyrywanie. Tego rodzaju zaburzenie to trichotillomania. Choroba wyrywania włosów zwykle ma podłoże psychologiczne bądź genetyczno-środowiskowe. Przeczytaj, jakie są jej objawy i jak ją wyleczyć.

Klinika od a do z

Zmiany skórne a tarczyca - jak wyglądają i jak je leczyć?

09.09.2023

Schorzenia tarczycy mogą skutkować nie tylko kłopotami hormonalnymi, niespodziewanymi wahaniami wagi lub przewlekłym zmęczeniem, ale również problemami skórnymi. Czym są plamy tarczycowe? Jak wyglądają? Jak je rozpoznać i leczyć?

Klinika od a do z

Co to jest obrzęk tłuszczowy i jak go rozpoznać?

17.09.2023

Lipodemia, która bywa czasami określana jako „choroba grubych nóg” to rzadka przypadłość, która jednak może być wyjątkowo uciążliwa. Jej głównym objawem jest obrzęk tłuszczowy – najczęściej zlokalizowany właśnie na kończynach dolnych. Kto jest narażony na to schorzenie? Dlaczego rozwija się lipodemia i jak ją wyleczyć?

Klinika od a do z

Jak skutecznie pielęgnować blizny po szwach?

17.09.2023

Pozostałością po operacjach lub wypadkach mogą być nie tylko nieprzyjemne wspomnienia, ale również blizny po szwach. Jeśli są obecne w mocno wyeksponowanym miejscu, mogą powodować kompleksy. Jak dbać o bliznę po zdjęciu szwów i czy są jakieś sposoby na to, by zmniejszyć jej widoczność?

Klinika od a do z

Skąd się biorą i jak leczyć żylaki na stopach?

17.09.2023

Żylaki to uciążliwa dolegliwość, która może doprowadzić do groźnych powikłań. Jak powstają żylaki na stopach? Jak je leczyć i jak im zapobiegać?

Klinika od a do z

Efekt smutnego uśmiechu – wszystko o zmarszczkach marionetki

17.09.2023

Niektóre rodzaje zmarszczek nadają twarzy niezbyt korzystny wygląd. Świetnym przykładem są właśnie zmarszczki marionetkowe, przez które twarz wydaje się smutna. Skąd biorą się zmarszczki marionetki? Jak im zapobiegać i jak je zlikwidować?

Klinika od a do z

Zmęczone nogi? Oto skąd bierze się uczucie ciężkich nóg i jak mu zaradzić

17.09.2023

Uczucie ciężkości nóg to powszechna dolegliwość, której nie warto bagatelizować – szczególnie w sytuacji, gdy towarzyszą jej również inne objawy. Jak rozpoznać zespół ciężkich nóg? Jakie są jego przyczyny i jak go leczyć?

Klinika od a do z

Co to jest masaż próżniowy i jakie daje korzyści dla ciała?

23.09.2023

Zabieg, który ma pozytywny wpływ na jędrność skóry, a na dodatek jest bezbolesny? Oba te warunki spełnia masaż próżniowy, który wykorzystywany jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale także pomaga usunąć toksyny z organizmu. Jakie jeszcze daje efekty? Kto może się na niego zdecydować? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Erytrodermia łuszczycowa - jak rozpoznać i leczyć tę chorobę skóry?

23.09.2023

Erytrodermia łuszczycowa jest jedną z najcięższych postaci łuszczycy. Objawia się rozległym i intensywnym zaczerwienieniem oraz łuszczeniem się naskórka. Co ważne, nieodpowiednio leczona może skutkować poważnymi komplikacjami. Przeczytaj o tym, jakie mogą być jej powikłania, a także, jakie terapie stosuje się w tym schorzeniu.

Klinika od a do z

Jak się objawia i jak leczyć łuszczycę miejsc intymnych?

23.09.2023

Łuszczyca narządów płciowych to jedna z rzadziej występujących odmian tej choroby. Objawy schorzenia, którymi są najczęściej bolesne pęknięcia skóry oraz łuszczenie się naskórka, a także lokalizacja zmian są dla pacjentów wyjątkowo uciążliwe i zmniejszają komfort ich życia. Jakie są przyczyny występowania łuszczycy miejsc intymnych? Jak się ją leczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Skąd bierze się potnica na naszych dłoniach i stopach? Poznaj sposoby leczenia

23.09.2023

Dostrzegasz na skórze swoich dłoni lub stóp pęcherze wypełnione płynem? Tego typu zmiany mogą być objawem potnicy. Choroba ta najczęściej dotyka osoby młode i w średnim wieku. Jakie są jej przyczyny? Jak jeszcze objawia się potnica? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Klinika od a do z

Skąd biorą się rozstępy na pośladkach i jak sobie z nimi poradzić?

23.09.2023

Choć rozstępy na pośladkach są naturalnymi zmianami i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, wyglądają mało estetycznie, więc mogą być źródłem kompleksów. Jakie są przyczyny ich powstawania? Kto jest narażony na tworzenie się rozstępów? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Rhinophyma, czyli guzowatość nosa. Skąd się bierze i jak ją wyleczyć?

01.10.2023

Zmagasz się z trądzikiem różowatym? Konsekwencją tej przewlekłej, trwającej latami choroby może być guzowatość nosa. Rhinophyma, bo tak inaczej określa się to schorzenie skóry, objawia się asymetrycznym, przybierającym czerwoną barwę nosem. Jakie są jej inne symptomy? Czy można ją wyleczyć?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i skutecznie zaradzić pokrzywce z zimna?

01.10.2023

Po spacerze w chłodny dzień na Twojej skórze pojawiają się krosty? To może być pokrzywka z zimna. Zmiany tego typu najczęściej występują zimą, późną jesienią i wczesną wiosną. Choć zwykle dają łagodne objawy, czasami pokrzywce towarzyszą poważniejsze dolegliwości. Przeczytaj, jak sobie z nią radzić.

Klinika od a do z

Opuchlizna na twarzy: przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie

01.10.2023

Opuchlizna twarzy może być spowodowana zmianami hormonalnymi, reakcją alergiczną, a nawet niewłaściwym trybem życia. Czasami wystarczy zmiana nawyków, by się z nią uporać, jeśli jednak obrzęk jest długotrwały lub towarzyszą mu inne objawy, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Przeczytaj, jak pozbyć się opuchlizny z twarzy.

Klinika od a do z

Przepuklina jądra miażdżystego – poznaj objawy i sposoby leczenia

01.10.2023

Dokucza Ci ból kręgosłupa, drętwienie i mrowienie kończyn, a także osłabienie mięśni? To może być przepuklina jądra miażdżystego. Jej powikłaniami mogą być problemy neurologiczne i ograniczenie mobilności. Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia? Jak się je leczy? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Rozpoznanie przepukliny uwięźniętej – kiedy szukać pomocy lekarza?

01.10.2023

Przepuklina uwięźnięta to jeden z rodzajów niedrożności jelit. Dochodzi do niego, kiedy zawartość przepukliny zostaje zaciśnięta i nie może wrócić na właściwe miejsce. Stan ten powoduje silny, szybko narastający ból brzucha i zatrzymanie stolca. Przeczytaj, jakie są inne objawy tego schorzenia i dlaczego wymaga ono pilnego leczenia chirurgicznego.

Klinika od a do z

Walka z brodawkami wirusowymi: metody usuwania i zapobiegania

01.10.2023

Brodawki wirusowe mogą pojawiać się na dłoniach, stopach, twarzy oraz na innych obszarach ciała. Gdy są obecne w mocno wyeksponowanym miejscu, mogą stać się przyczyną kompleksów. Skąd się biorą zmiany tego typu? Jakie są metody usuwania brodawek wirusowych i czy można uchronić się przed ich nawrotem?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie czerwieni wargowej?

01.10.2023

Zmiana barwy ust to jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów, które mogą wskazywać na zapalenia czerwieni wargowej. W przebiegu tej dolegliwości kolor warg zyskuje intensywnie czerwony odcień, a skóra staje się sucha i spierzchnięta. Jak jeszcze objawia się zapalenie czerwieni wargowej? Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Klinika od a do z

Jak wypełnianie policzków może wpłynąć na nasz wygląd?

01.10.2023

Modelowanie policzków to popularny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, na który decydują się osoby w różnych przedziałach wiekowych. W jaki sposób wypełnienie policzków może wpłynąć na wygląd twarzy? Jak przebiega ten zabieg i jakie są do niego przeciwwskazania?

Klinika od a do z

Leczenie asymetrii ust: metody i techniki dostępne w medycynie estetycznej

01.10.2023

Asymetryczne usta mogą być cechą wrodzoną, ale bywają również konsekwencją urazów i wypadków, a nawet nieudanych zabiegów kosmetycznych lub chirurgicznych. Lekka asymetria ust zazwyczaj jest niemal niedostrzegalna i nie stanowi poważnego problemu estetycznego. Gdy jest wyraźniejsza, może stanowić przyczynę kompleksów i złej samooceny. Jakie są sposoby na leczenie asymetrii ust?

Klinika od a do z

Nadmiar skóry po odchudzaniu? Oto, jak możesz sobie z nim poradzić

01.10.2023

Luźna i zwisająca skóra, której jest zauważalnie za dużo – to częsty skutek gwałtownej utraty masy ciała. Bez względu na to, czy sposobem na redukcję wagi była dieta, czy też operacja bariatryczna, pamiątką po dawnej sylwetce może być właśnie nadmiar skóry w okolicach brzucha i nie tylko. Czy można się go pozbyć?

Klinika od a do z

Blizny na ustach po opryszczce? Poznaj skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć

07.11.2023

Opryszczka to uciążliwa dolegliwość, która daje o sobie znać najczęściej wówczas, gdy jest się osłabionym lub przeziębionym. Powodem jej występowania jest infekcja wirusem HSV, która ma charakter przewlekły (wirus pozostaje w stanie uśpienia w organizmie i co jakiś czas może aktywować się, wykorzystując Twoją obniżoną odporność). Wykwity opryszczki najczęściej występują na ustach, przez co są silnie wyeksponowane i mogą być przyczyną kompleksów. Pamiątką po nich bywają nieestetyczne blizny. Jakie są sposoby na blizny po opryszczce? Czy można ich uniknąć?

Klinika od a do z

Czy mam skórę łojotokową? Główne objawy i sposoby leczenia

07.11.2023

Twoja cera błyszczy się, ma szary odcień i jest na niej dużo zaskórników? Prawdopodobnie masz problem z nadmierną produkcją sebum. Przeczytaj, czym jeszcze objawia się skóra łojotokowa i sprawdź, jak ją okiełznać.

Klinika od a do z

Jak wygląda rekonstrukcja włosów i kiedy przeprowadzić ten zabieg?

07.11.2023

Chcesz dogłębnie odżywić swoje włosy i wyraźnie poprawić ich wygląd? Jednym z zabiegów, na które możesz się zdecydować, jest rekonstrukcja włosów. Sprawdź, na czym polega ta metoda i jakie są do niej wskazania oraz przeciwwskazania!

Klinika od a do z

Jak wzmocnić słabe włosy? Poznaj sposoby na zregenerowanie włosów

07.11.2023

Masz słabe włosy? Problem ten może być wynikiem stresu, osłabienia organizmu, zmian hormonalnych lub niektórych chorób. Po czym poznasz, że Twoje kosmyki nie są w dobrej kondycji? Jak wzmocnić słabe cebulki włosów? Podpowiadamy!

Klinika od a do z

Jak zadbać o cienką skórę? Najlepsze sposoby na pielęgnację

07.11.2023

Cienka skóra bywa również określana mianem skóry pergaminowej. Jej cechą charakterystyczną jest wyższa skłonność do przesuszania się, jak również to, że w jej przypadku naturalne procesy starzenia się cery mogą zachodzić nieco szybciej. Jeśli Twoja skóra jest cienka, zadbaj o jej prawidłową pielęgnację!

Klinika od a do z

Za co odpowiadają cebulki włosa? Sposoby na ich wzmocnienie

07.11.2023

Cebulka włosa jest jak jego fundament, podstawa. Jeśli jej kondycja nie jest najlepsza, same kosmyki również będą osłabione. Zastanawiasz się, jak wzmocnić cebulki włosów? Chcesz wiedzieć, jak o nie dbać, by odwdzięczyły Ci się gęstymi i lśniącymi kosmykami? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Jak powstają i jak leczyć żylaki powrózka nasiennego?

08.11.2023

Pomimo tego, że żylaki powrózka nasiennego nie zawsze powodują wystąpienie wyraźnych objawów, mogą skutkować poważnymi powikłaniami. Jak rozpoznać i zdiagnozować tę przypadłość? Jakimi metodami leczy się żylaki jąder? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Jak pozbyć się łupieżu suchego? Poznaj przyczyny oraz sposoby leczenia

08.11.2023

Masz suche włosy, a Twoją skórę głowy pokrywają drobne białe łuski? To może być łupież suchy. Nie tylko wygląda on nieestetycznie, ale często świadczy też o problemach zdrowotnych – na przykład o niedoborach wybranych witamin. Przeczytaj, po czym jeszcze możesz rozpoznać łupież suchy i dowiedz się, jak się go pozbyć!

Klinika od a do z

Jak zwalczyć skutki fotostarzenia skóry i cieszyć się młodszym wyglądem?

08.11.2023

Zmarszczki, zaburzenia pigmentacji oraz utrata elastyczności skóry – objawy te mogą wskazywać na fotostarzenie skóry. Jakie są przyczyny tego procesu? Czy można uniknąć fotostarzenia się skóry?

Klinika od a do z

Plamy i przebarwienia starcze – jak je zlikwidować?

08.11.2023

Ciemniejsze plamy na skórze, które najczęściej pojawiają się na rękach i twarzy u osób po 40. roku życia – to mogą być właśnie plamy starcze. Skąd się biorą te przebarwienia skórne? Jak powstają i czy można się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Rozstępy na plecach – jak się ich pozbyć? Przyczyny powstawania i skuteczne zabiegi

08.11.2023

Rozstępy mogą pojawić się niemal na dowolnym obszarze skóry. Choć najczęściej powstają na brzuchu, udach i ramionach, u wielu osób widoczne są także na plecach. Dlaczego powstają właśnie na tym obszarze ciała? Jak usunąć rozstępy z pleców?

Klinika od a do z

Co to są zakola i jak sobie z nimi radzić?

11.11.2023

Dostrzegasz ubytek włosów w okolicach czoła? To mogą być zakola. Jeśli nie chcesz, by problem ten pogłębiał się w niekontrolowany sposób, dowiedz się więcej o tym, dlaczego powstają zakola i w jaki sposób sobie z nimi poradzić.  

Klinika od a do z

Jak rozpoznać i leczyć grzybicę skóry głowy?

11.11.2023

Grzybica skóry głowy to schorzenie o zakaźnym charakterze. Jego wystąpienie wiąże się z dość nieprzyjemnymi objawami, do których zalicza się swędzenie skóry głowy oraz nadmierne wypadanie włosów. Grzybica skóry głowy może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Sprawdź, jakie są rodzaje grzybicy owłosionej skóry głowy i jak ją leczyć!

Klinika od a do z

Jak rozpoznać naczyniaki włośniczkowe? Objawy i sposoby leczenia

11.11.2023

Czerwone plamki oraz guzki, które pojawiają się na skórze u dzieci, najczęściej okazują się właśnie naczyniakami włośniczkowymi. Większość z tych zmian samoistnie zanika już po kilku latach. Jak powstają naczyniaki włośniczkowe? Czy mogą być groźne i w jaki sposób się ich pozbyć?

Klinika od a do z

Przyczyny wypadania brwi. Jak leczyć tę przypadłość?

11.11.2023

Twoje brwi wyraźnie tracą na gęstości i coraz częściej zauważasz wypadające z nich włoski? Wypadanie brwi może być problemem tymczasowym i konsekwencją stresującego trybu życia. Zdarza się jednak, że jest ono spowodowane poważniejszymi schorzeniami – na przykład chorobami tarczycy. Przeczytaj, jakie są pozostałe przyczyny przerzedzenia się brwi i sprawdź, jak wyeliminować tę przypadłość.

Klinika od a do z

Znamię naskórkowe: odmiany, przyczyny i sposoby leczenia

11.11.2023

Na skórze twarzy i ciała mogą występować najróżniejsze znamiona skórne. Najczęściej są to znamiona barwnikowe (melanocytowe), a nieco rzadziej powstają znamiona naskórkowe (niemające związku z melanocytami). Czym są znamiona naskórkowe? Dlaczego pojawiają się na skórze i jakie są metody ich leczenia?

Klinika od a do z

Hymenotomia, czyli usunięcie błony dziewiczej. Kiedy przeprowadzić zabieg?

11.11.2023

Hymenotomia to zabieg, na jaki decydują się kobiety, u których budowa błony dziewiczej utrudnia współżycie lub normalne miesiączkowanie. Sprawdź, jakie są inne wskazania do nacięcia lub usunięcia błony dziewiczej.

Klinika od a do z

Jak powstaje płyn surowiczy? Postępowanie i profilaktyka

11.11.2023

Rzadki i przejrzysty płyn, który może wyciekać z rany, skaleczenia, a nawet z rozdrapanej krostki to właśnie płyn surowiczy. Skąd się bierze ta substancja i czemu służy? Czy obecność płynu surowiczego może świadczyć o jakiejś nieprawidłowości?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać łysienie bliznowaciejące? Przyczyny i sposoby leczenia

11.11.2023

Łysienie bliznowaciejące to rzadka, ale poważna przypadłość, której rezultatem może być nawet trwała utrata włosów. Przyczyną tej choroby bywają wady wrodzone, ale zdarza się, że schorzenie to ma charakter nabyty. Dowiedz się, jakie czynniki sprzyjają temu typowi łysienia i w jaki sposób można leczyć łysienie bliznowate?

Klinika od a do z

Poznaj objawy i sposoby na przepuklinę Richtera

11.11.2023

Istnieją różne rodzaje przepukliny. Jedną z nich jest właśnie przepuklina Richtera. Jej nazwa pochodzi od nazwiska chirurga, który sformułował jej definicję. W jaki sposób objawia się ten rodzaj przepukliny? Czy jest groźny? Jak leczyć przepuklinę Richtera?

Klinika od a do z

Czy podkrążone oczy są objawem choroby? Przyczyny i leczenie

02.03.2024

Sińce pod oczami powodują, że wygląda się na osobę zmęczoną i niewyspaną. Podkrążone oczy podkreślają również ewentualne oznaki starzenia się skóry. Czy to wyłącznie defekt kosmetyczny, który wystarczy skorygować makijażem lub odpowiednio dobranymi zabiegami? Jakie są przyczyny i sposoby na leczenie podkrążonych oczu?

Klinika od a do z

Dlaczego cierpimy na suchość pochwy? Przyczyny oraz sposoby leczenia

02.03.2024

Suchość pochwy może być rezultatem zmian hormonalnych, skutkiem przyjmowania niektórych leków lub stanowić objaw infekcji narządów intymnych. Jakie czynniki sprzyjają niedostatecznemu nawilżeniu pochwy? Jak poradzić sobie z tą dolegliwością? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Jak skutecznie usunąć zmarszczki na szyi?

02.03.2024

Skóra na szyi jest delikatna i podatna na powstawanie zmarszczek – często to właśnie zmarszczki na szyi optycznie dodają lat i bywają przyczyną kompleksów. Dlaczego tak łatwo powstają zmarszczki na dekolcie? Jak je usunąć?

Klinika od a do z

Metody na ujędrnianie biustu – wszystko, co musisz wiedzieć

02.03.2024

Twoje piersi zaczęły opadać i straciły krągły kształt? Ćwiczenia, dieta i odpowiednia pielęgnacja to tylko niektóre sposoby na ujędrnianie biustu. Sprawdź, jakie są skuteczne metody na poprawę wyglądu tej partii ciała.

Klinika od a do z

Obwisłe ramiona, czyli pelikany. W jaki sposób je ujarzmić?

02.03.2024

Obwisłe ramiona, do których przylgnęło potoczne określenie pelikany, to problem natury estetycznej, który zwykle dotyczy kobiet w dojrzałym wieku, ale nie tylko. Czasami borykają się z nim także mężczyźni i osoby młodsze. Jakie czynniki sprzyjają wiotkości ramion? Jak się z nią uporać?

Klinika od a do z

Jak powstają i jak leczyć prosaki na powiekach?

02.03.2024

Choć prosaki na powiece i pod oczami są niegroźnymi zmianami skórnymi o małych rozmiarach, stanowią problem natury estetycznej. Dlaczego powstają? Jak się ich pozbyć? Sprawdźmy!

Klinika od a do z

Jak wygląda i jak leczyć znamię Clarka?

02.03.2024

Na Twojej skórze widnieją brązowe znamiona barwnikowe, które są delikatnie wyniesione ponad poziom skóry? To mogą być właśnie znamiona Clarka. Czy mogą być groźne? W jaki sposób je zdiagnozować i czy należy je usunąć?

Klinika od a do z

Jak wygląda znamię atypowe? W jaki sposób je leczyć?

02.03.2024

Na skórze człowieka może pojawiać się wiele różnych znamion. Spora część z nich to znamiona barwnikowe, które najczęściej powstają na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Znamiona te mogą mieć charakter typowy lub atypowy. Co dokładnie oznacza, że znamię jest atypowe? Czy jego obecność jest powodem do niepokoju? Jak diagnozować i leczyć znamiona atypowe?

Klinika od a do z

Jak wygląda znamię łojowe i kiedy należy je usunąć?

02.03.2024

Znamiona łojowe to rzadki rodzaj zmian skórnych, które zazwyczaj bywają zlokalizowane na twarzy, szyi lub skórze głowy. Przeważnie znamię łojowe jest obecne na skórze już w momencie narodzin, a z wiekiem może ulec powiększeniu i pogrubieniu. Jak wygląda diagnostyka tej zmiany? Czy znamię łojowe jest groźne i w jaki sposób przebiega leczenie?

Klinika od a do z

Swędzące pachy – co mówi Twój organizm?

02.03.2024

Swędzące pachy często okazują się objawem infekcji skórnej lub rezultatem niewłaściwej pielęgnacji tej partii ciała. Czasami jednak zwiastują poważniejsze problemy ze zdrowiem. Sprawdź, co może oznaczać delikatne i ostre swędzenie pod pachami.

Klinika od a do z

Jak wygląda łuszczyca na stopach? Przyczyny i sposoby leczenia

02.03.2024

Łuszczyca na stopach skutkuje nie tylko zmianami w wyglądzie skóry, ale też może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wbrew powszechnej opinii nie jest to wyłącznie dolegliwość skórna, ale choroba ogólnoustrojowa. Dowiedz się, jakie czynniki jej sprzyjają i w jaki sposób można leczyć łuszczycę stóp.

Klinika od a do z

Atopowe zapalenie skóry głowy - najważniejsze informacje

02.03.2024

Atopowe zapalenie skóry głowy (AZS) bywa również określane mianem egzemy oraz atopii. Jest to przewlekłe schorzenie o podłożu alergicznym, w którym jednak spore znaczenie mają również czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry głowy? Poznaj te i inne najważniejsze informacje o tym schorzeniu, by umieć je rozpoznać i łagodzić jego przebieg.

Klinika od a do z

Czy należy martwić się guzkiem pod pachą? Przyczyny i leczenie

02.03.2024

Guzki pod pachą często są konsekwencją wykonanej w nieprawidłowy sposób depilacji skóry, ale mogą okazać się również symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, czym jeszcze mogą być spowodowane tego rodzaju zmiany skórne oraz jak leczy się różnego typu zgrubienia pod pachami.

Klinika od a do z

Jak i w czym moczyć nogi? Nasze propozycje kuracji

02.03.2024

Moczenie nóg to sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Odpowiednio przygotowane kąpiele mogą też pomóc Ci zniwelować wybrane dolegliwości. W czym moczyć nogi, które bolą, są opuchnięte lub brzydko pachną? Podpowiadamy!

Klinika od a do z

Łysienie poporodowe – zahamuj wypadanie włosów po ciąży

02.03.2024

Zauważyłaś wzmożone wypadanie włosów po porodzie? Łysienie poporodowe zwykle wynika ze zmian hormonalnych i towarzyszy stopniowemu powrotowi organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży. Czasami jednak nadmierne wypadanie włosów po porodzie jest oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Przeczytaj, jakie są sposoby na poradzenie sobie z tą przypadłością.

Klinika od a do z

Objawy i sposoby leczenia łuszczycy na twarzy

02.03.2024

Łuszczyca twarzy to przewlekły problem zdrowotny, który nie tylko jest powodem kompleksów, ale również źródłem dolegliwości bólowych. Powstałe na skórze zmiany często swędzą i pieką, a niekiedy mogą powodować także zaburzenia ze strony innych narządów, na przykład słuchu. Przeczytaj, jak jeszcze objawia się łuszczyca na twarzy i jak się ją leczy.

Klinika od a do z

Przyczyny i leczenie krostek pod pachami

02.03.2024

Krostki pod pachami mogą utrudniać depilację, jak również powodować świąd lub innego rodzaju dyskomfort. Jeśli na swojej skórze dostrzegasz krosty pod pachami, dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania i co zrobić, by pozbyć się pryszczy pod pachami?

Klinika od a do z

Rozpoznanie i leczenie łuszczycy kropelkowej

02.03.2024

Łuszczyca kropelkowata objawia się wykwitami skórnymi, które mają formę niewielkich grudek o różowym zabarwieniu. Choć można zachorować na nią w każdym wieku, najczęściej zmagają się z nią dzieci. Czym jeszcze charakteryzuje się ta odmiana łuszczycy? Jak są metody jej leczenia? Sprawdźmy!

Klinika od a do z

Skuteczne metody na pozbycie się blizn po samookaleczeniu

02.03.2024

Samookaleczanie się najczęściej pozostawia po sobie wyraźne ślady i nie chodzi wyłącznie o blizny na skórze. U wielu osób akty autoagresji związane są z trudnymi sytuacjami życiowymi, nadmiernym stresem, poczuciem winy lub innymi problemami psychicznymi oraz emocjonalnymi. Uporanie się z nimi nie jest łatwe, może być czasochłonne, a widok blizn na skórze może dodatkowo utrudniać dojście do siebie. W jaki sposób zniwelować blizny po samookaleczeniu?

Klinika od a do z

Jak rozpoznać trądzik hormonalny? Przyczyny i metody leczenia

02.03.2024

Choć pojawiające się na twarzy i innych obszarach ciała pryszcze kojarzą się przede wszystkim z okresem dojrzewania, tego typu zmiany możesz zaobserwować również w późniejszym wieku. Jedną z ich najczęstszych przyczyn jest trądzik hormonalny. Przeczytaj, po czym możesz go poznać i jak uporać się tą przypadłością.

Klinika od a do z

Jak wygląda aura migrenowa? Przyczyny i objawy

07.03.2024

Aura migrenowa może występować wraz z bólem głowy lub poprzedzać go. Zdarza się jednak również, że występuje niezależnie od dolegliwości bólowych. Czym dokładnie jest aura migrenowa? Jakie są jej objawy i w jaki sposób można ją leczyć?

Klinika od a do z

Co to jest załupek u mężczyzn? Objawy i sposoby leczenia

07.03.2024

Załupek, czyli obrzęk żołędzi i napletka, występuje głównie jako powikłanie stulejki. Szansę na pojawienie się takiego stanu zwiększają także nieprawidłowe nawyki higieniczne. Jak wygląda załupek? Jakie są symptomy tej przypadłości, a także sposoby jej leczenia? Sprawdzamy!

Klinika od a do z

Czy krosty Fordyce’a są groźne? Rozpoznanie i leczenie

07.03.2024

Krosty Fordyce’a to niewielkie zmiany, które tworzą się na skutek magazynowania się łoju pod skórą. Najczęściej mają one łagodny charakter, ale bywa i tak, że sygnalizują problem zdrowotny – zwłaszcza jeśli zlokalizowane są w okolicach oczu lub w jamie ustnej. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć plamki Fordyce’a.

Klinika od a do z

Czym są poduszki Bichata? Jak wygląda zabieg ich usunięcia?

07.03.2024

Poduszki Bichata to struktury tłuszczowe umiejscowione w okolicy policzków. Jeśli są nadmiernie uwypuklone, mogą być powodem kompleksów. Na czym polega usunięcie poduszek Bichata? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego zabiegu?

Klinika od a do z

Jak się pozbyć zaskórników? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

07.03.2024

Zaskórniki, nazywane potocznie wągrami, to powszechny problem skórny. Poznasz je po nieestetycznie wyglądających czarnych kropkach pojawiających się przede wszystkim na skórze twarzy, ale nie tylko. Sprawdzamy, jak powstają głębokie zaskórniki i jak się z nimi uporać.

Klinika od a do z

Jak wygląda laserowe usuwanie tatuażu? Ceny, liczba sesji, efekty

07.03.2024

Tatuaż wcale nie musi być pamiątką na całe życie. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Ci już jego wygląd, treść lub symbolika, możesz rozważyć jego modyfikację lub usunięcie przy pomocy lasera. Na czym dokładnie polega laserowe usuwanie tatuażu? Ile to kosztuje i czy to skuteczna metoda?

Klinika od a do z

Leki światłouczulające a zabiegi laserowe

10.03.2024

Niektóre leki, preparaty medyczne i kosmetyczne wykazują działanie fotouczulające. Co to oznacza? Jakie są leki światłouczulające i czy podczas ich stosowania można wykonywać zabiegi laserowe?

Klinika od a do z

Lipomastia – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

10.03.2024

Lipomastia, czyli powiększone piersi u mężczyzny, zwykle związana jest z otyłością. Problem ten może też pojawić się u osób szczupłych, które bagatelizują systematyczną aktywność fizyczną. Jakie są charakterystyczne symptomy tej przypadłości? Jak sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Klinika od a do z

Promieniowanie UV i jego negatywny wpływ na skórę

10.03.2024

Promieniowanie UV ma niebagatelny wpływ na cały organizm, niestety przede wszystkim negatywny – wystarczy wspomnieć, że sprzyja powstawaniu na skórze zmian nowotworowych. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje także szybsze starzenie się skóry. Jakie są inne skutki nierozważnych kąpieli słonecznych?

Klinika od a do z

Przyczyny, objawy i leczenie krzywej przegrody nosowej

10.03.2024

Przegroda nosa to cienka struktura chrzęstna, która znajduje się w środku jamy nosowej. U wielu osób przegroda nosowa nie jest jednak idealnie prosta – szacuje się, że skrzywienie tej struktury to powszechna dolegliwość, która może dotyczyć nawet do 80% populacji! Gdy skrzywienie jest nieznaczne, może nie powodować żadnych dolegliwości. U niektórych osób krzywa przegroda powoduje jednak poważne problemy laryngologiczne. Jak objawia się ta dolegliwość? Jakie są przyczyny i sposoby leczenia krzywej przegrody nosowej?

Klinika od a do z

Rodzaje implantów piersiowych: implanty anatomiczne a okrągłe

10.03.2024

Implanty piersiowe mogą różnić się między sobą kształtem i rozmiarem. Czym wyróżniają się implanty anatomiczne, a czym okrągłe? Czy należy je wymieniać na nowe, a jeśli tak, to po jakim czasie? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Uśmiech dziąsłowy, czyli gummy smile. Jak zlikwidować tę przypadłość?

10.03.2024

Twoje dziąsła są nadmiernie widoczne, kiedy się uśmiechasz? Problemem ten może wynikać z gummy smile, czyli wady będącej następstwem zaburzeń stref białej i czerwonej ust. Jak ją zlikwidować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej – sprawdzamy, jak zniwelować uśmiech dziąsłowy.

Klinika od a do z

Wciągnięte brodawki sutkowe – jak wyglądają i czy można je leczyć?

10.03.2024

Wciągnięte brodawki sutkowe to niestandardowa cecha anatomiczna, która często stanowi nie tylko problem natury estetycznej. Wada tego rodzaju u kobiety może utrudnić karmienie dziecka piersią. W rzadkich przypadkach taki wygląd sutków może być związany z procesem nowotworowym. Jak wygląda taki defekt skórny? Czy można go leczyć?

Klinika od a do z

Fale radiowe i ich zastosowanie w medycynie estetycznej

10.03.2024

Nowoczesne i nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić – nie pozostawiają śladów i nie wiążą się z koniecznością długotrwałej rekonwalescencji. Jednym z takich zabiegów są właśnie fale radiowe, które bywają również określane mianem radiofrekwencji. Jak fale radiowe są wykorzystywane w medycynie estetycznej? Jakie przynoszą korzyści i na co należy zwrócić uwagę, decydując się na takie zabiegi?

Klinika od a do z

Hialuronidaza w medycynie estetycznej – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

10.03.2024

Iniekcje z wykorzystaniem usieciowanego kwasu hialuronowego cieszą się bardzo dużą popularnością. Ten popularny wypełniacz stosowany jest do modelowania twarzy – przede wszystkim ust, ale też policzków, owalu twarzy, a także do wypełniania zmarszczek. Chociaż kwas hialuronowy jest stosunkowo bezpieczną substancją, każdy zabieg medyczny lub kosmetyczny może przynieść niezamierzone rezultaty. Jeśli doszło do powikłań lub efekty estetyczne są niezgodne z zamierzeniami, nie trzeba czekać wiele miesięcy na to, by efekt zabiegu ustąpił samoistnie. Rozwiązaniem może być hialuronidaza. Co to takiego? W jakich sytuacjach można ją zastosować?

Klinika od a do z

Jak pozbyć się drugiego podbródka?

10.03.2024

Drugi podbródek powoduje, że twarz wydaje się dużo bardziej krągła i pucułowata. Co ciekawe, na jego obecność narzekają osoby o różnych typach sylwetki. Skąd bierze się drugi podbródek? W jaki sposób można go wyeliminować?

Klinika od a do z

Jak wygląda stulejka? Przyczyny i propozycje leczenia

10.03.2024

Stulejka to zwężenie napletka, które utrudnia, a czasami uniemożliwia odsłonięcie żołędzi penisa. Przypadłość ta może mieć charakter wrodzony bądź nabyty, występować u dorosłych mężczyzn oraz u dzieci. Jakie są objawy stulejki i przyczyny powstawania tego defektu? Jak się go leczy?

Klinika od a do z

Na czym polega elektroterapia i jakie przynosi rezultaty?

10.03.2024

Jedną z metod fizjoterapii jest właśnie elektroterapia, podczas której wykorzystywane jest działanie prądu. Elektroterapia może być stosowana jako jedna z technik łagodzenia bólu i napięcia mięśniowego, ale technika ta ma o wiele więcej zastosowań. Poznaj najważniejsze fakty o elektroterapii. Dowiedz się, jakie są jej rodzaje i jakich rezultatów można oczekiwać.

Klinika od a do z

Chrapanie a zdrowie. Jak leczyć tę przypadłość?

12.03.2024

Chrapanie jest nie tylko uciążliwe, ale może również świadczyć o problemach ze zdrowiem. Choć samo w sobie nie stanowi jednostki chorobowej, czasami sygnalizuje przerost migdałków lub niedrożność nosa. Jak je leczyć? Jakie są sposoby na chrapanie w nocy? Sprawdzamy!

Klinika od a do z

Co na siniaki na ciele mówią o naszym zdrowiu?

12.03.2024

Na Twoim ciele często pojawiają się siniaki? Pamiętaj, że nie zawsze są one rezultatem uderzenia. Co tego rodzaju zmiany mówią o Twoim stanie zdrowia? Jak sobie radzić z siniakami na ciele? Odpowiadamy na te i podobne pytania.

Klinika od a do z

Co to jest melanina? Poznaj sekrety pigmentu odpowiadającego za kolor skóry i włosów

12.03.2024

Substancja, która decyduje o kolorze skóry i włosów, to właśnie melanina. Jest to pigment naturalnie występujący w skórze i produkowany przez melanocyty. Jaka jest jego rola i co jeszcze warto wiedzieć o melaninie?

Klinika od a do z

Czy da się odbudować spalone włosy? Poznaj nasze propozycje

12.03.2024

Masz spalone włosy po rozjaśnianiu, prostowaniu albo innym zabiegu fryzjerskim? Wbrew pozorom to dość częsty rezultat nieodpowiednio przeprowadzonej stylizacji. Chociaż włosów zniszczonych w ten sposób nie da się całkowicie odbudować, możesz poprawić ich kondycję. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym charakteryzuje się zakrzepica żylna i jak przebiega jej leczenie?

14.03.2024

Często towarzyszy Ci uczucie ciężkich nóg, a może dokuczają Ci obrzęki kończyn dolnych? Objawy te mogą wskazywać na obecność lub ryzyko rozwinięcia się zakrzepicy. Czym jest to schorzenie? Jak rozwija się zakrzepica żylna i w jaki sposób można ją wyleczyć?

Klinika od a do z

Jak działają retinoidy? Poznaj wskazania do ich stosowania

14.03.2024

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, to substancje, które są obecne w szerokiej gamie kosmetyków. Bywają również wykorzystywane w kuracjach dermatologicznych, a także w licznych zabiegach medycyny estetycznej. Jak działają retinoidy? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich użycia?

Klinika od a do z

Jak wygląda alergia na słońce? Skuteczne sposoby ochrony skóry

14.03.2024

Eksponowanie skóry na słońce ma swoje pozytywne, jak i negatywne aspekty. Z jednej strony to właśnie pod wpływem promieni słonecznych w skórze zachodzi synteza witaminy D, z drugiej zaś to właśnie promieniowanie słoneczne odpowiedzialne jest za fotostarzenie się skóry oraz może prowadzić do rozwoju czerniaka. Umiar w korzystaniu ze słonecznych kąpieli jest więc wskazany wszystkim, ale szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią na słońce. Choć może wydawać się to dość zaskakujące, promienie słoneczne mogą wywoływać objawy uczulenia. Jak wygląda alergia na słońce i w jaki sposób uchronić się przed jej objawami?

Klinika od a do z

Poznaj warstwy skóry i ich kluczowe funkcje

14.03.2024

Skóra to największy organ ludzkiego ciała. Jej funkcje i właściwości są niezwykłe – nie tylko chroni tkanki położone głębiej, ale też ma niebagatelny wpływ na wygląd ludzkiego ciała. Poznaj wszystkie warstwy skóry oraz ich funkcje, by lepiej zrozumieć specyfikę swojej cery. To informacje, które mogą Ci się przydać w kontekście dbałości o zdrowie i urodę.

Klinika od a do z

Zastosowanie kwasu pirogronowego w kosmetykach i medycynie estetycznej

14.03.2024

Kwas pirogronowy bywa wykorzystywany podczas zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Można znaleźć go również na liście składników wielu kosmetyków. Co to za substancja? Jakie są właściwości kwasu pirogronowego i dla jakiej cery będzie on odpowiedni?

Porozmawiaj z naszym konsultantem