Orli nos – charakterystyka i przyczyny
Garbaty nos, który bywa również określany mianem orlego nosa, to problem natury estetycznej, który może mieć zróżnicowane przyczyny. Na wygląd tej części twarzy wpływ mają bowiem:
- Genetyka oraz indywidualne cechy anatomiczne – kwestie te wpływają na występowanie garbatego nosa jako cechy wrodzonej. Wygląd nosa jest wówczas charakterystyczny i zauważalny nawet tuż po urodzeniu.
- Urazy i wypadki – garb na nosie lub inne zmiany w wyglądzie nosa mogą być jednak efektem urazu, wypadku, złamania lub różnych schorzeń.
W zależności od tego, czy garbaty nos jest kwestią anatomiczną, czy też wynikiem urazu, może przyczynić się nie tylko do pogorszenia samooceny, ale nawet do problemów laryngologicznych. Katar, uczucie zatkanego nosa, chrapanie i innego rodzaju dolegliwości bywają symptomami towarzyszącymi zmianom wyglądu nosa na skutek urazu. Jeśli dotyczy Cię ten problem, koniecznie odwiedź laryngologa.
Garbaty nos – diagnostyka i leczenie
Przeważnie orli nos nie jest stanem wymagającym leczenia – ewentualna korekta nosa to kwestia wyboru pacjenta. Nieco inaczej jest w przypadku osób po urazach i wypadkach, u których garbaty nos powoduje dolegliwości bólowe, oddechowe lub innego rodzaju. W każdej sytuacji kurację powinna poprzedzić wizyta u specjalisty.
W pierwszej kolejności warto odwiedzić laryngologa, a w razie potrzeby również chirurga plastycznego. Jeśli garbaty nos powoduje dolegliwości laryngologiczne, być może konieczne będzie wdrożenie dodatkowego leczenia – na przykład farmakologicznego. Przeważnie jednak leczenie orlego nosa sprowadza się do jego ewentualnej korekty. Najczęściej wykonywane są więc specjalistyczne zabiegi chirurgiczne i z użyciem kwasu hialuronowego.
Sposoby korygowania garbatego nosa
- Plastyka nosa – klasyczna metoda, która pozwala na ustalony zakres ingerencji w wygląd nosa. Podczas zabiegu możliwe jest wyprostowanie krzywej przegrody, usunięcie zgrubienia na nosie, jak również wykonanie innych działań poprawiających wygląd nosa. Zabieg chirurgiczny jest metodą inwazyjną, ale za to zapewnia trwałe efekty. To metoda polecana osobom, które są niezadowolone z wyglądu swojego nosa na tyle, że pragną radykalnej i trwałej zmiany. Zabieg chirurgiczny może być również wskazany, gdy garbaty nos jest efektem wypadku lub urazu i wpływa na występowanie dodatkowych dolegliwości. W tym wypadku korekta nosa nie ma wyłącznie znaczenia estetycznego, ale pomaga również przywrócić prawidłową pracę górnych dróg oddechowych. Niejednokrotnie zabieg chirurgiczny w obrębie nosa pozwala też wyeliminować problem bezdechu sennego oraz chrapania.
- Korekta nosa kwasem hialuronowym – to coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznego zabiegu chirurgicznego. Metoda ta ma bardzo niski poziom inwazyjności, nie wymaga przecinania skóry, ale pozwala na wymodelowanie nosa i radykalną poprawę jego wyglądu. Co ważne, efekty korekty nosa przy użyciu kwasu hialuronowego mogą utrzymywać się nawet przez okres półtora roku.
Garbaty nos – domowe sposoby
Trudno wpłynąć na anatomię nosa, jego wielkość lub kształt przy użyciu domowych technik. Rozwiązania te sprawdzają się jednak w charakterze optycznej korekty – pomagają zamaskować kształt nosa. Najczęściej polegają na wykonaniu kamuflującego makijażu, przez co mają nietrwały charakter. Konturowanie nosa i zmiana jego kształtu przy pomocy makijażu może być jednak świetnym rozwiązaniem dla osób planujących zabieg chirurgiczny lub z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, ale dopiero za jakiś czas.