Przepuklina mosznowa – co to takiego?
Przepuklina mosznowa to jedna z odmian przepukliny pachwinowej skośnej. Dochodzi do niej, kiedy zawartość worka przepuklinowego przemieszcza się do moszny przez kanał pachwinowy. Skutkuje to utworzeniem wyczuwalnego uwypuklenia, które przyjmuje postać guzka. Ze schorzeniem tym borykają się nie tylko dorośli mężczyźni, ale także niemowlęta.
Jakie są przyczyny powstawania przepukliny mosznowej?
Przepuklina moszny może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Pierwsza występuje u niemowlaków i rozwija się jeszcze przed urodzeniem. Natomiast z drugą borykają się dorośli mężczyźni.
Przepuklina mosznowa u niemowląt – przyczyny
Przepuklina wrodzona rozwija się już w okresie płodowym i wynika z niezrośnięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej. Jest to struktura anatomiczna biegnąca wzdłuż jądrowodu, a kończąca się w mosznie. Traci ona drożność między 12. a 24. tygodniem życia płodowego, a następnie zrasta się. Jeśli pozostanie otwarta, tworzy się przepuklina mosznowa. Na schorzenie to szczególnie narażone są wcześniaki, które nie mają na tyle silnych mięśni, by kanał pachwinowy mógł się zamknąć.
Przepuklina jądra u mężczyzny – przyczyny
Na powstanie przepukliny jądra u mężczyzn wpływa zwiększenie osłabienie tkanek, które budują ścianę jamy brzusznej. W takim przypadku przedostanie się narządów brzucha do kanału pachwinowego jest o wiele łatwiejsze. Wzmożony wysiłek (na przykład przy podnoszeniu dużych ciężarów) czy silne parcie podczas wypróżniania się to tylko niektóre z przyczyn występowania przepukliny jądra u mężczyzn.
Wśród czynników sprzyjających powstawaniu przepukliny mosznowej u mężczyzn trzeba wymienić:
- Nadwagę i otyłość.
- Przewlekłe zaparcia – z ich powodu wypróżnianiu się towarzyszy silne parcie, a to może prowadzić do powstania przepukliny.
- Schorzenia zatorowo-płucne.
- Problemy z oddawaniem moczu – które mogą wynikać, na przykład, z przerostu prostaty.
Przepuklina mosznowa u mężczyzn i niemowlaków – objawy
Miękki guz w mosznie to charakterystyczny objaw przepukliny mosznowej u mężczyzn i niemowląt. Dziecko manifestuje dyskomfort związany z wystąpieniem przepukliny krzykiem i płaczem. Z kolei u dorosłych mężczyzn guz jest dobrze widoczny zwłaszcza przy napinaniu mięśni brzucha i wypróżnianiu się. Ponadto możesz zaobserwować go, kaszląc, stojąc przez dłuższy czas lub podnosząc ciężary. Oprócz tego wybrzuszenie w mosznie powiększa się podczas parcia.
Przepuklina jądra u mężczyzn – jakie dolegliwości jej towarzyszą?
Guz w mosznie nie jest jedynym objawem powstałej tam przepukliny. Jeśli borykasz się z tym schorzeniem, możesz uskarżać się na:
- Uczucie pieczenia.
- Ból promieniujący od jądra, który nasila się podczas ucisku na guz.
- Wrażenie „pociągania” w okolicach pachwiny.
- Dyskomfort.
Przepuklina jądra u mężczyzn – leczenie tego schorzenia
Co bardzo ważne, przepuklina mosznowa nie cofa się samoistnie. Dlatego wczesne wykonanie odpowiednich badań i diagnoza lekarska są kluczowe dla uporania się z tym problemem. Jedyną metodą leczenia przepukliny mosznowej jest interwencja chirurgiczna. Takiego zabiegu nie wykonuje się u niemowląt – u dzieci przeprowadzany jest on dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia.
Podejrzenie przepukliny jądra u mężczyzn – jakie badania trzeba wykonać?
Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z wymienionych wyżej objawów przepukliny mosznowej, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub od razu do urologa. Na wizycie wykona on badanie fizykalne, na podstawie którego potwierdzi albo wykluczy tę przypadłość. Ponadto lekarz może zlecić Ci wykonanie dodatkowych badań – na przykład USG i RTG, które pomogą mu postawić właściwą diagnozę.
Zabiegi na przepuklinę mosznową
W leczeniu przepukliny mosznowej stosuje się różne techniki operacyjne. Wśród najczęściej polecanych przez specjalistów trzeba wymienić:
- Klasyczny zabieg chirurgiczny – sprawdzona i wykorzystywana metoda leczenia różnego rodzaju przepuklin, w tym przepukliny jądra u mężczyzn. W technice tej do zabezpieczenia przed nawrotem schorzenia wykorzystywane są tkanki powłok brzusznych pacjenta.
- Operacja chirurgiczna z zastosowaniem specjalistycznej siatki – ten sposób leczenia przepukliny mosznowej wyróżnia się zabezpieczeniem przez chirurga powłok jamy brzusznej specjalną siatką polipropylenową. Jego zaletą jest małe ryzyko ponownego powstawania guza w mosznie.
- Zabieg laparoskopowy – zdecydowanie mniej inwazyjna metoda, która jest realizowana przy pomocy laparoskopu, czyli specjalnej kamery, wprowadzanej w jamę brzuszną. Dzięki zastosowaniu takiej metody uszkodzony zostaje niewielki obszar tkanek, a okres powrotu pacjenta do zdrowia wynosi od 1 do 2 tygodni.
Pamiętaj, że wybór konkretnej metody leczenia przepukliny mosznowej powinien być poprzedzony wizytą u specjalisty. Przeanalizuje on Twoją sytuację zdrowotną i na tej podstawie stwierdzi, czy nie masz przeciwwskazań do wykonania danego zabiegu.
Przepuklina jądra miażdżystego – schorzenie, które dotyczy nie tylko mężczyzn
Sprawdzając informacje o przepuklinie mosznowej, weź pod uwagę, że przepukliny mogą występować w różnych częściach ciała. Jednym z rodzajów tego stanu jest przepuklina jądra miażdżystego. Wbrew temu, co może sugerować nazwa, nie dotyczy ona męskiego narządu rozrodczego, ale części dysku międzykręgowego w kręgosłupie. Przepuklina jądra miażdżystego może więc dotyczyć zarówno mężczyzn, jak również kobiet.