Jak wygląda nacięcie krocza podczas porodu?
Episiotomia to zabieg nacięcia krocza – bywa wykonywany podczas porodu siłami natury (szczególnie u kobiet, które rodzą po raz pierwszy), gdy są do tego wskazania. Samo nacięcie może zostać przeprowadzone na różne sposoby, ale najczęściej stosowane są dwie techniki:
- Nacięcie środkowe.
- Nacięcie w linii środkowo-bocznej.
Obie techniki polegają na wykonaniu cięcia krocza po linii, która kieruje się od krocza w stronę odbytu. W cięciu środkowym linia jest skierowana prosto w stronę odbytu, a przy nacięciu w linii środkowo-bocznej cięcie przebiega po skosie. Każdy typ nacięcia krocza wykonywany jest przy pomocy medycznych nożyczek.
Czy episiotomia jest wykonywana rutynowo?
Nacięcie krocza obecnie nie powinno być wykonywane rutynowo, a wyłącznie w uzasadnionych medycznie sytuacjach. Takie są oficjalne zalecenia wielu Towarzystw Ginekologicznych oraz oficjalne wytyczne Ministerstwa Zdrowia.
Jeśli jesteś aktualnie w ciąży i przygotowujesz się do porodu naturalnego, do szpitala zabierz ze sobą plan porodu i ustal z personelem medycznym swoje oczekiwania względem zabiegu nacinania krocza.
Jakie są wskazania do zabiegu nacięcia krocza?
W niektórych sytuacjach wykonanie nacięcia krocza jest uzasadnione. Procedura ta może bowiem ułatwić trudny przebieg porodu naturalnego, przyspieszyć go, jak również uchronić kobietę rodzącą oraz płód przed ewentualnymi powikłaniami.
Wskazania do zabiegu episiotomii:
- Dłuższy brak postępów podczas porodu siłami natury – chodzi przede wszystkim o drugi etap porodu.
- Wyczerpanie rodzącej.
- Duża wielkość płodu.
- Ryzyko pęknięcia krocza.
- Złe ułożenie płodu.
Potencjalne korzyści z wykonania nacięcia krocza, gdy były ku temu wskazania:
- Mniejsze ryzyko pęknięcia krocza oraz odbytu. Pęknięcia te są trudniejsze do zszycia, a nawet mogą skutkować powstaniem przetoki i problemami ze zwieraczem odbytu.
- Mniejsze ryzyko pęknięcia tkanek wewnętrznych i uszkodzenia mięśni przepony moczowo-płciowej.
- Skrócenie czasu drugiego etapu porodu.
- Zmniejszenie ryzyka niedotlenienia płodu.
Epizjotomia – możliwe powikłania zabiegu:
- Dłuższe gojenie się krocza.
- Dolegliwości bólowe.
- Większe ryzyko zakażenia rany.
Po nacięciu krocza zakładane są szwy (najczęściej rozpuszczalne). W związku z tym istnieje również ryzyko związane z samym szwem – na pewno pozostanie po nim blizna, która może być płaska i niemal niewyczuwalna, ale może też powodować pewien dyskomfort, a nawet ból podczas współżycia.
Jak pielęgnować ranę po zabiegu episiotomii?
Prawidłowo wykonane i zszyte nacięcie krocza powinno goić się bez powikłań. Kluczowe jest jednak utrzymywanie wysokiego poziomu higieny, by uniknąć zakażenia rany. Co jeszcze warto robić, by zszyta rana dobrze się zagoiła i nie powodowała dolegliwości?
- Można stosować zimne kompresy – przyniosą ulgę w bólu.
- Należy unikać zaparć, by nie nadwyrężać zszytego krocza potrzebą parcia podczas wypróżniania się. Wskazana jest dieta lekkostrawna.
- Należy często zmieniać wkładki, podpaski i inne artykuły higieniczne, które są stosowane po porodzie.
- Warto nosić przewiewną odzież – szczególnie bieliznę. Jeśli to możliwe, warto zrezygnować z noszenia bielizny w pierwszych dniach po porodzie i wietrzyć ranę.
Czy nacięcia krocza można uniknąć?
Przebieg porodu może być nieprzewidywalny, dlatego nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, że uda się uniknąć nacięcia lub pęknięcia krocza. Są jednak takie działania, które poprawią elastyczność tkanek, co zminimalizuje ryzyko pęknięć oraz przesłanek do wykonania nacięcia:
- Regularne ćwiczenia mięśni Kegla – warto trenować je nie tylko wówczas, gdy jest się w ciąży. Dobra kondycja tych mięśni zmniejsza również ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu, jak również może poprawiać jakość zbliżeń seksualnych.
- Wykonywanie masażu krocza – wskazane jest od II trymestru ciąży. Można jednak wykonywać to działanie już wcześniej.
Pomocne w ochronie krocza przed pęknięciem lub koniecznością nacięcia będzie również współpracowanie z personelem medycznym w trakcie porodu – szczególnie w fazie parcia. Korzystne będzie też przyjęcie pozycji wertykalnej, jak również poród w wodzie.
Pęknięcie lub nacięcie krocza, blizna i co dalej?
Blizna po nacięciu lub pęknięciu krocza może być niemal niewidoczna i niekłopotliwa. Zdarza się jednak, że tworzy wyczuwalne zgrubienie, a nawet powoduje dyskomfort lub ból. Co można wówczas zrobić?
- Lifting z użyciem nici ginekologicznych – bywa polecany wówczas, gdy po pęknięciu lub nacięciu krocze zostało zszyte zbyt luźno.
- Plastyka blizny – jeśli blizna jest gruba i wyczuwalna lub przeszkadza z jakiegokolwiek innego powodu, można wykonać zabieg korygujący ją.
- Ponowne nacięcie i zszycie krocza – może być pomocne w sytuacji, gdy szycie po porodzie było zbyt ciasne, przez co pojawiły się dolegliwości bólowe podczas stosunków.
Nie sposób przewidzieć, czy podczas porodu siłami natury uda się uniknąć pęknięcia lub konieczności nacinania krocza. Dbając o dobrą kondycję i rozciągliwość tkanek, można to ryzyko zminimalizować.