Bruzdy nosowo wargowe – rodzaje i charakterystyka
Wyraźne zmarszczki wokół ust to właśnie bruzdy nosowo-wargowe. Do ich powstawania przyczynia się naturalna mimika twarzy, dlatego dotyczą niemal każdego. Początkowo są cienkie i delikatnie zarysowane, z czasem pogłębiają się i stają się coraz wyraźniejsze. Można podzielić je na kilka rodzajów:
- Zmarszczki śmiechowe – jak sama nazwa wskazuje, powstają właśnie pod wpływem uśmiechania się. Są to łukowate linie, które biegną od nosa do kącików ust. Choć nadają twarzy sympatyczny wygląd, to gdy robią się zbyt głębokie, wiele osób poszukuje sposobu na ich spłycenie.
- Zmarszczki palacza – wbrew nazwie powstają nie tylko na twarzy osób palących, ale palenie papierosów i picie przez słomkę bardzo im sprzyja. Są to pionowe kreseczki, które można dostrzec nad górną wargą oraz poniżej kącików ust.
- Zmarszczki marionetki – biegną od kącików ust w dół, lekko po skosie. Nadają twarzy smutny wygląd, który przywodzi na myśl twarze drewnianych kukiełek. Do ich powstawania przyczynia się mimika (robienie smutnej miny), ale też naturalne procesy starzenia się skóry – utrata gęstości i lekkie opadanie policzków.
Cechą charakterystyczną bruzd nosowo-wargowych jest ich uzależnienie od mimiki twarzy, pewnych działań i przyzwyczajeń. W połączeniu z upływem czasu, niewłaściwą pielęgnacją i zmniejszaniem się produkcji kolagenu w skórze, widoczność tych zmarszczek jest istotna i mocno oddziałuje na wygląd twarzy.
Skąd się biorą zmarszczki wokół ust?
Na powstawanie bruzd nosowo-wargowych wpływają różne czynniki. Najważniejszym z nich jest naturalna ekspresja twarzy – są to więc typowe zmarszczki mimiczne. Nie miałyby one jednak trwałego charakteru, gdyby nie proces starzenia się skóry.
Zmarszczki mimiczne są również uzależnione od takich czynników, jak niewłaściwa pielęgnacja cery, zaburzenia produkcji kolagenu w skórze, brak właściwej ochrony przeciwsłonecznej czy palenie papierosów. Czynniki te wpływają bowiem na ogólną kondycję skóry, a więc i na widoczność zmarszczek mimicznych.
Jak wygładzić bruzdy nosowo wargowe?
Chociaż zmarszczki śmiechowe, które są zlokalizowane wokół ust, mogą nadawać twarzy przyjazny wygląd, to i tak ich obecność nie jest szczególnie pożądana. Zmarszczki palacza i marionetki nie są natomiast w ogóle mile widziane. Jeśli już są obecne na skórze, warto rozważyć zabiegi anti aging, które wpłyną na ich spłycenie.
Profesjonalne zabiegi na bruzdy nosowo wargowe
- Zabieg z toksyną botulinową. Jedna z najpowszechniejszych metod niwelowania zmarszczek. Zabieg polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w wybraną partię skóry. Efektem jest wypełnienie i wygładzenie bruzd.
- Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – polecane nawet na głębsze zmarszczki mimiczne. Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w okolicę bruzdy, a jego efekty są błyskawiczne. Zmarszczki spłycają się i stają zdecydowanie mniej wyraźne.
- Hydroksyapatyt wapnia – kolejny specyfik, który łączy w sobie właściwości wypełniające zmarszczki z pobudzaniem syntezy kolagenu. Dzięki zastosowaniu hydroksyapatytu wapnia zmarszczki są spłycone na dłuższy czas i ograniczone jest ich pogłębianie się.
Nie są to wszystkie możliwe zabiegi do wykonania na bruzdy nosowo-wargowe, ale te należą do najpopularniejszych. Pewną skuteczność wykazuje również terapia laserowa oraz peeling fenolowy. Najlepiej umówić się na wizytę do gabinetu medycyny estetycznej i pod okiem specjalistów dobrać najkorzystniejszą kurację.
Domowe sposoby eliminowania bruzd nosowo-wargowych nie są spektakularnie skuteczne w odniesieniu do istniejących zmarszczek. Mają za to duże znaczenie profilaktyczne.
Jak przeciwdziałać bruzdom nosowo-wargowym?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy na bruzdy nosowo wargowe pomóc może profilaktyka, skoro nie da się całkowicie wyeliminować przyczyn ich powstawania. Konsekwentne działania profilaktyczne mogą jednak znacząco opóźnić utrwalanie się zmarszczek mimicznych oraz poprawić stan skóry, dzięki czemu procesy starzenia będą przebiegały nieco wolniej.
Profilaktyka bruzd nosowo wargowych:
- Odpowiednio dobrana pielęgnacja – warto skompletować zestaw preparatów pod okiem dermatologa lub w gabinecie kosmetycznym. Stosowane kremy, żele i toniki powinny odpowiadać potrzebom cery, ale też wpływać na opóźnianie procesów starzenia. Podstawą jest dobre nawilżanie i odżywianie skóry, ale też jej złuszczanie.
- Zdrowa dieta – żywność ma ogromny wpływ na samopoczucie, zdrowie i wygląd skóry. Spożywanie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb i zdrowych tłuszczy roślinnych zrobi wiele dobrego dla skóry.
- Ochrona przed słońcem – za starzenie się skóry w sporej mierze odpowiada promieniowanie słoneczne. Bardzo istotne jest więc korzystanie z kremów z filtrem UV i to nie tylko na plaży.
- Ograniczenie złych nawyków – palenie papierosów i picie alkoholu nie przyczyni się do pięknej i młodzieńczej skóry, a wręcz przeciwnie. Nie bez powodu pionowe zmarszczki nad i pod ustami są nazywane zmarszczkami palacza. Lepiej unikać tego nałogu, jak również nie pić napojów przez słomkę.
- Masaż twarzy – pobudza mikrokrążenie, rozluźnia napięcie mięśniowe, poprawia elastyczność skóry i sprzyja lepszemu wchłanianiu się kosmetyków. Masaż warto wykonywać przy okazji stosowania ulubionego serum lub kremu.
Bruzdy nosowo-wargowe to zmarszczki, których trudno całkowicie uniknąć. Stosując działania profilaktyczne, można jednak spowolnić ich powstawanie, a jeśli już się pojawią, zawsze będzie można skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej.