Czym są łuszczyca i łuszczyca twarzy?
Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową, która związana jest ze wzmożonym namnażaniem się komórek naskórka. Co ważne, schorzenie to ma charakter przewlekły i jest zaliczane do chorób autoimmunologicznych – oznacza to, że układ immunologiczny chorego destrukcyjnie wpływa na komórki własnego organizmu. Łuszczyca manifestuje się powstawaniem na skórze łuskowatych plam, które pokrywają różne obszary ciała. Jeśli borykasz się z tym schorzeniem, możesz zaobserwować zmiany skórne na nogach, rękach, skórze głowy, a nawet na twarzy. Jeśli zmiany obecne są wyłącznie lub głównie na twarzy, mówi się właśnie o łuszczycy twarzy.
Łuszczyca na twarzy – objawy
Łuszczyca twarzy nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej, ale jest traktowana jako objaw ciężkich odmian tej przypadłości. W jej przypadku zmiany najczęściej zlokalizowane są na czole, brodzie, policzkach i nosie. Rzadziej z kolei występują w pobliżu żuchwy, na szyi, powiekach czy uszach. Wykwity te mają postać czerwonobrunatnych, lekko wypukłych zmian skórnych pokrytych srebrnymi łuskami.
Inne charakterystyczne symptomy łuszczycy twarzy:
- Stopniowe powiększanie się zmian skórnych.
- Wypadanie brwi i rzęs.
- Zniekształcenie dotkniętych łuszczycą obszarów.
- Intensywne rogowacenie skóry.
- Swędzenie i pieczenie skóry.
- Dolegliwości bólowe.
- Problemy ze słuchem lub wzrokiem – kiedy zmiany skórne obejmują uszy bądź powieki i powodują ich podrażnienie.
Przyczyny łuszczycy twarzy
Przyczyny zachorowania na łuszczycę nie są dokładnie określone. Najczęściej wiąże się ją z predyspozycjami genetycznymi – a dokładniej mówiąc tzw. genami łuszczycy. Nie bez znaczenia jest też rola układu odpornościowego, którego nieprawidłowe działanie wpływa na tworzenie się stanów zapalnych w organizmie.
Łuszczyca na twarzy – czynniki, które jej sprzyjają
Inne czynniki, które związane są z występowaniem łuszczycy na twarzy to między innymi:
- Stres – silny lub długotrwały stres sprzyja powstawaniu schorzeń ogólnoustrojowych, również łuszczycy.
- Stosowanie używek – częste picie alkoholu i nałogowe palenie papierosów także mogą przyczyniać się do zachorowania na łuszczycę.
- Terapia wybranymi lekami – na przykład pochodnymi kwasu salicylowego czy środkami antyarytmicznymi.
Diagnostyka i leczenie łuszczycy twarzy
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia łuszczycy twarzy powinna być wizyta u dermatologa w celu potwierdzenia diagnozy – sporadycznie zdarza się bowiem, że podobne objawy, co łuszczyca twarzy, mogą wywoływać inne schorzenia. Jeśli diagnoza się potwierdzi, musisz uzbroić się w cierpliwość – łuszczyca to choroba przewlekła. W tym momencie medycyna nie potrafi w pełni i na zawsze wyleczyć tego schorzenia. Nie oznacza to jednak, że nie warto podejmować leczenia – wręcz przeciwnie! Odpowiednio dobrana kuracja złagodzi objawy, a nawet może spowodować długotrwałą remisję choroby. Brak leczenia może natomiast spowodować zaostrzenie przebiegu łuszczycy.
Jak leczona jest łuszczyca twarzy?
Sposób leczenia łuszczycy twarzy zależy od tego, jak intensywne powoduje dolegliwości. Zwykle stosuje się preparaty aplikowane miejscowo, takie jak maści, które w swoim składzie mają pochodne witaminy D, łagodne retinoidy lub inhibitory kalcyneuryny. Jeśli łuszczyca obejmuje również jamę ustną, specjaliści zalecają wykonywanie płukanek na bazie soli fizjologicznej.
Zabiegi przy łuszczycy twarzy
Pacjenci chorujący na łuszczycę twarzy mogą rozważyć wykonywanie zabiegów łagodzących przebieg choroby, jak również wspierających procesy naprawcze skóry – są one polecane także w okresach remisji. Na jaki zabieg można się zdecydować?
- Terapia światłem LED – wykorzystuje działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne promieniowania UV. Naświetlanie skóry pomaga zminimalizować zmiany łuszczycowe.
- Infuzja tlenowa – to technika pozwalająca aplikować różnego typu substancje (na przykład odżywcze lub nawilżające) przy wykorzystaniu infuzji tlenowej. Ten rodzaj aplikacji preparatu zwiększa jego skuteczność, a przy okazji dotlenia skórę.
O czym jeszcze pamiętać, mając łuszczycę twarzy?
W niwelowaniu objawów łuszczycy twarzy ważne jest nie tylko odpowiednie leczenie, ale także właściwe nawyki higieniczne i prawidłowa pielęgnacja skóry. Jeśli zmagasz się z tą chorobą, rozważ również wprowadzenie diety przeciwzapalnej.
Higiena twarzy u osób chorych na łuszczycę
Chorując na łuszczycę, staraj się unikać powstawania na skórze podrażnień, otarć czy zadrapań. Zrezygnuj ze stosowania kosmetyków z alkoholem oraz używania ostrych przyrządów do mycia twarzy.
Łuszczyca na twarzy – czym smarować chore miejsca? Jak pielęgnować skórę?
Jeśli borykasz się z łuszczycą na twarzy, regularnie ją nawilżaj. Wybieraj produkty mające w swoim składzie mocznik i alantoinę, które niwelują nadmierne wysuszenie i sprzyjają zatrzymaniu wody w skórze. Nie zapominaj również o jej złuszczaniu – używaj do tego delikatnych kosmetyków mających działanie przeciwzapalne.
Dieta w łuszczycy
W łagodzeniu objawów łuszczycy, tak jak innych chorób autoimmunologicznych, istotne jest stosowanie zbilansowanej diety. Powinna ona obfitować w zdrowe kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w rybach, owocach morza, orzechach i olejach roślinnych. Codziennie do posiłków dodawaj świeże warzywa i owoce, które są źródłem antyoksydantów. Co równie ważne, ogranicz – a najlepiej wyeliminuj – z jadłospisu żywność wysokoprzetworzoną.