Czym jest egzema?
Określenie „egzema” nie odnosi się do jednego, konkretnego schorzenia skórnego, ale do całego szeregu chorób skórnych, które mają podobne objawy, ale zróżnicowane podłoże. Z tego względu egzemę można podzielić na:
- Egzemę endogenną – schorzenie to jest uwarunkowane czynnikami genetycznymi.
- Egzemę egzogenną – jest powodowana czynnikami środowiskowymi (na przykład alergenami, ale też substancjami drażniącymi).
Schorzenia klasyfikowane jako egzema mogą obejmować skórę dłoni, ale też inne obszary ciała. Z uwagi na to, że to właśnie dłonie mają największy kontakt z różnymi czynnikami zewnętrznymi, skóra na nich jest najbardziej narażona na podrażnienia i alergie kontaktowe.
Egzema na dłoniach – objawy
Charakterystycznym objawem egzemy są czerwone zmiany skórne o grudkowatym charakterze. Z czasem przekształcają się w pęcherzyki z ropną wydzieliną, które mają tendencję do pękania. Skóra dotknięta egzemą jest swędząca i bardzo sucha. Pękające pęcherzyki prowadzą do tworzenia się nadżerek oraz strupków.
Jeśli zmiany skórne są rozdrapywane, powstaje jeszcze więcej ran, strupów i blizn. Skóra traci swoją sprężystość, przez co może dodatkowo pękać. Egzema na dłoniach bywa przyczyną kompleksów, dlatego warto zadbać o jej prawidłowe zdiagnozowanie i skuteczne leczenie.
Egzema na dłoniach - przyczyny
Na powstawanie zmian skórnych na dłoniach może mieć wpływ wiele różnych czynników. Najczęściej egzemę powodują:
- Atopowe zapalenie skóry – bardzo często objawia się właśnie egzemą na dłoniach. Osoby chorujące na AZS mogą doświadczać problemów skórnych na dużo większym obszarze ciała niż tylko na dłoniach.
- Alergie – zarówno kontaktowe, jak i pokarmowe lub wziewne mogą powodować tworzenie się zmian skórnych na dłoniach.
- Podrażnienia – egzema kontaktowa na dłoniach może tworzyć się również pod wpływem czynnika podrażniającego skórę (na przykład silnego detergentu).
Na tworzenie się egzemy wpływają również czynniki genetyczne, zła dieta, stres, a nawet niewłaściwa higiena. Warto podkreślić, że egzema na dłoniach nie jest zaraźliwa. Ponieważ to właśnie podrażnienia i alergie należą do najczęstszych przyczyn powstawania egzemy, rozwój tego schorzenia często dotyczy osób zajmujących się sprzątaniem, mechaniką samochodową, pracami budowlanymi i remontowymi. Na egzemę uskarżają się również osoby pracujące w służbie zdrowia, rolnicy, a nawet kucharze. Choć higiena dłoni jest bardzo istotna, częste mycie rąk (na przykład wielokrotnie podczas gotowania lub przed przyjęciem kolejnego pacjenta) wysusza skórę i może przyczyniać się do podrażnień i do powstawania egzemy.
Leczenie egzemy na dłoniach
Ponieważ egzemę może powodować wiele różnorodnych czynników, kluczowa jest jej prawidłowa diagnoza i znalezienie przyczyny schorzenia. Dopiero wówczas można będzie próbować wyeliminować wybrany czynnik lub choćby skutecznie łagodzić przebieg dolegliwości. Jeśli zauważasz u siebie objawy egzemy dłoni, nie zwlekaj z umówieniem się na konsultację medyczną – konieczne może się okazać skonsultowanie z kilkoma specjalistami (szczególnie z dermatologiem i alergologiem). W diagnozowaniu egzemy wykonywane bywają badania z krwi, testy alergiczne, a niekiedy pobierane są również wycinki zmienionej chorobowo skóry.
Jak może być leczona egzema na dłoniach?
- Farmakologicznie – w zależności od powodu egzemy, mogą być podawane środki przeciwhistaminowe, jak również kortykosteroidy, cyklosporyna, acytretyna i wiele innych farmaceutyków.
- Miejscowo – egzema na dłoniach powoduje przesuszanie się skóry, jej pękanie i świąd. W łagodzeniu objawów doskonale sprawdzają się więc emolienty i dermokosmetyki.
- Poprzez eliminację czynników, które ją wywołują – o ile to możliwe. Jeśli uda się uniknąć ekspozycji na wybrane substancje lub alergeny, które powodują egzemę kontaktową, leczenie schorzenia będzie szybsze i zapewni długotrwałe efekty.
- Przy pomocy terapii światłem – zabiegi tego rodzaju przynoszą ukojenie, łagodzą stany zapalne skóry, redukują świąd i przyczyniają się do ogólnej poprawy kondycji skóry.
Leczenie egzemy na dłoniach nie jest łatwe. U wielu osób schorzenie ma charakter przewlekły (wyjątkiem bywają egzemy kontaktowe, które mogą zniknąć po wyeliminowaniu czynnika, który je powoduje), co bywa zniechęcające. Nie należy jednak przerywać terapii ani bagatelizować dolegliwości, gdyż brak leczenia spowoduje jedynie zaostrzenie objawów.
Egzema na dłoniach – domowe metody wspomagające leczenie
W wielu schorzeniach dermatologicznych ważne jest zarówno leczenie pod okiem lekarza, jak również stosowanie się do zaleceń i dobrych praktyk w codziennym życiu. W przypadku egzemy korzystny wpływ na leczenie dolegliwości mogą przynieść:
- Zmiana diety – wyeliminowanie z niej produktów alergizujących, a także niezdrowej, przetworzonej żywności, nadmiaru cukru i tłuszczu. Korzystna będzie dieta lekkostrawna.
- Stosowanie dermokosmetyków i emolientów – lepiej odstawić specyfiki drogeryjne, perfumowane balsamy i kremy do rąk o kiepskim składzie.
- Noszenie odzieży z naturalnych, przewiewnych tkanin, które nie podrażniają skóry i nie powodują pocenia się.
Egzema na dłoniach bywa przyczyną dużego dyskomfortu i kompleksów. Na szczęście kuracje farmakologiczne, terapie światłem i stosowanie emolientów to działania, które pozwalają przywrócić skórze dobrą kondycję i zminimalizować dolegliwości.