Czym jest łuszczyca wysiękowa?
Łuszczyca kojarzy się, przede wszystkim, z charakterystycznymi zmianami skórnymi, które przypominają łuski. Tymczasem przy łuszczycy wysiękowej nie występują podobne objawy – zamiast tego można zaobserwować zmiany skórne, które przypominają typowy rumień.
Łuszczyca wysiękowa bywa również określana mianem łuszczycy odwróconej. Ogniska choroby pojawiają się zazwyczaj w zagłębieniach, zagięciach i fałdach skórnych. To dlatego najłatwiej dostrzec jej wykwity w okolicach pachwin, pępka, pach, a nawet pomiędzy pośladkami.
Objawy łuszczycy wysiękowej:
- Zmiany skórne przypominające rumień – ulokowane w zagłębieniach, fałdach i zgięciach skóry.
- Tendencja do pękania zmian – na skutek uszkodzenia skóry dochodzi wówczas do wysięku. Stąd właśnie nazwa choroby: łuszczyca wysiękowa.
- Świąd, tkliwość – obszar skóry pokryty zmianami łuszczycowymi staje się tkliwy, podatny na podrażnienia. Możliwe jest odczuwanie świądu.
Ze względu na uciążliwą lokalizację zmian skórnych w przebiegu łuszczycy wysiękowej, często dochodzi do ich podrażnień i zakażeń bakteryjnych.
Łuszczyca wysiękowa – przyczyny
Podobnie, jak w przypadku innych odmian łuszczycy, także i w przypadku łuszczycy odwróconej kluczowe znaczenie mają czynniki genetyczne. Wielu chorych ma w swoim najbliższym otoczeniu krewnych, którzy cierpią na to samo schorzenie. Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, a nawet zaburzenia systemu immunologicznego i metabolicznego.
Ryzyko wystąpienia zmian łuszczycowych może być większe z uwagi na obecność dodatkowych czynników, jak:
- Infekcje bakteryjne lub wirusowe skóry.
- Urazy mechaniczne, oparzenia.
- Błędy dietetyczne.
- Stres i używki.
Łuszczyca wysiękowa – diagnoza i leczenie
Jak inne rodzaje łuszczycy, także i łuszczyca wysiękowa jest schorzeniem o przewlekłym charakterze. Możliwe jest uzyskanie długotrwałej remisji (czasu bez objawów choroby), ale należy liczyć się z tym, że problem może wrócić – szczególnie jeśli nie zostanie wdrożona długofalowa profilaktyka.
Przed rozpoczęciem leczenia łuszczycy odwróconej, należy uzyskać diagnozę. Leczeniem łuszczycy, jak również innych chorób skórnych, zajmuje się dermatolog.
Jakie są sposoby leczenia łuszczycy wysiękowej?
- Leczenie miejscowe – często stosowane są preparaty ze sterydami, które minimalizują zmiany. W przypadku łuszczycy wysiękowej nie stosuje się raczej środków z retinoidami, które powszechnie wykorzystywane są przy klasycznej łuszczycy skórnej.
- Leczenie farmakologiczne ogólne – jeśli leczenie punktowe okaże się zbyt słabe, możliwe jest wdrożenie kuracji globalnej – doustnej. Należy wówczas przyjmować również leki osłonowe.
W łagodzeniu przebiegu łuszczycy wysiękowej, jak również w eliminowaniu śladów po zmianach skórnych, które towarzyszą tej chorobie, skuteczne okazują się również specjalistyczne zabiegi oraz stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry.
Zabiegi przy łuszczycy wysiękowej
- Terapia światłem LED – to jedna z popularnych metod leczenia różnych zmian i chorób skórnych. Zabieg polega na podaniu pacjentowi leku zwiększającego wrażliwość na światło i na wykonaniu naświetlania promieniami UVA. Procedura jest bezbolesna i krótka, łagodzi przebieg łuszczycy wysiękowej oraz innych odmian łuszczycy.
Łuszczyca wysiękowa – profilaktyka i domowe sposoby
Ponieważ na rozwój łuszczycy wysiękowej wpływ ma, przede wszystkim, genetyka, nie sposób wdrożyć profilaktyki, która zapewniłaby pełną ochronę przed tym schorzeniem. Odpowiednie działania mogą jednak zminimalizować ryzyko rozwinięcia się tej choroby, a jeśli nawet nie uda się w pełni uniknąć schorzenia, profilaktyka i domowe sposoby mogą sprawić, że będzie ono przebiegało łagodniej.
Co robić, a czego nie robić, by złagodzić przebieg choroby lub wydłużyć czas remisji przy łuszczycy wysiękowej?
- Zadbaj o zdrową dietę – unikaj produktów przetworzonych, nadmiaru cukru i używek.
- Stosuj kosmetyki przeznaczone do skóry z łuszczycą – tak specjalistyczne produkty nie będą powodowały podrażnień, zapewnią skórze optymalny poziom nawilżenia i przyspieszą jej regenerację.
- Dbaj o higienę – ogniska łuszczycy wysiękowej nie bez powodu najczęściej pojawiają się w miejscach podatnych na otarcia, oddziaływanie ciepła i wilgoci, jak pachy, pachwiny lub przestrzeń między pośladkami. Wiedząc o tym, możesz zadbać o lepszą profilaktykę: przemywać częściej skórę, nosić przewiewną odzież, unikać otarć i podrażnień (na przykład stosując nawilżany papier toaletowy zamiast klasycznego).
Łuszczyca wysiękowa to rzadka, ale uciążliwa choroba. Jeśli podejrzewasz u siebie jej obecność, koniecznie umów się na konsultację dermatologiczną, by potwierdzić diagnozę. Im prędzej wdrożysz leczenie i odpowiednie działania profilaktyczne, tym szybciej złagodzisz objawy choroby, a także zyskasz szansę na długotrwałą remisję.