Czym zajmuje się trycholog?
Trycholog skoncentrowany jest na leczeniu skóry głowy i włosów. W odróżnieniu od dermatologa nie interesuje go skóra na pozostałej części ciała. Każdy dermatolog jest więc trychologiem, jednak w przypadku konkretnie skóry głowy warto udać się właśnie do trychologa. Specjalista w tej dziedzinie nie musi mieć wykształcenia medycznego.
Trychologia uznawana jest za stosunkowo młodą dziedzinę nauki. Za jej początek uznaje się 1860 rok, kiedy profesor Wheeler z Londynu rozpoczął analizy nad procesem wypadania włosów. Badania nad trychologią toczyły się intensywnie także we Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych. W Polsce prekursorem trychologii był profesor Wojciech Kostanecki, który został autorem pierwszego dzieła w tematyce schorzeń skóry głowy. Obecnie trychologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Powstało wiele prywatnych klinik oferujących usługi z zakresu medycy estetycznej, w tym trychologii. Często poprawa kondycji włosów i skóry głowy wiąże się nie tylko z ustaniem dolegliwości, takich jak uciążliwe swędzenie czy stany zapalne, ale także znacznie poprawia komfort psychiczny pacjentów i wpływa na poprawę jakości życia, dlatego tak ważne jest zdecydowanie się na wizytę u trychologa w przypadku niepokojących dolegliwości.
Jakie problemy może rozwiązać trycholog?
Trycholog dokładnie bada jakość cebulek włosowych i analizuje stan skóry głowy. Leczeniu może podlegać zarówno skóra głowy, jak i same włosy. Trycholog zajmuje się schorzeniami takimi jak:
- łysienie,
- nadmierne wypadanie włosów,
- łupież,
- łojotok,
- łuszczyca,
- świąd skóry głowy,
- grzybica skóry głowy,
- stany zapalne skóry głowy.
Zadanie trychologa polega na zdiagnozowaniu dolegliwości pacjenta i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Atrybutami „lekarza od włosów” są z pewnością badania wykonywane na miejscu w gabinecie, do których należą trichogram i trichoskopia. Są to proste badania, w wyniku których specjalista może zdiagnozować stan cebulek włosowych. Trichogram polega na pobraniu próbek cebulek włosowych i ocenie ewentualnych zaburzeń cyklu rozwoju włosa. Z kolei trichoskopia zakłada wykonanie cyfrowych zdjęć skóry głowy i następnie ich obróbkę, pozwalającą na dokładniejsze przyjrzenie się skórze głowy, dzięki kilkunastokrotnemu powiększeniu. Trycholog może także zlecić morfologię i dodatkowe badania, których wyniki będą kluczowe dla dalszej terapii.
Większość zabiegów przeprowadzanych przez trychologów można określić jako relaksujące i przyjemne. Często polegają one na oczyszczeniu skóry głowy, masażach, a w niektórych przypadkach mezoterapii igłowej. Trycholog może zarówno wykonać zabiegi w gabinecie, jak i zalecić kurację w domu, jak np. stosowanie odpowiednich szamponów, nakładanie indywidualnie skomponowanych ampułek czy maści mających zniwelować problem. Działania trychologa mają zwykle nawilżyć, odżywić i ukoić podrażnioną skórę głowy. Kuracja trwa zwykle 3 miesiące, przy czym jej wyniki i kontynuacja uzależniona jest od kondycji skóry głowy pacjenta, a także wielu innych czynników jak wiek, systematyczność stosowanej w domu kuracji i reakcja na wdrożone zabiegi. Specjaliści oceniają, że bardzo często przyczyną problemów z włosami są zmiany hormonalne, którym również warto bliżej się przyjrzeć w trakcie stosowania terapii u „lekarza od skóry głowy”.
Ile kosztuje wizyta u trychologa?
Cena wizyty u trychologa różni się w zależności od wybranej przez pacjenta placówki i miejsca w którym uda się na wizytę. Cena usługi trychologa w dużym mieście i renomowanej klinice z pewnością będzie wyższa niż w mniejszej miejscowości. Średnio przyjmuje się, że prywatna wizyta u takiego specjalisty kosztuje około 100–150 złotych za wstępne badania i konsultację. W Polsce nie ma możliwości skorzystania z usług trychologa w ramach NFZ, gdyż jak wspomniano, trycholog nie jest lekarzem.
Jak przygotować się do wizyty u trychologa?
Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadza z pacjentem obszerny wywiad. Warto przypomnieć sobie przebyte w ostatnim czasie choroby, występowanie reakcji alergicznych, przyjmowane leki, choroby przewlekłe. Istotne mogą być także informacje na temat codziennej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Można zabrać ze sobą także najczęściej stosowane kosmetyki, które mogą zawierać w składzie substancje drażniące. W przypadku włosów istotna może być także dieta, tryb życia i wykonywana praca. Niektóre reakcje skóry głowy mogą być wywołane przez silny stres i złe nawyki, które należy skorygować. Dlatego tak ważne jest udzielanie obszernych odpowiedzi podczas wstępnego wywiadu.