Przepuklina Richtera – co to takiego?
Aby zrozumieć, czym jest przepuklina Richtera, należy znać ogólną definicję przepukliny brzusznej. Jest to dolegliwość polegająca na przemieszczeniu się części narządów z obrębu jamy brzusznej poza ich prawidłową pozycję. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku osłabienia powłok mięśni brzucha – tworzą się w nich wrota przepukliny, przez które na zewnątrz przedostaje się worek przepuklinowy wraz z zawartością (zazwyczaj stanowi ją fragment jelita).
Przepuklina Richtera to jedna z rzadkich odmian przepukliny brzusznej – bywa diagnozowana głównie u kobiet w podeszłym wieku. Dolegliwość ta polega na przemieszczeniu się fragmentu jelita poza prawidłową pozycję w ten sposób, że część jego ściany ulega uwięźnięciu.
Czym jest przepuklina uwięźnięta?
Przepuklina może być w pełni odprowadzalna, co oznacza, że zachowuje ruchomość i może zostać odprowadzona z powrotem do wnętrza jamy brzusznej (na przykład pod wpływem nacisku palca). Przepuklina może być jednak również uwięźnięta, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia pacjenta.
Przepuklina uwięźnięta jest nieruchoma, nie można odprowadzić jej z powrotem do wnętrza jamy brzusznej. Na skutek uwięźnięcia może dojść do niedrożności i niedokrwienia narządów, które znajdują się w worku przepuklinowym. Ten typ przepukliny jest wskazaniem do pilnego leczenia chirurgicznego.
Czym różni się przepuklina Richtera od innego rodzaju uwięźniętych przepuklin brzusznych?
W odróżnieniu od uwięźniętej przepukliny brzusznej, w przepuklinie Richtera uwięźnięciu ulega jedynie fragment ściany jelita. W związku z tym jelito zazwyczaj zachowuje częściową drożność, ale może ulec całkowitemu uwięźnięciu, jak również niedokrwieniu. Z tego względu dolegliwości tej nie można bagatelizować – należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Leczeniem przepuklin, a w szczególności ich operowaniem, zajmuje się chirurg.
Jakie są objawy przepukliny Richtera?
Podobnie, jak inne rodzaje uwięźniętych przepuklin brzusznych, przepuklina Richtera objawia się głównie:
- Silnymi dolegliwościami bólowymi ze strony brzucha.
- Wymiotami.
- Widoczną i wyczuwalną wypukłością brzucha lub w okolicy uda.
Przepuklinie Richtera mogą towarzyszyć również takie symptomy, jak częściowe zatrzymanie gazów i stolca, a także podwyższona temperatura ciała. Stopień nasilenia objawów, jak również ich specyfika to kwestie uzależnione od stopnia uwięźnięcia przepukliny.
Jakie są przyczyny przepukliny Richtera?
Bezpośrednią przyczyną tworzenia się przepuklin brzusznych, udowych i pachwinowych jest osłabienie powłok brzusznych przy jednoczesnym wzroście ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Pod wpływem tych czynników powstają wrota przepukliny, a przez nie wydobywa się worek przepuklinowy wraz z zawartością.
Powstawaniu przepukliny Richtera sprzyjają również te czynniki:
- Nadwaga oraz otyłość.
- Ciąża, naturalny poród.
- Stan po operacjach w obrębie jamy brzusznej.
- Przewlekły kaszel.
- Przewlekłe zaparcia.
- Dźwiganie ciężkich przedmiotów.
Leczenie przepukliny Richtera
Przepuklina Richtera różni się tym od zwykłej przepukliny brzusznej, że dochodzi w niej do częściowego uwięźnięcia jelita – zablokowaniu ulega ściana jelita. Zazwyczaj nie powoduje to pełnej niedrożności i niedokrwienia, ale stan ten jest wskazaniem do przeprowadzenia leczenia operacyjnego. Nawet częściowe niedokrwienie i niedrożność jelita mogą być bowiem groźne w skutkach.
W jaki sposób operowana jest przepuklina Richtera?
Dokładny przebieg operacji, jak również jej metoda, to kwestie uzależnione od stanu pacjenta i od odczuwanych przez niego dolegliwości. Operacja przepukliny może być przeprowadzona laparoskopowo, klasycznie, a nawet przy użyciu chirurgii robotycznej. Zazwyczaj stosowane są beznapięciowe techniki operacyjne, co oznacza, że tkanki zszywane są bez napinania, ale za to przy użyciu specjalistycznych siatek. Pozwala to ograniczyć ryzyko nawrotu przepukliny.
Przepuklina Richtera może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dlatego, jeśli tylko dostrzegasz u siebie objawy, które mogą na nią wskazywać, skonsultuj się z lekarzem. W wielu przypadkach konieczne okazuje się pilne podjęcie interwencji chirurgicznej.