Choroba wyrywania włosów – co to takiego?
Trichotillomania jest zaburzeniem psychicznym, którego nazwa stanowi połączenie greckiego słowa „tricho” oznaczającego włosy i angielskiego określenia „till”, czyli wyrywać. Charakterystycznym objawem tej choroby jest obsesyjne wyrywanie sobie włosów. Najczęściej są to kosmyki znajdujące się na skórze głowy, ale nie tylko. Niektórzy pacjenci pozbawiają się także włosów z brwi, rzęs lub innych części ciała. Zaburzenie to dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Trichotillomania – objawy
Typowym objawem trichotillomanii jest, wspomniane wyżej, impulsywne wyrywanie włosów, nad którym osobie borykającej się z tym problem trudno zapanować. Czynność ta zwykle przynosi choremu chwilową ulgę, jednak kiedy napięcie wzrasta, chęć wyrwania kosmyków pojawia się ponownie. Takie postępowanie skutkuje powstawaniem ubytków w owłosieniu. Trichotillomanii towarzyszy paleta rozmaitych odczuć – od lęku, poprzez frustrację, na spokoju i usatysfakcjonowaniu kończąc.
Jakie inne dolegliwości mogą towarzyszyć trichotillomanii?
- Bóle głowy – najczęściej wynikają z faktu, że wyrywanie włosów z głowy przyczynia się do odczuwania bólu.
- Zmniejszenie koncentracji – obsesyjne skupianie się na wyrywaniu włosów powoduje, że trudniej skoncentrować się na innych czynnościach.
- Problemy ze snem.
- Nudności.
- Spadek nastroju – często towarzyszy zachowaniu o kompulsywnym lub wręcz obsesyjnym charakterze. Osoba wyrywająca sobie włosy może odczuwać skrajne emocje w trakcie tej czynności, jak i po jej zakończeniu. Schorzenie to często ma podłoże psychiczne.
- Trichofagia, czyli niepohamowane gryzienie, żucie i zjadanie własnych włosów.
Trichotillomania – przyczyny
Powody rozwijania się trichotillomanii nie są do końca znane. Specjaliści łączą powstawanie tego schorzenia z depresją, traumatycznymi przeżyciami i silnym stresem. W takich przypadkach wyrywanie włosów pozornie pomaga choremu rozładować napięcie czy zniwelować lęk. Część ekspertów uważa, że zaburzenie to może mieć też podłoże genetyczne oraz środowiskowe.
Trichotillomania u dzieci
Choć choroba wyrywania włosów rzadko dotyka dzieci przed 6. rokiem życia, jej pierwsze symptomy mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie. Trichotillomania często występuje u nastolatków. Podobnie jak u dorosłych, objawem tego schorzenia u młodych ludzi jest impulsywne pozbywanie się włosów. Sygnały, na które powinni zwrócić uwagę rodzice, to częste bawienie się przez dziecko kosmykami włosów, przygryzanie ich lub wkładanie do ust – zwłaszcza w sytuacjach stresowych.
Trichotillomania – jak przestać wyrywać włosy?
Zauważasz u siebie objawy, które mogą wskazywać na trichotillomanię? Zastanawiasz się, jak przestać wyrywać włosy? Pierwszym krokiem do okiełznania tego zaburzenia jest skorzystanie z pomocy psychiatry, a także trychologa. By chory przestał pozbywać się włosów, musi uświadomić sobie, dlaczego i w jakich sytuacjach je wyrywa. Jeśli borykasz się z tym schorzeniem, specjalista pomoże Ci ustalić jego przyczynę. Na tej podstawie ustali plan działania, który będzie najkorzystniejszy w zwalczeniu tego nawyku.
Trichotillomania – czy włosy odrosną?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które cierpią na trichotillomanię. Jeśli uda się okiełznać chęć wyrywania włosów, to po pewnym czasie fryzura może odzyskać swoją dawną świetność. By tak się stało, mieszki włosowe nie mogą być uszkodzone. Jeśli proces ten przedłuża się, możesz skorzystać ze środków mających pozytywny wpływ na porost kosmyków. Ponadto możesz udać się po pomoc do trychologa, który zaproponuje Ci odpowiednie preparaty lub zabiegi przyspieszające nie tylko odrastanie włosów, ale także wzmacniające je.
Trichotillomania – leczenie tego schorzenia
Leczenie trichotillomanii opiera się, przede wszystkim, na pomocy psychologicznej, a w późniejszym etapie również na ewentualnym wzmacnianiu włosów pod okiem trychologa. W początkowej fazie zwalczania choroby często wykorzystuje się farmakoterapię – ponieważ schorzeniu temu niejednokrotnie towarzyszy depresja, najczęściej stosowanymi lekami są środki antydepresyjne. Oprócz tego, jeśli chorujesz na trichotillomanię, w niwelowaniu ubytków w owłosieniu mogą pomóc Ci wybrane zabiegi trychologiczne.
Zabiegi na trichotillomanię
Skutki trichotlillomanii zredukujesz, stosując zabiegi pozytywnie wpływające na kondycję skóry głowy i przyspieszające odrastanie kosmyków. Wśród rekomendowanych przez specjalistów metod warto wymienić:
- Terapię światłem LED – bezbolesny zabieg stymulujący wytwarzanie nowych włosów i wspierający regenerację kosmyków.
- Karboksyterapię – czyli nieinwazyjną metodę, w której wykorzystywany jest dwutlenek węgla. Zabieg ten odżywia kosmyki i pobudza powstawanie kolejnych włosów.
- Przeszczep włosów – najważniejszą zaletą tej metody są długotrwałe efekty. Zabieg ten polega na uzupełnieniu owłosienia poprzez pobranie włosów z części potylicznej, a następnie wszczepieniu ich w łysiejące miejsce.
Co ważne, przeprowadzenie konkretnego zabiegu zawsze powinno być poprzedzone konsultacją ze specjalistą. Pamiętaj też, że w uporaniu się z trichotillomanią najważniejsze jest ustalenie jej przyczyny i praca nad wyeliminowaniem nawyku wyrywania włosów.