Pękające paznokcie – przyczyny
Stan naszych paznokci może naprawdę wiele powiedzieć o ogólnym zdrowiu organizmu, dlatego wszelkie zmiany zachodzące w ich obrębie powinny zwrócić naszą szczególną uwagę i czujność. Przyczyny pękających paznokci są bardzo zróżnicowane i wynikać mogą z wielu czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Niedobory żywieniowe
Niedobory składników odżywczych, zwłaszcza witamin i minerałów, mogą powodować osłabienie paznokci i ich pękanie. Warto zwrócić uwagę na swoją dietę i zastanowić się, czy dostarczamy organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowych paznokci. Biotyna, czyli witamina H, jest szczególnie ważna dla zdrowia paznokci, ponieważ wpływa na produkcję keratyny, białka, które stanowi podstawowy składnik paznokci. Witamina C, znana z działania antyoksydacyjnego, przyczynia się do utrzymania zdrowej struktury paznokci i zapobiega ich łamliwości. Cynk, żelazo i wapń są również niezbędne dla zdrowych paznokci. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zadbać o zbilansowaną dietę, wówczas z pomocą przychodzą nam suplementy. Nie możemy jednak stosować ich w nadmiarze, ponieważ ich nadmierna podaż także może negatywnie wpłynąć nie tylko na nasze paznokcie, ale na cały organizm.
Choroby skóry
Warto mieć na uwadze, że choroby skóry również mogą odgrywać znaczną rolę, jeżeli chodzi o kondycję paznokci. Jedną z takich przypadłości może być łuszczyca. Powoduje ona nadmierną produkcję komórek skóry, co w konsekwencji prowadzi do tego, że paznokcie stają się nierówne i łamliwe. Jeżeli nasza skóra jest nadmiernie przesuszona, to również może nieść negatywne konsekwencje, jeżeli chodzi o pękanie i łamliwość paznokci. Obok tego warto również zwrócić uwagę, czy nie borykamy się z grzybicą paznokci. Jeżeli poza pękającymi paznokciami stają się one również przebarwione i rozdwajają się to wówczas dość poważny sygnał, aby sprawdzić, czy nie jest to właśnie grzybica. Nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów dokrewnych może wpłynąć na strukturę i kondycję paznokci. Na przykład niedoczynność tarczycy może prowadzić do osłabienia paznokci i ich pękania.
Czynniki zewnętrzne
Oprócz niedoborów żywieniowych i chorób skóry, istnieją też czynniki zewnętrzne, które bardzo często są przyczyną pękających paznokci. Pośród tego typu czynników możemy wymienić chociażby nasze utrwalone złe nawyki. Mowa ty przede wszystkim o obgryzaniu paznokci i skórek wokół nich, która zdecydowanie przyczynia się do osłabienia ich struktury, a w konsekwencji – do pękania. Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki, jakie stosujemy do paznokci. Nieodpowiednio dobrane lakiery czy zmywacze, a także zbyt częste ich używanie naraża płytkę paznokci na osłabienie. Kolejnym czynnikiem, który naraża naszą płytkę paznokcia na uszkodzenia, to detergenty jakie stosujemy. Ostre płyny czyszczące, chemikalia, oleje i inne tego typu substancje mogą bardzo negatywnie oddziaływać. Dlatego, aby chronić nasze paznokcie przed pękaniem i łamaniem za każdym przed kontaktem z jakąkolwiek substancją zewnętrzną mogącą powodować podrażnienia należy stosować rękawiczki. Warto to robić nawet podczas zmywania naczyń czy sprzątania mieszkania. W tym miejscu trzeba także podkreślić, że długotrwałe moczenie paznokci także negatywnie wpływa na ich stan i kondycję.
Profilaktyka pękających paznokci
Jak wyleczyć pękające wzdłuż paznokcie? Jak zadbać o ich właściwą kondycję? Mamy kilka wskazówek, jak można pozbyć się tego przykrego problemu.
Wszystko oczywiście zależy od tego, co stanowi bezpośrednią przyczynę pękających paznokci. Dlatego warto na samym początku zrobić profilaktyczne badania, aby sprawdzić, czy nie borykamy się z niedoborem witamin i minerałów w organizmie. Dobrym pomysłem będzie również konsultacja u dermatologa, który przyjrzy się naszym paznokciom, zbierze wywiad i sprawdzi, czy nie cierpimy na żadną przypadłość skórną.
Ponadto sami możemy zadbać o naszą płytkę paznokcia od zewnątrz. Warto zapoznać się z ofertą lakierów oraz odżywek wzmacniających paznokcie. Są one bogate w witaminy, które docierają bezpośrednio do paznokcia i sprawiają, że staje się on grubszy oraz mniej łamliwy. Należy jednak pamiętać, że aby rezultaty stosowania takich substancji były trwałe, należy używać ich regularnie. Obok tego warto również sięgnąć po specjalne nawilżające kremy do rąk i paznokci. Jeżeli nasze pękające paznokcie są wynikiem przesuszonej skóry to tego typu kosmetyki mogą okazać się prawdziwym remedium. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a także dbają o wytrzymałość i elastyczność paznokcia.