Alergia a trądzik
Istnieje wiele różnych rodzajów trądziku. Niektóre z nich mają podłoże hormonalne, inne związane są z różnymi rodzajami stanów zapalnych. Uciążliwe zmiany skórne mogą być nawet efektem stresu lub złej diety. Czy, wobec tego, alergia również bywa przyczyną trądziku?
Reakcja alergiczna może objawiać się na różne sposoby, ale dość często towarzyszą jej zmiany skórne. Na skutek oddziaływania alergenów może wystąpić wysypka, zaczerwienienie, ale też wypryski przypominające trądzik.
Trądzik alergiczny – objawy
Wypryski spowodowane alergią mogą, niemal do złudzenia, przypominać trądzik lub innego rodzaju wysypkę – niekiedy są to małe i swędzące krostki, u innych osób mogą rozwinąć się większe pęcherzyki. Po czym więc rozpoznać, że wypryski mają podłoże alergiczne?
- Wypryski pojawiają się nagle – po kontakcie z alergenem. Czynnikiem wywołującym alergię może być zarówno pyłek roślin, który osiądzie na skórze, jak i składnik kremu lub środków czystości. Jeśli po powrocie z plenerowego spaceru lub po użyciu nowego kosmetyku zauważysz pojawienie się krost, może to być właśnie objaw wyprysków alergicznych.
- Zmianom skórnym towarzyszy świąd lub inne dolegliwości – reakcja alergiczna może przebiegać na różne sposoby. Jeśli krostkom towarzyszy uczucie swędzenia, ciepła, mrowienia lub pojawiają się też dolegliwości uogólnione, to przyczyną może być alergia.
- Stan skóry ulega złagodzeniu po zastosowaniu środków antyhistaminowych – tabletek, maści.
By mieć pewność, że powstałe wypryski rzeczywiście są reakcją alergiczną, należy odwiedzić lekarza. Można udać się do dermatologa lub alergologa. Konieczne może okazać się wykonanie testów alergicznych oraz zbadanie skóry przy pomocy dermatoskopu.
Jakie rodzaje uczulenia wpływają na stan skóry?
Na kondycję cery i obecność ewentualnych zmian skórnych mogą wpływać praktycznie wszystkie rodzaje alergenów.
Alergia pokarmowa a trądzik
Uczulenie na niektóre produkty spożywcze lub na składniki produktów przetworzonych może doprowadzić do powstania zmian skórnych. Najczęściej jest to rodzaj wysypki, która może pojawić się na policzkach, ale też na dekolcie lub innych obszarach skóry.
Uczulenie na pyłki a trądzik
Czy pyłki traw lub zbóż mogą powodować wypryski? Zdecydowanie tak! Niektóre osoby uczulone na ten rodzaj alergenów obserwują u siebie pęcherze skórne, które pojawiają się po silnej ekspozycji na alergeny – na przykład po plenerowym spacerze, podczas którego doszło do bezpośredniego kontaktu skóry z pyłkami roślin (na przykład podczas przechodzenia przez wysokie trawy).
Alergie kontaktowe a trądzik
Często właśnie bezpośredni kontakt skóry z alergenem może przyczyniać się do powstawania wyprysków lub wysypki. Przykładem może być kontakt skóry ze śliną kota lub psa u osoby uczulonej. Jeśli zwierzę poliże skórę takiej osoby, w tym miejscu mogą pojawić się swędzące krostki i zaczerwienienie.
Jak leczyć trądzik alergiczny? U jakiego specjalisty?
Leczeniem trądziku zajmuje się dermatolog, leczeniem alergii alergolog. Do kogo udać się z trądzikiem o podłożu alergicznym? Najlepiej pozostawać pod obserwacją i w kontakcie z dwoma specjalistami. Lekarz alergolog ustali przyczynę alergii, dobierze odpowiednie leki łagodzące jej przebieg. Dermatolog zajmie się wyleczeniem zmian skórnych, które nie zawsze ustępują od razu po wyeliminowaniu oddziaływania alergenu. Po niektórych krostkach pozostają również ślady, co także może wymagać specjalistycznych zabiegów kosmetycznych.
Jak uniknąć wyprysków alergicznych?
Nie sposób żyć w warunkach w pełni sterylnych i wolnych od alergenów – jest to wręcz niewskazane, bo mogłoby doprowadzić do dalszego obniżania się odporności organizmu oraz do jeszcze gwałtowniejszych reakcji, gdyby do kontaktu z alergenem doszło. W jaki sposób można więc zminimalizować ryzyko powstawania alergicznego trądziku?
- Zadbaj o diagnozę – ustal, co powoduje alergiczne wypryski.
- Jeśli to możliwe, zredukuj kontakt z tym alergenem.
- Jeśli nie jest to możliwe, miej pod ręką leki antyhistaminowe, by móc z nich skorzystać w razie potrzeby.
- Unikaj przetworzonej żywności, kosmetyków zawierających substancje, które Cię uczulają. Weryfikuj skład stosowanych środków czystości i innych substancji, z których korzystasz.
Jeśli trądzik alergiczny zostanie wyleczony, ale pozostały po nim uporczywe przebarwienia, warto skonsultować się z dermatologiem oraz rozważyć wykonanie zabiegów kosmetycznych na przebarwienia. Wysoką skuteczność wykazują różnego rodzaju peelingi profesjonalne, ale też mikrodermabrazja i terapie laserowe.