Cienka skóra – jak się objawia?
Prawidłowa grubość skóry może wahać się w zakresie od 0,4 do 5 mm – w zależności od tego, jaki obszar ciała pokrywa. U większości osób skóra jest o wiele cieńsza pod oczami niż na brodzie lub czole. Różnica ta jest widoczna gołym okiem, a także można zweryfikować ją dotykowo. Zdarza się jednak, że u niektórych osób skóra jest cienka nie tylko pod oczami, ale też na pozostałych obszarach twarzy lub nawet na całym ciele.
Jakie są objawy cienkiej skóry?
- Tendencja do przesuszania się skóry, a także jej skłonność do podrażnień i uszkodzeń.
- Niska elastyczność skóry, skłonność do pękania oraz do pojawiania się zmarszczek.
- Wiotkość, szorstkość lub delikatność w dotyku.
Aby mieć pewność, że ewentualne objawy faktycznie wynikają z faktu posiadania cienkiej skóry, umów się na konsultację dermatologiczną. Lekarz nie tylko zweryfikuje rodzaj Twojej cery, ale też zaproponuje odpowiedni model jej pielęgnacji.
Dlaczego skóra jest cienka?
Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Tworzą ją trzy warstwy: naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna. Na grubość skóry wpływa wiele różnych czynników – z poziomem hormonów włącznie. Z tego względu, jeśli występuje u Ciebie skóra cienka, jak papier, zadbaj o jej odpowiednią pielęgnację, ale też postaraj się o ustalenie przyczyny takiego stanu.
Częste przyczyny cienkiej skóry:
- Uwarunkowania genetyczne – jeśli problem z cienką skórą dotyczy również Twoich krewnych, to winne mogą być czynniki dziedziczne.
- Choroby skóry – przede wszystkim AZS, ale też łuszczyca, różnego rodzaju alergie skórne, a nawet trądzik i towarzyszące mu leczenie.
- Niektóre choroby – na przykład cukrzyca oraz zaburzenia hormonalne.
- Przyjmowane leki – szczególnie sterydowe.
- Kontakt z substancjami podrażniającymi – na przykład z silnymi detergentami.
Jak pielęgnować cienką skórę?
Potrzeby cienkiej skóry są specyficzne. To, czego potrzebuje najbardziej, to: nawilżenie, wzmocnienie i regeneracja. Jeśli cienka skóra pod oczami lub na całej twarzy jest równocześnie wrażliwa albo widoczne są na niej oznaki starzenia, należy uwzględnić również te kwestie przy wyborze kosmetyków i metod pielęgnacyjnych.
Jaka powinna być pielęgnacja cienkiej skóry?
- Delikatna – skóra cienka, jak pergamin, jest narażona na łatwe uszkodzenia. Z tego względu nie powinna być intensywnie złuszczana (w szczególności w sposób mechaniczny). Warto stosować kosmetyki o delikatnym działaniu i dedykowane do pielęgnacji cienkiej i wrażliwej skóry.
- Wzmacniająca – cienką skórę można i należy wzmacniać, by stała się grubsza i odporniejsza na ewentualne uszkodzenia i podrażnienia. Warto stosować więc kosmetyki regenerujące, a w szczególności pobudzające produkcję kolagenu.
- Dobrana do indywidualnych potrzeb – każda skóra jest inna i może mieć nieco inne potrzeby. Oceń samodzielnie lub odwiedź dermatologa, by ustalić, czy Twoja cera potrzebuje intensywnego nawilżenia, a może ma skłonność do łojotoku i posłuży jej uregulowanie pracy gruczołów.
Jakie zabiegi przy cienkiej skórze?
Efekt wzmocnienia, nawilżenia, a nawet poprawy gęstości skóry można uzyskać właśnie za pomocą profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej:
- Mezoterapia igłowa i mikroigłowa – jak same nazwy sugerują, podczas zabiegu wykonywane są liczne nakłucia skóry, by możliwe było podanie w jej głąb specjalnie dobranych substancji odżywczych, regenerujących i nawilżających. Sam fakt wykonania licznych nakłuć skóry pobudza naturalne procesy regeneracyjne. Efekty są uzależnione od zastosowanych substancji.
- Karboksyterapia – czyli terapia z użyciem dwutlenku węgla. Jest on wstrzykiwany śródskórnie lub podskórnie. Efektem zabiegu jest ujędrnienie skóry, redukcja zmarszczek, jak również pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry.
- Osocze bogatopłytkowe – popularna metoda rewitalizująca i regenerująca. Szczególnie polecana osobom o skórze cienkiej i wiotkiej. Efektem zabiegu osoczem bogatopłytkowym jest bowiem zarówno poprawa elastyczności skóry, jak również stopnia jej nawilżenia oraz pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych.
- Laseroterapia – szczególnie przy użyciu lasera frakcyjnego. Zabieg ten wpływa korzystnie na gęstość oraz jędrność skóry.
To tylko wybrane spośród wielu zabiegów, jakie sprawdzą się w pielęgnacji skóry cienkiej i delikatnej. Przed wyborem któregoś z nich, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej.