Teleangiektazje – charakterystyka
Pajączki naczyniowe to powszechny problem, który może mieć charakter wyłącznie estetyczny, ale może być też objawem poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Jak wyglądają teleangiektazje? To nic innego, jak poszerzone i widoczne spod skóry naczynia krwionośne – często przypominają swoim wyglądem pająki lub korzenie drzew. Teleangiektazje najczęściej mają czerwonawy odcień, niekiedy są bardziej sine lub mają fioletowe zabarwienie.
Najczęstszym miejscem występowania pajączków naczyniowych są kończyny dolne, a konkretniej okolice kostek. Zdarza się jednak, że teleangiektazje występują na dekolcie, kończynach górnych lub na twarzy.
Jeśli zauważasz u siebie pajączki naczyniowe, skonsultuj się z lekarzem. Może to być bowiem objaw problemu z układem krążenia. Jeśli zmiany występują na kończynach dolnych, możesz odwiedzić flebologa, chirurga naczyniowego albo skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W dalszej diagnostyce konieczne może okazać się wykonanie badania USG dopplerowskiego, które pozwoli ocenić stan Twoich żył oraz tętnic. Gdy zaobserwujesz u siebie teleangiektazje na twarzy, możesz umówić się na wizytę u dermatologa. W tym wypadku w grę wchodzi bowiem również cera naczynkowa, a nawet trądzik różowaty.
Jakie są przyczyny powstawania pajączków naczyniowych?
Bezpośrednią przyczyną powstawania teleangiektazji jest kruchość naczyń krwionośnych, które naturalnie rozszerzają się i kurczą pod wpływem zmian temperatury i innych czynników. Proces ten nie powinien powodować ich uszkadzania się, ale niestety u części osób właśnie tak się dzieje – naczynia krwionośne pękają, a na skórze pojawiają się nieestetyczne pajączki.
Istnieje wiele różnych czynników, które mogą wpływać na kruchość naczyń krwionośnych i na występowanie teleangiektazji. Oto najważniejsze z nich:
- Choroby układu krążenia – w szczególności przewlekła niewydolność żylna, która w początkowej fazie może objawiać się właśnie niepozornymi pajączkami naczyniowymi (szczególnie na kończynach dolnych).
- Cera naczynkowa – w tym wypadku skóra jest cienka, płytko unaczyniona i wrażliwa na oddziaływanie różnorodnych czynników zewnętrznych.
- Trądzik różowaty – objawia się nie tylko teleangiektazją, ale również trwałym rumieniem. Często towarzyszą mu także niewielkie krostki.
Powstawanie pajączków naczyniowych na twarzy lub innych obszarach ciała może być również związane z predyspozycjami genetycznymi oraz ze zmianami hormonalnymi. Szczególnie narażone na powstawanie pajączków na nogach są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży, osoby z nadwagą i otyłością.
Leczenie teleangiektazji
Pajączki naczyniowe można skutecznie leczyć na kilka różnych sposobów. Przed zdecydowaniem się na konkretną metodę, należy jednak zdiagnozować przyczynę ich powstawania. Jeśli wynika ze stanu chorobowego, samo usuwanie pajączków nie rozwiąże sprawy na dłużej, bo wkrótce mogą pojawić się kolejne.
Polecane zabiegi na teleangiektazje na twarzy lub ciele
- Skleroterapia – popularna metoda usuwania pajączków naczyniowych z różnych obszarów ciała. Polega na wstrzyknięciu w światło naczynia substancji, która doprowadzi do jego zamknięcia.
- Laserowe zamykanie popękanych naczyń krwionośnych – to procedura polecana do stosowania na praktycznie każdym obszarze skóry (także w przypadku, gdy posiada się teleangiektazje na twarzy). Podczas zabiegu dochodzi do punktowego wzrostu temperatury w naświetlanych naczyniach krwionośnych, co prowadzi do ich włóknienia i zamknięcia.
To jedne z najczęściej wybieranych metod eliminowania pajączków naczyniowych z twarzy i innych obszarów ciała. Jeśli jednak ma się skłonność do teleangiektazji, warto zadbać również o profilaktykę.
Profilaktyka pajączków naczyniowych
Powstawanie uszkodzeń naczyń krwionośnych i tworzenie się pajączków może wynikać z różnych czynników – część z nich można skutecznie wyeliminować! Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko tworzenia się na Twojej skórze teleangiektazji, wprowadź działania profilaktyczne:
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i promieniowanie UV – szczególnie przy cerze naczynkowej.
- Przy cerze naczynkowej należy również unikać mocno chlorowanej wody, peelingów mechanicznych, skrajnych wahań temperatury oraz korzystania z sauny.
- Przy skłonności do pajączków na nogach, należy unikać długotrwałego siedzenia oraz kontrolować masę ciała. Warto prowadzić aktywny tryb życia.
- Cerę ze skłonnością do tworzenia się pajączków naczyniowych należy pielęgnować przy pomocy delikatnych i starannie dobranych kosmetyków. Warto stosować kremy z filtrem UV oraz z witaminą C.