Czym jest łupież suchy?
Łupież suchy, który bywa również określany mianem łupieżu zwykłego, to jedno z najczęściej występujących schorzeń skóry głowy. Dermatoza ta polega na zbyt szybkim podziale komórek naskórka, czego konsekwencją jest jego intensywne złuszczanie się. To dlatego charakterystycznym symptomem łupieżu suchego są białe płatki skóry, które możesz zauważyć na włosach lub ubraniu.
Łupież suchy a tłusty – czym się różnią?
Najczęstszym rodzajem łupieżu jest właśnie łupież suchy, który zazwyczaj zlokalizowany jest tylko na owłosionej skórze głowy. Z kolei łupież tłusty może pojawić się także na twarzy – na przykład na brwiach. Charakterystyczne dla niego są żółte, a nie białe, łuski skórne, które przyklejają się do skóry głowy i włosów. Zmiany te są też bardziej oleiste niż w przypadku zwykłego łupieżu – bywają wręcz tłuste i oblepiają skórę głowy.
Po czym poznać łupież suchy?
Objawy tej dermatozy są bardzo charakterystyczne. Do symptomów należą:
- Osypujące się drobinki skóry – czyli wspomniane łuski, które mogą być bardzo drobne (niemal, jak proszek). Drobinki te mają najczęściej kolor biały, srebrny lub szary.
- Umiarkowany świąd – często towarzyszy tej odmianie łupieżu. Skłania do drapania się w skórę głowy, co przyczynia się do odrywania się kolejnych drobinek skóry.
- Suchość skóry głowy – co sprzyja jeszcze bardziej intensywnemu łuszczeniu się skóry, ale może być też przyczyną łojotoku.
Dlaczego powstaje łupież suchy?
Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu suchego jest nieprawidłowy proces keratynizacji, czyli tworzenia przez komórki płytek zbudowanych z keratyny. Jeśli skóra głowy jest zdrowa, trwa on około miesiąca. U osób cierpiących na łupież suchy proces keratynizacji jest zazwyczaj skrócony zaledwie do kilku dni. Nadmierna keratynizacja powoduje świąd oraz dyskomfort, naskórek złuszcza się i zaczyna osypywać.
Łupież suchy – czynniki, które mu sprzyjają
- Nieprawidłowa pielęgnacja – na przykład stosowanie kosmetyków do włosów o kiepskim składzie oraz pomijanie nawilżania skóry głowy.
- Częste farbowanie włosów – szczególnie farbami z amoniakiem w składzie. Preparaty tego typu powodują nadmierne wysuszenie skóry głowy, jak również jej podrażnienie oraz sprzyjają powstawaniu łupieżu suchego.
- Przewlekły stres – nadmiar nerwowych sytuacji oraz brak równowagi pomiędzy pracą i wypoczynkiem to kwestie, które również mogą nasilać schorzenia skóry głowy.
- Nieodpowiednia dieta – jadłospis ubogi w źródła witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych sprzyja zaburzeniom naskórka i tworzeniu się łupieżu.
- Stosowanie używek – nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów także mogą nasilać łupież.
- Niektóre choroby – łupież może towarzyszyć chorobom autoimmunologicznym, niedoczynności tarczycy oraz alergiom skórnym.
Leczenie łupieżu suchego
Istnieją różne metody walki z łupieżem suchym. Zanim jednak wypróbujesz którąś z nich, skonsultuj się z trychologiem. Lekarz obejrzy Twoją skórę głowy, oceni jej stan, jak również zleci dodatkowe badania, jeśli będą konieczne. Dopiero na tej podstawie można będzie dobrać najskuteczniejszą metodę zwalczania łupieżu. W niektórych przypadkach skuteczne okazuje się już samo korzystanie z kuracji trychologicznych, innym pacjentom zlecane są dodatkowe zabiegi na skórę głowy.
Łupież suchy a specjalistyczne zabiegi i badania
Jeśli walczysz z łupieżem suchym przez dłuższy czas lub jest on nasilony, rozważ skorzystanie z profesjonalnej diagnostyki schorzeń skóry głowy oraz zabiegów, które mają pozytywny wpływ na jej stan.
Jakie zabiegi i badania można wykonać przy łupieżu suchym?
- Trichoskopia – bezbolesne badanie przy użyciu trichoskopu, na podstawie którego trycholog oceni nie tylko kondycję Twojej skóry głowy, ale również stan mieszków włosowych.
- Mezoterapia skóry głowy – zabieg polegający na wprowadzeniu bezpośrednio do skóry – w tym przypadku skóry głowy – indywidualnie dobranych rodzaju substancji odżywczych. Wzmacniają one włosy, niwelują podrażnienia naskórka i nawilżają go.
Co na łupież suchy? Odpowiednia pielęgnacja!
W walce z łupieżem suchym bardzo pomocne bywają również metody domowe – mają znaczenie profilaktyczne, ale też wspomagają profesjonalne kuracje. Od czego zacząć?
- Od dobrego szamponu – przede wszystkim delikatnego, bez siarczanów i silnych detergentów w składzie.
- Od mycia włosów w lekko ciepłej wodzie – wysokie temperatury nie są wskazane, ponieważ mogą wysuszać i podrażniać skórę głowy.
Zadbaj również o nawilżenie skóry głowy – bardzo dobrze działa na tę kwestię nie tylko mezoterapia, ale też różnego rodzaju wcierki oraz maski. Pamiętaj także o starannym oczyszczaniu skóry głowy. Dokładnie spłukuj kosmetyki, które nakładasz na włosy, by nie obciążały ich i nie oblepiały skóry. Możesz również wykonywać regularnie peeling głowy, by usunąć martwy naskórek oraz resztki kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji.
Łupież suchy – zapobieganie
By zapobiec łupieżowi suchemu lub zmniejszyć ryzyko jego nawrotu, pamiętaj o właściwiej higienie skóry głowy. Myj włosy tak często, jak potrzebujesz i stosuj łagodne szampony, które nie podrażniają skalpu. Ogranicz używanie kosmetyków do stylizacji i staraj się nie przesuszać skóry głowy. Ponadto pamiętaj o zbilansowanej diecie, w której nie powinno zabraknąć źródeł cynku, witamin z grupy B oraz zdrowych tłuszczów.