Przepuklina jelitowa – objawy i charakterystyka
Każdy rodzaj przepukliny to patologiczny stan, podczas którego dochodzi do przemieszczenia się narządów w niewłaściwe miejsce, co może skutkować dyskomfortem, dolegliwościami bólowymi, ale też stanowić zagrożenie dla zdrowia. Bardzo często dotyczy to właśnie jelit i stąd potoczna nazwa tej dolegliwości – przepuklina jelitowa.
Przepukliny klasyfikuje się również nie tyle ze względu na ich zawartość, ale też z uwagi na lokalizację – stąd przepuklina brzuszna lub pachwinowa. Mianem przepukliny jelitowej określa się natomiast potocznie przemieszczenie jelit na zewnątrz ściany jamy brzusznej.
Jakie są objawy przepukliny jelitowej?
W początkowym okresie przepuklina jelitowa może przebiegać praktyczne bezobjawowo. Obecność i nasilenie symptomów jest uzależnione od stopnia zaawansowania przepukliny. Do najczęstszych objawów należą:
- Ból lub dyskomfort w miejscu schorzenia. Dolegliwości te mogą nasilać się pod wpływem kaszlu lub wysiłku.
- Wyczuwalne lub wręcz widoczne uwypuklenie, guzek.
Jeśli podejrzewasz u siebie przepuklinę jelitową, skonsultuj się z lekarzem. Każda przepuklina powinna zostać obejrzana i zbadana, by dobrać najlepszą metodę leczenia. Pamiętaj o tym, że zaawansowana przepuklina może ulec uwięźnięciu lub zadzierzgnięciu, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Objawy uwięźniętej lub zadzierzgniętej przepukliny jelitowej:
- Bardzo silny ból w okolicach przepukliny oraz widoczna wypukłość.
- Uporczywe wzdęcia i całkowite zatrzymanie możliwości wypróżniania się.
Powyższe objawy powinny być sygnałem do jak najszybszej konsultacji medycznej.
Dlaczego powstaje przepuklina jelitowa?
Osłabienie ścian jamy brzusznej oraz gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzucha to dwie najczęstsze przyczyny bezpośrednie tworzenia się przepukliny. Warto jednak wymienić również kilka czynników, które pośrednio przyczyniają się do tworzenia się przepukliny jelitowej:
- Otyłość.
- Ciąża oraz naturalny poród.
- Dźwiganie ciężkich przedmiotów.
- Przewlekły, silny kaszel.
- Zaparcia.
- Przebyte zabiegi operacyjne, które wymagały przecięcia powłok brzusznych.
Narażenie na któryś z powyższych czynników nie oznacza jeszcze, że na pewno będzie się cierpiało na przepuklinę jelitową, ale warto mieć na uwadze takie ryzyko.
Sposoby leczenia przepukliny jelitowej
Najkorzystniejszą metodę leczenia przepukliny jelitowej dobiera się w zależności od stopnia jej zaawansowania i od towarzyszących jej objawów. Ważne jest więc wykonanie diagnostyki.
- Przepukliny odprowadzalne (można rozpoznać je po tym, że udaje się je łatwo cofnąć do jamy brzusznej przy pomocy palca), które nie powodują silnych dolegliwości, mogą być poddane obserwacji. Na tym etapie schorzenia nie ma konieczności poddawania się operacji, choć oczywiście można wybrać tę metodę leczenia.
- Przepukliny nieodprowadzalne (nie da się ich cofnąć do jamy brzusznej) mogą wymagać operacji w trybie planowanym. Jeśli przepuklina daje silne objawy, które wskazują na jej uwięźnięcie, konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna.
Operacyjne leczenie przepukliny jelitowej to zalecana metoda działania. Warto rozważyć ją nawet wówczas, gdy schorzenie nie powoduje istotnych dolegliwości. Usunięcie przepukliny pozwala bowiem uniknąć dalszych komplikacji (na przykład jej uwięźnięcia).
Operacyjne leczenie przepukliny jelitowej – wszystko, co warto wiedzieć o zabiegu
Chirurgiczne leczenie przepukliny jelitowej może być przeprowadzone laparoskopowo lub metodą klasyczną. Współcześnie zazwyczaj stosuje się metody możliwie małoinwazyjne, dzięki czemu powrót do pełnej sprawności po zabiegu jest o wiele szybszy. Przepuklinę jelitową zazwyczaj operuje się metodami beznapięciowymi, co oznacza, że tkanki nie są zszywane pod napięciem, a to minimalizuje ryzyko nawrotu przepukliny. W operacjach beznapięciowych wykorzystywane są specjalne siatki, które uzupełniają ubytki powięzi i stanowią mocną barierę przed ponownym tworzeniem się przepukliny.
Jak uniknąć przepukliny jelitowej?
Niektórych czynników ryzyka, które istotnie wpływają na tworzenie się przepuklin jelitowych, nie można w pełni wyeliminować. Są jednak takie działania, które mogą mieć znaczenie w profilaktyce tego schorzenia. Mowa o:
- Kontrolowaniu masy ciała.
- Stosowaniu diety, która zmniejsza ryzyko zaparć oraz wzdęć.
- Unikaniu dźwigania bardzo dużych ciężarów.
- Podejmowaniu regularnej aktywności fizycznej i prowadzeniu zdrowego trybu życia.
Jeśli zauważysz u siebie objawy przepukliny, skonsultuj się z lekarzem. Operacja nie zawsze jest konieczna, ale przynosi bardzo dobre rezultaty.