Obrzęk tłuszczowy nóg – dlaczego i jak powstaje?
Dokładny mechanizm powstawania obrzęków tłuszczowych nie jest do końca znany. Schorzenie to dotyka jednak niemal wyłącznie kobiety, dlatego podejrzewa się, że przyczynami lipodemii są:
- Zmiany lub zaburzenia hormonalne – u wielu osób z lipodemią do rozwoju schorzenia doszło w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy. Każda z tych okoliczności wiąże się z nagłymi zmianami hormonalnymi.
- Czynniki genetyczne – nie wiadomo dokładnie, jaka sekwencja genów odpowiada za rozwój lipodemii, ale zaobserwowano, że choroba ta dość często przyjmuje charakter schorzenia rodzinnego – dotyka osób spokrewnionych.
Na rozwój obrzęku tłuszczowego wpływ wywierają również czynniki dodatkowe. Przede wszystkim mało aktywny tryb życia, nadwaga i otyłość, błędy dietetyczne. Co ważne, lipodemia nie jest schorzeniem, które występuje wyłącznie u osób otyłych lub z nadwagą. Obrzęk tłuszczowy nóg można zaobserwować nawet u osób bardzo szczupłych – wówczas wygląda on szczególnie nienaturalnie i nieproporcjonalnie.
Lipodemia – objawy podstawowe i dodatkowe
Obrzęk tłuszczowy nóg, jak sama nazwa wskazuje, objawia się właśnie na kończynach dolnych. Nogi są bardzo masywne – często wydają się nieproporcjonalnie szerokie w porównaniu z całą sylwetką. Jakie są pozostałe objawy lipodemii?
- Nogi kolumnowe – zarówno uda, jak i łydki są obrzęknięte na tyle, że zatraceniu ulegają ich naturalne kształty i proporcje. Zarówno łydki, jak również uda, a nawet nogi w kostkach są bardzo szerokie, jak równe kolumny – stąd nazwa objawu.
- Obrzęk tłuszczowy ramion – u niektórych osób lipodemia rozwija się nie tylko na kończynach dolnych, ale również na ramionach (często nie dotyczy już przedramion).
- Dyskomfort i ból tkanek – czasami określany mianem „bólu tłuszczowego”. Dolegliwość ta objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia i tkliwości obszarów ciała, które są objęte lipodemią.
- Siniaki i pajączki – na obszarze ciała, który jest objęty lipodemią, z łatwością tworzą się siniaki. Na skórze mogą się również pojawiać pajączki.
- Pogorszenie sprawności fizycznej – chodzenie, bieganie, kucanie i wykonywanie innych czynności, które obciążają nogi, może sprawiać dyskomfort.
Obrzęk tłuszczowy nóg sprawia również, że mocniej ocierają się one o siebie podczas chodzenia, co może przyczyniać się do powstawania otarć.
Obrzęk tłuszczowy – leczenie
Bardzo istotną kwestią, o którą należy zadbać przed podjęciem jakichkolwiek działań leczniczych, jest uzyskanie diagnozy. Do jakiego lekarza wybrać się z lipodemią? W pierwszej kolejności można odwiedzić internistę, który postawi wstępną diagnozę oraz skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Alternatywnie można od razu udać się do flebologa.
Leczenie obrzęku tłuszczowego
Może obejmować zarówno takie działania, jak zmiana trybu życia i diety, jak i poddawanie się regularnym zabiegom fizjoterapeutycznym. Dokładny przebieg i zakres leczenia zaproponuje lekarz, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Jakie działania pomagają niwelować obrzęk tłuszczowy nóg?
- Kompresjoterapia – czyli noszenie odpowiednio dobranej odzieży uciskowej. Kompresjoterapia poprawia krążenie limfy, ale też przynosi ulgę opuchniętym i bolesnym kończynom.
- Większa aktywność fizyczna – dopasowana do możliwości pacjenta. Ćwiczenia nie powinny obciążać stawów. Polecane rodzaje aktywności: spacery, pływanie, joga, jazda na rowerze. Warto mieć na uwadze to, że prawdopodobnie lepsze efekty przyniosą krótsze, ale częste ćwiczenia niż sporadyczne i bardzo intensywne wysiłki.
- Zdrowa dieta – przede wszystkim lekka, dobrze zbilansowana. Jeśli lipodemia współwystępuje z nadwagą lub otyłością, konieczne może okazać się przejście na dedykowaną dietę redukującą masę ciała. Pamiętaj jednak o tym, że utrata wagi nie ma bezpośredniego wpływu na zmniejszenie się obrzęku tłuszczowego.
Zabiegi przy obrzęku tłuszczowym nóg
Na niwelowanie lipodemii spory wpływ mogą mieć również profesjonalne zabiegi, jakie wykonasz w gabinecie fizjoterapeutycznym lub w gabinecie medycyny estetycznej. O jakich zabiegach mowa?
- Drenaż limfatyczny – najlepiej, by był wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę. Zabieg ten przynosi ulgę, poprawia przepływ limfy i redukuje napięcie tkanek. Jest to rodzaj nieinwazyjnego masażu, który można powtarzać z dużą częstotliwością – w zależności od potrzeb.
- Liposukcja – to inwazyjna metoda, z której można skorzystać w klinice medycyny estetycznej. Liposukcja polega na usunięciu tkanki tłuszczowej, która zgromadziła się pod skórą. Efektem zabiegu jest wyraźna redukcja obrzęku tłuszczowego.
Obrzęk tłuszczowy to uciążliwa dolegliwość, która stanowi również duże obciążenie psychiczne. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwijającą się lipodemię, skonsultuj się z flebologiem! Warto podjąć leczenie od razu, gdy choroba nie jest jeszcze bardzo zaawansowana.