Jak wygląda łuszczyca paznokci?
Objawy łuszczycy paznokci mogą być różne – w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz od innych czynników. Warto zwracać uwagę na wygląd paznokci, jak i na ich kondycję, gdyż wcześnie zdiagnozowane schorzenia bywają łatwiejsze w leczeniu.
Łuszczyca paznokci – początki
Jeden z pierwszych objawów, jakie można zauważyć przy łuszczycy paznokci to zmiana ich wyglądu – początkowo subtelna. Paznokcie mogą zmienić swój odcień lub kształt. Zdarzają się na nich zgrubienia lub plamki. Objawy te nie są uciążliwe więc bywają ignorowane.
Objawy zaawansowanej łuszczycy paznokci:
- Naparstkowanie paznokci – czyli powstawanie mikroskopijnych zagłębień w paznokciach, przez które ich powierzchnia zaczyna przypominać w dotyku powierzchnię naparstka (ochronnej, metalowej nakładki na kciuk, którą wykorzystują krawcowe).
- Powstawanie plam olejowych – to charakterystyczne przebarwienia płytki paznokci, które najczęściej mają kolor żółty lub brunatny.
- Onycholiza – czyli oddzielenie się paznokcia od łożyska.
- Onychodystrofia – zanik płytki paznokcia.
Im bardziej zaawansowany etap choroby, tym bardziej kłopotliwe i długotrwałe będzie jej leczenie. Jak każda odmiana łuszczycy, także ta dotykająca paznokci ma charakter nawrotowy i nie jest w pełni uleczalna. Objawy choroby można jednak zminimalizować na tyle, by nie były dokuczliwe w codziennym życiu. Warto również podkreślić, że łuszczycą paznokci nie można się zarazić.
Skąd się bierze łuszczyca na paznokciach?
Łuszczyca paznokci bardzo często występuje równolegle z łuszczycą stawów lub z łuszczycą skóry. Schorzenia te są w dużej mierze uwarunkowane genetycznie i nie są schorzeniami zakaźnymi. Oznacza to, że nie można w żaden sposób nabyć ich poprzez kontakt z osobą chorującą na łuszczycę. Co jeszcze może przyczyniać się do wystąpienia oraz zaostrzenia przebiegu łuszczycy paznokci?
Przede wszystkim czynniki środowiskowe, ale też inne schorzenia, przewlekłe stany zapalne, niewłaściwa dieta, stosowanie używek oraz stosowanie niektórych leków.
Łuszczyca paznokcia a grzybica
Schorzenia te bywają ze sobą mylone, co może skutkować źle dobranym leczeniem. Ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz, ale warto wiedzieć, co odróżnia łuszczycę paznokci od grzybicy.
Grzybica paznokci:
- Najczęściej dotyczy paznokci stóp.
- Pierwsze objawy są subtelne – obejmują brzegi paznokci. Z czasem rozprzestrzeniają się na całą płytkę.
- Grzybica paznokci może powodować zmianę koloru paznokci, świąd, odkształcenia, zgrubienia lub kruchość paznokci.
- Grzybica paznokci jest wyleczalna – skuteczne w walce z nią są nawet specyfiki dostępne bez recepty.
- Grzybica jest schorzeniem zaraźliwym.
Łuszczyca paznokci:
- Często dotyczy osób, które chorują również na inną odmianę łuszczycy.
- Może pojawić się na paznokciach stóp lub dłoni.
- Jest to schorzenie przewlekłe, nawracające, które można kontrolować przy pomocy odpowiednio dobranej kuracji.
- Objawy charakterystyczne to zmiany w obrębie macierzy paznokcia, naparstkowanie paznokci, plamy olejowe, bruzdy, zgrubienia, a nawet oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska.
- Łuszczyca paznokci nie jest schorzeniem zaraźliwym.
Leczenie łuszczycy paznokci
Najważniejsza w leczeniu łuszczycy paznokci jest diagnoza medyczna – jeśli więc zauważasz u siebie objawy tego schorzenia, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Sam proces leczenia łuszczycy paznokci wymaga czasu i nie jest łatwy. Całkowite wyleczenie nie jest możliwe – łuszczyca to schorzenie przewlekłe i nawracające. Stosując odpowiednio dobraną kurację, można przywrócić paznokciom zdrowy wygląd i uzyskać długi czas remisji (bezobjawowy).
Leczenie łuszczycy paznokci opiera się o stosowanie środków farmakologicznych oraz zabiegów. Można wspomagać proces leczniczy także domowymi metodami.
Leczenie farmakologiczne łuszczycy paznokci
Najczęściej wiąże się z podawaniem preparatów o działaniu miejscowym, które mogą zawierać kwasy, a nawet sterydy. W cięższych przypadkach stosowane bywają również kuracje doustne z retinoidami, cyklosporyną oraz leki biologiczne.
Zabiegi na łuszczycę paznokci
W leczeniu tego schorzenia korzyść mogą przynieść profesjonalne zabiegi z wykorzystaniem światła – tak zwana fototerapia. Naświetlanie paznokci lampami LED pomaga minimalizować widoczność przebarwień i plam olejowych, co poprawia wygląd paznokci i sprawia, że objawy schorzenia są mniej widoczne.
Czy można malować paznokcie z łuszczycą?
Pytanie to zadaje sobie wiele kobiet. Odpowiedź na nie jest jednak niejednoznaczna i brzmi: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od bieżącej kondycji paznokci. Jeśli jest dobra i objawy ustąpiły na skutek leczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by malować paznokcie samodzielnie lub w gabinecie kosmetycznym. Jeśli jednak paznokcie są w kiepskim stanie, kruszą się, rozwarstwiają lub wręcz odchodzą od łożyska, lepiej skupić się najpierw na ich wyleczeniu. Dobrym pomysłem dla wzmocnienia płytki i poprawy jej wyglądu jest stosowanie odżywek w lakierze, które powlekają paznokcie, poprawiają ich kolorystykę, a jednocześnie je wzmacniają.
Łuszczyca paznokci – domowe sposoby
W leczeniu łuszczycy paznokci skuteczne są nie tylko środki farmakologiczne i fototerapia, ale też działania domowe i profilaktyczne. Bardzo istotne znaczenie dla kondycji paznokci ma dieta – powinna być obfita w zdrowe tłuszcze, warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty. Nie powinno być w niej miejsca dla używek, nadmiaru cukru i produktów przetworzonych. Lepiej zrezygnować również z palenia papierosów oraz na bieżąco dbać o paznokcie.