Krosty na piersiach – rozpoznanie
Pryszcze na dekolcie mogą być zmianami typowo trądzikowymi, rodzajem potówki lub wysypką na podłożu alergicznym. Przed rozpoczęciem leczenia, konieczna jest diagnostyka i ustalenie charakteru zmian skórnych.
Potówka pojawia się zazwyczaj, gdy jest ciepło, a także po intensywnym wysiłku fizycznym. Zmiany alergiczne często bywają swędzące, zazwyczaj jest ich wiele. Wypryski trądzikowe przypominają te, które pojawiają się również na twarzy. Jeśli nie masz pewności, jaki jest charakter zmian, skorzystaj z konsultacji dermatologicznej. Dzięki niej możliwe będzie ustalenie przyczyn wysypki, jak również jej skuteczne leczenie.
Wysypka na piersiach – najczęstsze przyczyny
- Reakcja alergiczna – może pojawić się pod wpływem zastosowania perfum, dezodorantu, proszku do prania lub płynu do płukania tkanin. Niekiedy powodują ją także innego rodzaju kosmetyki, a nawet alergeny pokarmowe. Wysypka alergiczna zazwyczaj pojawia się nagle, zmian jest przynajmniej kilka i może towarzyszyć im świąd.
- Przegrzanie się – to częsta przyczyna powstawania tak zwanej potówki. Taka wysypka między piersiami może pojawić się po spoceniu się i przegrzaniu. Szczególnie często przytrafia się latem, po wysiłku fizycznym i w sytuacji, gdy nosi się odzież, która nie przepuszcza powietrza.
- Trądzik – dotyczy nie tylko twarzy, ale również szyi i dekoltu. Trądzikowe krosty na piersiach mogą wynikać z problemów hormonalnych, niewłaściwej pielęgnacji, nieprawidłowej diety, jak również z nadmiernej produkcji sebum.
Przed rozpoczęciem leczenia, trzeba koniecznie ustalić, jaki charakter ma posiadana wysypka na piersiach. Zupełnie inaczej postępuje się bowiem ze zmianami alergicznymi, a inaczej z trądzikowymi.
Jak wyleczyć krosty na piersiach?
Leczenie wyprysków zlokalizowanych na dekolcie wymaga ustalenia ich przyczyny. Właśnie z tego względu rekomendowane jest odbycie konsultacji dermatologicznej. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od specyfiki zmian skórnych:
- Leczenie wysypki alergicznej wymaga ustalenia, jaki alergen ją spowodował i wyeliminowanie jego dalszego oddziaływania na skórę. Konieczne może być również stosowanie leków antyhistaminowych i maści łagodzących swędzenie.
- Pozbycie się potówki wymaga czasu i kilku prostych działań. Kluczowe jest noszenie przewiewnej odzieży, którą uszyto z naturalnych materiałów. Można również zastosować środki łagodzące świąd – dedykowane do stosowania u dzieci lub u osób z AZS.
- Leczenie trądziku na dekolcie jest najbardziej wymagające ze względu na to, że zmiany trądzikowe mogą wynikać zarówno z błędów w pielęgnacji skóry, jak również z niewłaściwej diety lub kłopotów hormonalnych. Podstawą jest więc ustalenie przyczyny tworzenia się zmian i zastosowanie adekwatnego leczenia – najlepiej prowadzonego przez specjalistę. Skuteczne mogą okazać się zarówno środki farmakologiczne (na przykład porządkujące prawidłowy poziom hormonów), jak również liczne zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej. Nie bez znaczenia będzie również wdrożenie dobrych praktyk profilaktycznych.
Domowe sposoby na krosty między piersiami
Wśród godnych polecenia metod, które można zastosować w domowym zaciszu, warto wymienić:
- Staranne zabiegi oczyszczające i pielęgnacyjne – wiele osób skupia się na trosce o skórę twarzy, a tymczasem szyja i dekolt wymagają podobnych zabiegów. W leczeniu krost na dekolcie pomoże regularne oczyszczanie skóry na tym obszarze przy pomocy kosmetyków dobranych do cery trądzikowej. Co jakiś czas można również zastosować bardzo delikatny peeling i maskę (na przykład z glinką).
- Zmiany dietetyczne – na powstawanie wyprysków na dekolcie wpływ może mieć również nadmiar cukru w diecie oraz spożywanie produktów przetworzonych, tłustych i ciężkostrawnych.
Domowe metody zwalczania krost na dekolcie mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Jakie zabiegi przy trądziku na dekolcie?
- Peelingi – w gabinecie kosmetycznym można skorzystać z delikatnych, ale wysoce skutecznych peelingów węglowych i chemicznych. Ich rolą jest przyspieszenie procesu złuszczania naskórka i jego odnowy. Działaniem dodatkowym jest oczyszczenie skóry, zwężenie porów i regulacja wydzielania sebum.
- Zabiegi z kwasami – niezwykle skuteczne w działaniach przeciwtrądzikowych i nie tylko. Kwasy oczyszczają skórę, regulują pracę gruczołów łojowych i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych.
Zwalczanie trądziku ulokowanego na dekolcie może wymagać pomocy specjalistów – zarówno na etapie diagnozy, jak i podczas leczenia. Profesjonalne wsparcie przyczyni się jednak do skuteczniejszej walki z wypryskami.