Co to jest kaniula?
Na pierwszy i niezbyt dokładny rzut oka kaniula może wydawać się łudząco podobna do igły. W rzeczywistości oba te narzędzia dość mocno się od siebie różnią. Podczas gdy igła jest raczej sztywna i ostro zakończona, kaniula jest giętka i tępo zakończona – otwór, przez który podawany jest preparat nie znajduje się na jej końcu, ale z boku.
Zarówno kaniula, jak i igła, stanowią jedne z podstawowych narzędzi w medycynie estetycznej. Są powszechnie wykorzystywane w trakcie zabiegów kosmetycznych do podawania różnorodnych preparatów w głąb skóry. Igła i kaniula mają jednak nieco inne zalety, wady i cechy charakterystyczne. Warto je poznać, by wiedzieć, czego można spodziewać się po zabiegu, który wykonano igłą, a czego po procedurze zrealizowanej przy pomocy kaniuli.
Jakie są zalety kaniuli?
- Jest giętka, dzięki czemu można nią dość swobodnie manewrować.
- Tępe zakończenie oraz giętkość to cechy, które umożliwiają przeprowadzanie zabiegów nawet we wrażliwych miejscach.
- Podczas zabiegów z użyciem kaniuli zminimalizowane jest ryzyko tworzenia się siniaków i uszkodzeń tkanek. Wynika to z faktu, że wykonywanych jest mniej nakłuć, a preparat podawany jest bocznym otworem.
- Kaniula umożliwia podanie preparatu na większym obszarze, przez co minimalizowana jest liczba wkłuć.
Choć kaniula ma wiele oczywistych zalet, w medycynie estetycznej korzysta się również z igieł. Wynika to z faktu, że niektóre substancje należy wstrzykiwać niezwykle precyzyjnie (w tym wypadku niezastąpiona bywa igła), a inne wymagają podania na większym obszarze, co doskonale wykonuje się przy pomocy kaniuli.
Igła a kaniula
Niektóre zabiegi wykonywane są głównie za pomocą kaniuli. W innych wykorzystuje się igłę. Taka rozbieżność wynika ze specyfiki tych narzędzi. Warto spojrzeć na ich charakterystykę:
- Igła – sztywna, ostro zakończona, bardzo precyzyjna. Posiada otwór na czubku. W zabiegach na większym obszarze musi być wkłuwana wielokrotnie, przez co wiele osób postrzega użycie igły za bardziej bolesne. Może powodować powstawanie siniaków i uszkadzać naczynia krwionośne, ale jej większa precyzja umożliwia zastosowanie jej wszędzie tam, gdzie dokładność wkłucia jest priorytetem.
- Kaniula – giętka, dłuższa od igły i nieco mniej precyzyjna. Posiada otwór z boku. Jest idealna do zabiegów na sporym obszarze, gdyż nie wymaga tak dużej liczby wkłuć. Według wielu osób zabiegi przy użyciu kaniuli są mniej bolesne (głównie z uwagi na mniejszą liczbę nakłuć). Kaniula raczej nie uszkadza naczyń krwionośnych i tkanek, przez co zminimalizowane są siniaki po zabiegu.
Kaniula w medycynie estetycznej – zastosowanie
W klinikach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetycznych kaniule są powszechnie wykorzystywane w wielu różnych zabiegach. Szczególnie często stosowane są podczas:
- Stosowania wypełniaczy – preparatów, które wypełniają zmarszczki i poprawiają wygląd twarzy. Świetnym przykładem takiej procedury jest aplikacja kwasu hialuronowego.
- Zabiegów na dużych obszarach – na przykład podczas wykonywania wolumetrii oraz przy niektórych zabiegach liftingujących.
- Zabiegów w okolicach doliny łez i w okolicach skroni, a także w okolicach bruzd wargowo-nosowych.
- Zabiegów modelowania i powiększania ust.
Decyzję o tym, czy zabieg będzie wykonywany przy pomocy kaniuli, czy przy pomocy igły, podejmuje lekarz, który przeprowadza zabieg. Każde z tych narzędzi ma jednak swoje mocne strony i dlatego oba są wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet podczas zabiegu z użyciem kaniuli, również zachodzi konieczność zastosowania igły – jest ona niezbędna do przebicia skóry. Gładko zakończona kaniula nie będzie bowiem w stanie przebić skóry.