Łuszczycowe zapalenie stawów – co to za choroba?
Łuszczyca kojarzy się głównie z dokuczliwymi zmianami, jakie można zaobserwować na skórze lub paznokciach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieje również łuszczycowe zapalenie stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna o zróżnicowanym przebiegu. U niektórych osób rozwija się w nieznacznym stopniu i powoduje umiarkowane objawy. U innych przyjmuje cięższą postać, co wiąże się ze zdecydowanie bardziej nasilonymi objawami i uciążliwymi powikłaniami.
Przyczyny łuszczycy stawów:
- Czynniki genetyczne – łuszczyca stawowa często występuje u osób spokrewnionych ze sobą.
- Czynniki zewnętrzne – przede wszystkim zakażenia bakteryjne, wirusowe, urazy mechaniczne.
- Stosowanie niektórych leków – na przykład środków przeciwko malarii, ale też beta-blokerów.
Łuszczycowe zapalenie kości i stawów to schorzenie, które najczęściej rozwija się u osób po trzydziestym roku życia. Występuje z podobną częstotliwością wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Grupę podwyższonego ryzyka rozwoju łuszczycy stawowej stanowią chorzy na inną postać łuszczycy. Szacuje się, że łuszczyca stawów rozwija się nawet u ponad 30% chorych na łuszczycę skóry lub paznokci. Nie oznacza to jednak, że schorzenie to może wystąpić wyłącznie u osób chorujących na inną odmianę łuszczycy – zdarza się, że u niektórych rozwija się wyłącznie łuszczycowe zapalenie stawów.
Łuszczyca stawowa - objawy
Zarówno charakter, jak i stopień nasilenia objawów łuszczycy stawów to kwestie uzależnione od indywidualnego przebiegu choroby. Do najczęstszych symptomów schorzenia należą:
- Ból, sztywność oraz ograniczenie ruchomości stawów.
- Deformacja stawów – na przykład tak zwane „palce teleskopowe”.
- Zapalenie palców – występuje, gdy łuszczyca zaatakuje nie tylko stawy, ale też ścięgna i tkankę podskórną palców. Dochodzi wówczas do ich poszerzenia, zaczerwienienia oraz dolegliwości bólowych.
- Zapalenie przyczepów ścięgnistych – objawia się punktowym bólem (najczęściej odczuwanym w okolicach pięt, żeber i mostka, a także kręgosłupa).
- Objawy skórne – takie, jak w łuszczycy skórnej (zaczerwienienie, grudki i zrogowacenia, łuszczące się fragmenty naskórka).
Łuszczycowemu zapaleniu stawów często towarzyszy również dna moczanowa, a także liczne dolegliwości, które nie są związane ze stanem skóry lub stawów. Nawet 1/3 chorych na łuszczycę stawową doświadcza zapalenia naczyniówki oka, u niektórych rozwija się również miażdżyca wynikająca z przewlekłego stanu zapalnego w łuszczycowym zapaleniu kości.
Łuszczycowe zapalenie stawów – diagnoza i leczenie
Ponieważ łuszczyca stawów stosunkowo częściej dotyczy pacjentów, którzy chorują na inną odmianę łuszczycy, powinni oni zwracać szczególną uwagę na wszelkie dolegliwości ze strony stawów i kości. Jeśli dostrzegasz u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na łuszczycę stawową, skonsultuj się z lekarzem – najlepiej z reumatologiem.
Jak przebiega rozpoznanie łuszczycy stawowej?
Diagnozą i leczeniem tej choroby zajmuje się lekarz reumatolog. Do postawienia diagnozy konieczne może być wykonanie szeregu badań laboratoryjnych (na przykład CRP i OB), obrazowych (RTG, USG oraz rezonansu magnetycznego). Jeśli objawy dotyczą również oczu, konieczne będą badania okulistyczne, a jeśli skóry, to również dermatologiczne. W uzasadnionych przypadkach, diagnostyka bywa rozszerzana także o badania genetyczne.
Jak leczyć łuszczycowe zapalenie stawów?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy łuszczyca stawów jest wyleczalna i na czym polega jej leczenie. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że łuszczycowe zapalenie stawów to choroba przewlekła, której przebieg i dolegliwości można w dużej mierze łagodzić i kontrolować. Podstawą jest jednak uzyskanie diagnozy oraz wdrożenie odpowiedniej terapii, gdy zauważone zostaną pierwsze symptomy – to bardzo ważne, bo łuszczyca stawowa może spowodować istotną deformację stawów, a wówczas ich ruchomość oraz wygląd mogą pozostać zmienione pomimo leczenia.
Jak może być leczona łuszczyca stawów?
- Farmakologicznie – stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Podawane mogą być również kortykosteroidy (często w formie iniekcji bezpośrednio do zmienionych chorobowo stawów). Gdy kuracja okazuje się niewystarczająco skuteczna, podawane mogą być także leki immunosupresyjne oraz biologiczne.
- Miejscowo – w obrębie zmienionych chorobowo stawów mogą być wykonywane zabiegi usuwania nagromadzonego płynu, jak również zabiegi korygujące budowę oraz stopień ruchomości stawów. Jeśli deformacje stawów są zbyt rozległe, możliwe jest również wstawienie protez.
- Przy pomocy fizykoterapii i kinezyterapii – odpowiednio dobrane ćwiczenia, a także masaże i działanie ultradźwięków pomagają w zredukowaniu dolegliwości bólowych oraz poprawiają ruchomość stawów.
- Z pomocą stabilizatorów ortopedycznych – ich rolą jest odciążenie stawów i minimalizowanie dolegliwości bólowych.
Chociaż łuszczyca stawów jest chorobą o przewlekłym charakterze, to odpowiednio dobrana kuracja, która zostanie wdrożona na możliwie wczesnym etapie choroby, zwiększa szansę na radykalne ograniczenie objawów, a nawet na uzyskanie długotrwałej remisji. Jeśli więc zauważasz u siebie któreś z wymienionych objawów łuszczycy stawów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pamiętaj o tym, że szybka diagnoza to podstawa skutecznego leczenia i mniejsze ryzyko wystąpienia groźnych powikłań (jak choćby rozwoju miażdżycy lub istotnej deformacji stawów).