Jaka jest rola porów skóry?
Pory skórne to niewielkie dziurki, które zazwyczaj są niemal niewidoczne gołym okiem, a jednocześnie pełnią bardzo istotne funkcje:
- To ujście dla łoju, który jest naturalnie produkowany przez skórę.
- To również ujście dla rosnących włosów i włosków.
Obecności porów na skórze nie można więc wyeliminować – są naturalnym elementem jej struktury. Jeśli pozostają mało widoczne, nie stanowią żadnego defektu kosmetycznego. Dopiero wówczas, gdy ulegają poszerzeniu, mogą mocniej rzucać się w oczy i skłaniać do tego, by poszukać sposobu na ich zwężenie.
Dlaczego na skórze pojawiają się rozszerzone pory?
Na poszerzanie się porów skórnych może wpływać wiele różnych czynników, a do najczęstszych przyczyn należą:
- Typ cery – rozszerzone pory na nosie, brodzie i czole to częsta wizytówka skóry tłustej i trądzikowej.
- Nieodpowiednia pielęgnacja cery – szczególnie stosowanie kosmetyków, które nie są dopasowane do posiadanego rodzaju skóry, ale też niewystarczająco dokładne oczyszczanie skóry.
- Predyspozycje genetyczne.
- Częsta i silna ekspozycja ma promieniowanie UVA i UVB.
- Przebyty trądzik – rozszerzone pory mogą być „pamiątką” po tej dolegliwości skórnej.
Rozszerzone pory najczęściej można zaobserwować na twarzy – głównie w tak zwanej „strefie T”, a więc na czole, nosie i brodzie. Niekiedy poszerzone pory skórne są jednak widoczne również na policzkach, a także na innych obszarach ciała.
Czy poszerzone pory skórne można zwęzić?
Jak najbardziej! To kwestia odpowiednio dobranych działań, zabiegów i kosmetyków. Od czego zacząć? Najlepiej od konsultacji dermatologicznej! Podczas niej możliwe będzie ustalenie przyczyn poszerzonych porów. W zależności od tego, co powoduje taki stan rzeczy, można będzie wdrożyć zmiany w pielęgnacji skóry, stosować lepiej dopasowane kosmetyki, a także wykonać zabiegi, które w szybki sposób pomogą uporać się z widocznością porów skórnych.
Zabiegi na rozszerzone pory
Zarówno zabiegi typowo kosmetyczne, jak i z zakresu medycyny estetycznej mogą być skuteczne w niwelowaniu poszerzonych porów. Do najpopularniejszych procedur należą:
- Peelingi – przede wszystkim peelingi węglowe oraz chemiczne, które mogą bazować na różnej kombinacji składników (często zawierają kwasy, retinol, witaminę C oraz inne substancje o właściwościach oczyszczających, złuszczających i zwężających pory).
- Zabiegi z kwasami – dedykowane najczęściej posiadaczkom i posiadaczom cery trądzikowej i tłustej. Jednocześnie ich zastosowanie umożliwia oczyszczanie porów, dzięki czemu wyeliminowane zostaną także zaskórniki, a pory mogą ulec zwężeniu.
- Zabiegi laserowe – szczególnie zabiegi z laserem frakcyjnym pomagają odświeżyć skórę, pozbyć się drobnych niedoskonałości i zminimalizować widoczność porów skórnych.
Profesjonalne zabiegi na rozszerzone pory warto uzupełnić odpowiednio dopasowanymi metodami pielęgnacji.
Domowe sposoby na poszerzone pory skóry
Na zminimalizowanie widoczności porów skórnych mogą mieć wpływ liczne działania, które można podejmować w domowym zaciszu. Co na otwarte pory sprawdzi się najlepiej?
- Dokładne oczyszczanie skóry – o poranku, a także wieczorem. To właśnie wieczorne oczyszczanie twarzy jest kluczowe, bo po całym dniu znajduje się na niej ogrom zanieczyszczeń, sebum, drobinki martwego naskórka, a także resztki makijażu, jeśli był wykonywany. Ważne jest nie tylko to, czy oczyszczasz skórę, ale też, jakich kosmetyków używasz w tym celu. Powinny być jednocześnie skuteczne i delikatne – zazwyczaj w tej roli świetnie sprawdzają się dermokosmetyki.
- Stosowanie kosmetyków odpowiednich do rodzaju skóry – to kluczowe z wielu powodów. Rozszerzone pory na nosie i innych obszarach twarzy bywają efektem korzystania z niewłaściwie dobranych produktów do pielęgnacji skóry. Jeśli masz wątpliwości, co do tego, po jakie produkty sięgnąć lub nie wiesz, jaki dokładnie jest typ Twojej cery, rozważ konsultację dermatologiczną.
- Stosowanie kosmetyków do makijażu, które nie powodują zatykania porów skóry – to bardzo ważne, bo przytykające się pory skórne mogą dodatkowo się poszerzać, a poza tym mogą rozwijać się w nich zaskórniki.
W domowych warunkach możesz wykonywać peelingi (na przykład enzymatyczne), dzięki którym wygładzisz skórę i przyspieszysz usuwanie martwego naskórka. Możesz sięgać również po maseczki z glinką, która ma wyjątkowo skuteczne właściwości oczyszczające i ściągające – dzięki temu pory skórne będą zdecydowanie mniej widoczne.
Poszerzone pory na skórze to problem natury estetycznej – choć nie one zazwyczaj aż tak widoczne, jak krostki lub przebarwienia, dla niektórych osób stanowią przyczynę kompleksów. Jeśli widoczność porów na Twojej skórze bardzo Ci przeszkadza, rozważ wizytę u dermatologa, a także wykonanie zabiegów kosmetycznych, które pomogą w oczyszczeniu cery, jej odświeżeniu oraz w zmniejszeniu widoczności jej porów.