Czym są plamy starcze?
Wbrew pozorom i nieco na przekór temu, co sugeruje nazwa, plamy starcze nie pojawiają się wyłącznie u osób w podeszłym wieku. Plamy te to nic innego, jak hiperpigmentacja, czyli przebarwienia skórne, jakie powstają na skórze pod wpływem przedłużonej ekspozycji na promieniowanie UV. Nie każdy kontakt z promieniowaniem słonecznym skutkuje jednak pojawieniem się przebarwień.
Dlaczego powstają plamy starcze i skąd ich nazwa?
Plamy starcze najczęściej pojawiają się u osób po 40. roku życia – współczesnych czterdziestolatków nie postrzega się jednak w kategorii starców. Nazwa tych przebarwień wiąże się jednak z faktem, że plamy starcze rosną wraz z upływem czasu. U osób w podeszłym wieku plamy te mogą pokrywać więc sporą część skóry. Bezpośrednią przyczyną powstawania plam starczych jest nadmierna produkcja melaniny – to naturalny barwnik skóry. Pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV, może dochodzić do zaburzeń w jego produkcji – najczęściej następuje wówczas punktowa hiperpigmentacja.
Jak rozpoznać plamy starcze?
Jeśli na skórze Twoich rąk, twarzy lub na dekolcie pojawiły się punktowe przebarwienia w jednym z odcieni brązu, to mogą być plamy starcze. Zmiany te najczęściej zlokalizowane są właśnie na skórze rąk, na dekolcie i twarzy, a także na innych obszarach skóry, które są najczęściej narażone na oddziaływanie promieniowania słonecznego – u niektórych osób są to więc plecy, nogi lub ramiona.
To, jak wyglądają plamy starcze, jest kwestią dość indywidualną – najczęściej mają brązowy kolor i są płaskie. Ich pojawieniu się nie towarzyszą zazwyczaj żadne dodatkowe dolegliwości, jak świąd lub ból.
Czy plamy starcze są niebezpieczne?
Przeważnie plamy starcze okazują się niegroźnymi przebarwieniami, które mogą stanowić jedynie problem natury estetycznej. Ponieważ każde przebarwienie skórne może okazać się zmianą o złośliwym charakterze, nie należy bagatelizować tego typu zmian i diagnozować ich samodzielnie. Aby mieć pewność, że zaobserwowane przebarwienia to właśnie plamy starcze, umów się na konsultację dermatologiczną. Specjalista wykona badanie znamion – obejrzy je w powiększeniu, by upewnić się, że nie stanowią zagrożenia dla Twojego zdrowia. Badanie znamion warto wykonywać regularnie – na przykład raz w roku.
Jak zlikwidować plamy starcze?
Przebarwienia skórne mogą być przyczyną kompleksów – szczególnie gdy są ciemne i zlokalizowane w widocznych miejscach. Jeśli posiadasz na swojej skórze niegroźne zmiany barwnikowe, które Ci przeszkadzają, możesz zdecydować się na ich rozjaśnianie. Jakie są dostępne metody?
- Kosmetyczne – w sprzedaży znajdziesz wiele preparatów rozjaśniających przebarwienia. Musisz jednak liczyć się z tym, że mają ograniczoną skuteczność. Kosmetyki do samodzielnego użytku domowego nie mają w sobie tak wysokich stężeń substancji aktywnych, jak środki stosowane na przykład w ramach zabiegów w profesjonalnych gabinetach. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować.
- Laserowe – plamy starcze na dłoniach lub dowolnym innym obszarze skóry można niwelować przy pomocy zabiegów laserowych. W leczeniu przebarwień szczególnie często wykorzystywany jest laser tulowy. Jego wiązka powoduje kontrolowane wykonanie wielu mikroskopijnych uszkodzeń skóry. Prowadzi to do aktywowania naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, co sprzyja nie tylko rozjaśnianiu przebarwień, ale też odnowie skóry.
- Oparte na zabiegach złuszczających i chemicznych – w niwelowaniu plam starczych skuteczne okazują się zarówno peelingi chemiczne, jak również mikrodermabrazja. Wiele osób decyduje się również na skorzystanie ze specjalistycznych terapii depigmentacyjnych oraz na zabiegi z witaminą C, która również ma działanie rozjaśniające i rozświetlające.
Wybór najkorzystniejszej metody leczenia przebarwień warto uzależnić od ich lokalizacji. Przykładowo: na plamy starcze na twarzy polecana jest mikrodermabrazja, terapia depigmentacyjna oraz peelingi chemiczne.
Czy plam starczych można uniknąć?
Wdrożenie odpowiedniej profilaktyki może zmniejszyć ryzyko wystąpienia plam starczych. Jeśli zależy Ci na ładnej skórze bez przebarwień, możesz:
- Ograniczyć ekspozycję na promieniowanie UV – szczególnie korzystanie z solarium i opalanie się. Jeśli wybierasz się na plażę lub na dłuższy spacer, stosuj kosmetyki z filtrem UV.
- Uważnie stosować kosmetyki, które mogą mieć działanie fotouczulające – na przykład z kwasami i retinoidami w składzie.
- Stosować się do zaleceń dermatologicznych w zakresie pielęgnacji Twojej skóry.
Plamy starcze na rękach lub twarzy mogą być postrzegane jako problem estetyczny, ale to tylko kwestia Twojego podejścia do tych przebarwień. Pamiętaj o tym, że zawsze najlepiej jest zadbać o profilaktykę, żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia zmian skórnych, a jeśli to nie wystarczy, zawsze możesz zdecydować się na wykonanie serii zabiegów rozjaśniających plamy starcze i cieszyć się jednolitym odcieniem skóry.