Moczenie nóg – dlaczego warto systematycznie wykonywać kąpiele stóp?
Moczenie nóg to prosty zabieg mający właściwości pielęgnacyjne lub lecznicze – w zależności od tego, o jakie produkty zostanie wzbogacona taka kąpiel. Możesz przygotować ją we własnej łazience albo wykonać w jednym z gabinetów oferujących takie usługi: kosmetycznym lub podologicznym. Moczenie nóg w wodzie z dodatkiem soli, sody oczyszczonej czy ziół przynosi ulgę zmęczonym stopom i jest zalecane zwłaszcza dla osób mających pracę stojącą.
Jakie dolegliwości może zniwelować moczenie nóg w ciepłej wodzie?
Zastanawiasz się, kiedy jeszcze warto przygotować kąpiel dla stóp? Ciepła woda działa odprężająco, więc zanurz w niej nogi zawsze wtedy, kiedy chcesz się zrelaksować. Jakie są inne korzyści z regularnego moczenia nóg?
- Oczyszczenie skóry – taka kąpiel doskonale usuwa zgromadzone na skórze zanieczyszczenia, z tego powodu wykonywana jest w gabinetach podologicznych i salonach pedicure.
- Poprawa krążenia – moczenie nóg w ciepłej wodzie ma pozytywny wpływ na krążenie krwi i niweluje stany zapalne.
- Zredukowanie uczucia zimna – kąpiel stóp w ciepłej wodzie to także sprawdzony sposób na rozgrzanie organizmu w chłodny dzień.
- Złagodzenie obrzęków – tego rodzaju kąpiele mają też właściwości niwelujące opuchliznę na nogach.
- Poprawa jakości snu – zabieg moczenia stóp warto wykonać wieczorem, ponieważ pozwala się on zrelaksować, a co za tym idzie – ułatwia zasypianie.
- Wsparcie w leczeniu niewielkich urazów – ciepła woda działa kojąco na naciągnięte mięśnie oraz zmniejsza dolegliwości bólowe związane ze stłuczeniami i innego rodzaju urazami.
- Zmniejszenie bólu nóg – kąpiele stóp sprzyjają rozluźnieniu napiętych mięśni, a co za tym idzie – redukują ból nóg, szczególnie ten będący rezultatem wielogodzinnego stania lub chodzenia.
- Łagodzenie objawów przeziębienia – wysoka temperatura wody działa destrukcyjnie na wirusy, dlatego taka kąpiel to dobry pomysł zwłaszcza w początkowej fazie infekcji.
Jak przygotować kąpiel dla stóp?
Pamiętaj, że taką kąpiel najlepiej przygotować wieczorem, kiedy stopy są zmęczone po dniu wypełnionymi obowiązkami. Ponadto moczenie nóg o tej porze pomoże Ci się zrelaksować i ułatwi zaśnięcie. Zadbaj o to, by woda, w której zanurzysz stopy, nie była zbyt gorąca, ponieważ zamiast zadziałać kojąco na skórę, dodatkowo ją wysuszy, a także może zwiększyć ewentualne obrzęki.
W czym moczyć nogi?
Mocząc stopy, możesz dodać do wody różne produkty. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest przygotowanie roztworu z solą, która pozytywnie wpływa nie tylko na stan skóry, ale także redukuje niektóre dolegliwości. Do kąpieli warto dodać też niewielką ilość działającej przeciwzapalnie sody oczyszczonej albo przygotować wywar na bazie liści laurowych lub pokrzywy.
Moczenie nóg w soli
Jeśli chcesz zmniejszyć potliwość stóp i odprężyć się, przygotuj kąpiel z solą. Warto wykonać ją także przed zabiegiem pedicure – ciepła woda zmiękczy skórki i ułatwi ich usunięcie. Do przygotowania kąpieli najlepiej użyj soli morskiej, himalajskiej albo borowinowej. Pierwsza i druga są znacznie bardziej zmineralizowane niż zwykła sól, druga ma silne działanie przeciwzapalne, a ostatnia jest szczególnie polecana przy problemach ze stawami.
Moczenie nóg w sodzie
By zrelaksować się, zniwelować widoczne na paznokciach przebarwienia czy usunąć zrogowaciały naskórek, zamocz nogi w ciepłej wodzie lub mleku z dodatkiem sody oczyszczonej. Substancja ta ma też działanie bakteriobójcze i łagodzi objawy grzybicy oraz kurzajek.
Moczenie nóg w pokrzywie
Kolejny sposób na łagodzącą kurację dla stóp? Kąpiel w pokrzywie, która może zniwelować bóle nóg, zredukować stany zapalne, zmniejszyć swędzenie i poprawić krążenie krwi. Oprócz tego działa ona przeciwbakteryjnie i oczyszczająco na skórę stóp. By przygotować taką kąpiel, w garnku podgrzej wodę, a kiedy będzie się gotować, dodaj do niej szklankę liści pokrzywy – suszonych bądź świeżych – i trzymaj na ogniu przez około 5 minut. Następnie odstaw do ostygnięcia, przecedź i przelej do dużej miski. Następnie dolej do tego 2,5-3 litry ciepłej wody – w tak przygotowanej kąpieli mocz stopy przez około 15 minut.
Moczenie nóg w wywarze z liści laurowych
Jeśli masz suche i popękane pięty, przygotuj kąpiel dla stóp z dodatkiem liści laurowych. Jak to zrobić? Wystarczy, że 15 suszonych liści zalejesz litrem wrzącej wody, odstawisz napar do ostygnięcia i zanurzysz w nim stopy na około kwadrans. Moczenie nóg w wywarze z liści laurowych ma pozytywny wpływ na kondycję i nawilżenie skóry, a ponadto pomaga zredukować obrzęki. Taka kąpiel może też zniwelować brzydki zapach stóp.
Specjalistyczne zabiegi sprzyjające zdrowiu stóp i nóg
- Pedicure – zarówno kosmetyczny, jak i podologiczny pomaga w utrzymaniu estetycznego wyglądu oraz dobrej kondycji skóry i paznokci stóp. Wykonany przez specjalistę, zapewni najbardziej korzystne efekty. Przy okazji możliwe jest niwelowanie różnorodnych problemów z paznokciami.
- Zabieg parafinowy – działa kojąco i nawilżająco na stopy. Jeśli Twoim problemem jest przesuszająca się skóra i pękające pięty, zabieg parafinowy może być korzystnym rozwiązaniem.
- Zabiegi złuszczające – czy wiesz, że można wykonywać je nie tylko na twarzy, ale na dowolnym obszarze skóry? Namiastką tego zabiegu są specjalne skarpetki złuszczające, jakie możesz kupić w drogerii. Jeśli jednak zależy Ci na najlepszych efektach, rozważ wykonanie specjalistycznego zabiegu. Przywróci on skórze stóp miękkość i gładkość.
- Drenaż limfatyczny – skuteczny sposób na zniwelowanie uczucia ciężkich nóg oraz ewentualnych obrzęków limfatycznych. Może być wykonany ręcznie (przez fizjoterapeutę) albo podciśnieniowo.