Czym jest hiperpigmentacja skóry?
Przebarwienia skórne to dolegliwość natury estetycznej, która może mieć zróżnicowane przyczyny. Bezpośrednim powodem tworzenia się plam i przebarwień na skórze jest nadmierne wytwarzanie przez skórę melaniny. Jest to substancja naturalnie występująca w organizmie, która odpowiada za kolor skóry, włosów oraz oczu. Jeśli pojawiają się zaburzenia w jej wytwarzaniu, może dochodzić właśnie do hiperpigmentacji.
Hiperpigmentacja skóry – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną tworzenia się zmian barwnikowych na skórze są zaburzenia w produkcji melaniny. Stan ten może być jednak spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Oto najczęstsze z nich:
- Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne – pod wpływem promieniowania UV w skórze dochodzi do reakcji zapalnych oraz do pobudzenia melanocytów do zwiększenia produkcji melaniny, co może przyczyniać się właśnie do tworzenia się plam na skórze. Ekspozycja na światło słoneczne przy jednoczesnych problemach hormonalnych, stanach zapalnych lub trądziku wielokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji.
- Zmiany hormonalne – nieprawidłowe poziomy hormonów, rozregulowana gospodarka hormonalna, a nawet okres ciąży to sytuacje, które sprzyjają tworzeniu się zmian barwnikowych na skórze. Hiperpigmentacja hormonalna najczęściej występuje wówczas, gdy skóra wystawiona jest również na kontakt z promieniowaniem UV.
- Trądzik i stany zapalne skóry – kolejna z najczęstszych przyczyn tworzenia się przebarwień na skórze. W przebiegu trądziku i wielu innych schorzeniach skórnych rozwija się stan zapalny, dochodzi do uszkodzeń skóry (szczególnie, jeśli ma się zwyczaj rozdrapywania lub wyciskania zmian). W efekcie pojawiają się na niej przebarwienia – najczęściej punktowe.
- Stosowane leki – na hiperpigmentację skóry wpływ mogą mieć również przyjmowane leki i stosowane kuracje. Świetnym przykładem są leki i preparaty kosmetyczne z retinoidami. Podczas ich stosowania powinno się unikać jakiejkolwiek ekspozycji na słońce i stosować (nawet zimą) wysokie filtry przeciwsłoneczne. Niezastosowanie się do tych zaleceń może prowadzić do powstawania plam i przebarwień na skórze.
Hiperpigmentację skóry mogą wywoływać powyższe czynniki. Wpływ na tę kwestię ma również genetyka. Kluczowym i najczęstszym wyzwalaczem zmian barwnikowych jest jednak słońce i promieniowanie UV. Ponieważ wpływa ono nie tylko na tworzenie się nieestetycznych przebarwień, ale przyspiesza również procesy starzenia się skóry, a nawet może przyczynić się do rozwoju nowotworu skóry, warto dbać o odpowiedni poziom ochrony przeciwsłonecznej.
Sposoby na hiperpigmentację – profilaktyka i leczenie zmian barwnikowych
Przebarwienia i plamy barwnikowe mogą mieć znaczący wpływ na estetykę skóry i finalnie wpływają również na samoocenę. Nic dziwnego, że wiele osób, których dotyczy problem hiperpigmentacji skóry, poszukuje sposobu na to, by pozbyć się tych zmian.
W leczeniu hiperpigmentacji kluczowe znaczenie ma ustalenie przyczyny powstawania przebarwień – warto odwiedzić dermatologa, a w razie potrzeby wykonać również dodatkowe badania (na przykład hormonalne). Znając przyczyny zaburzeń w produkcji melaniny, można im lepiej przeciwdziałać.
Hiperpigmentacja skóry – leczenie
Optymalny sposób leczenia przebarwień skórnych jest ściśle powiązany z przyczyną hiperpigmentacji. Jeśli jest nią kwestia hormonalna, konieczne może być leczenie endokrynologiczne. Gdy powodem są przebarwienia związane z nadmierną ekspozycją na słońce, najważniejsze jest unikanie go i wykonywanie zabiegów, które rozjaśnią istniejące już zmiany.
Polecane zabiegi na hiperpigmentację skóry:
- Peelingi chemiczne – oddziałują na skórę poprzez intensywne złuszczanie, odnawiają ją i przyspieszają procesy regeneracji. Pomagają redukować widoczność przebarwień, a szczególnie wówczas, gdy są wykonywane w serii (regularnie co 2 lub maksymalnie co 4 tygodnie). Peelingi chemiczne wpływają również na ogólną poprawę kondycji skóry, pomagają w terapii trądziku, mogą delikatnie spłycać zmarszczki oraz zwężać pory skóry.
- Zabiegi z aktywną witaminą C – dedykowane do walki z przebarwieniami skóry. Najczęściej podczas zabiegów wykorzystywane są również kwasy. Efektem jest rozjaśnienie zmian barwnikowych oraz rozświetlenie skóry.
- Laser tulowy – rekomendowany osobom, które mają problem z hiperpigmentacją skóry. Laser tulowy przyspiesza regenerację skóry, wzmacnia produkcję kolagenu oraz wpływa na zmniejszenie widoczności przebarwień.
- Terapie depigmentacyjne – dedykowane zabiegi kosmetyczne, które są nastawione na rozjaśnianie intensywnych przebarwień i na wyrównywanie kolorytu skóry. Terapia depigmentacyjna najczęściej obejmuje wykonanie specjalistycznego peelingu oraz użycia substancji aktywnych (kwasów, retinolu lub innych). Efektem jest rozjaśnienie istniejących przebarwień oraz ogólna poprawa kondycji skóry.
Hiperpigmentacja skóry – profilaktyka
Przebarwienia skórne to dość uciążliwy problem natury estetycznej. Lepiej unikać ich powstawania niż zmagać się z ich zwalczaniem. Co robić, a czego nie robić, by nie narażać się na hiperpigmentację skóry?
- Chroń skórę przed słońcem – sięgaj po kremy z filtrem UV nie tylko podczas plażowania. To szczególnie ważne, jeśli Twoja skóra ma skłonność do przebarwień.
- Stosuj kosmetyki z witaminą C – regulują produkcję melaniny, są naturalnym antyoksydantem.
- Zadbaj o gospodarkę hormonalną – wyeliminuj jedną z częstych przyczyn tworzenia się przebarwień.
- Starannie pielęgnuj cerę – nie wyciskaj zmian skórnych, stosuj kosmetyki dostosowane do potrzeb Twojej skóry. Dbaj o to, by nie powstawały na niej uszkodzenia i stany zapalne.