Czym jest aura migrenowa?
Pod pojęciem aura migrenowa kryje się cały szereg objawów neurologicznych, które mogą wystąpić w przebiegu migreny. U większości pacjentów aura migrenowa poprzedza dolegliwości bólowe – jest ich zapowiedzią. Rzadziej zdarza się równoczesne występowanie bólu migrenowego oraz aury, a u niektórych osób wystąpić może nawet aura migrenowa bez bólu głowy.
Jak objawia się aura migrenowa?
Dolegliwości składające się na tak zwaną aurę migrenową mogą być różne. Do najczęstszych objawów należą:
- Zaburzenia widzenia – przed oczami osoby cierpiącej na aurę migrenową mogą pojawić się mroczki, plamki, błyski i refleksy.
- Zygzakowate iluzje – wiele osób doświadczających aury migrenowej uskarża się na widzenie iluzorycznych zygzakowatych linii, które przypominają pod względem wyglądu średniowieczne fortyfikacje.
- Zaburzenia ostrości widzenia oraz zaburzenia w postrzeganiu przestrzennym.
Aurze migrenowej mogą towarzyszyć także inne dolegliwości:
- Zaburzenia mowy.
- Zaburzenia równowagi, omdlenia.
- Zaburzenia słuchu, szumy uszne.
- Nudności i wymioty.
Jakie są przyczyny aury migrenowej?
Jak dotąd nie udało się jednoznacznie określić przyczyn występowania aury migrenowej oraz tego, dlaczego dolegliwość ta dotyczy wyłącznie części osób cierpiących na migreny. Podejrzewa się, że jedną z możliwych przyczyn tej dolegliwości są zaburzenia nerwowo-naczyniowe. Nieprawidłowa praca komórek pnia mózgu skutkuje wysyłaniem niewłaściwych sygnałów do nerwu trójdzielnego, co przyczynia się do występowania bólu migrenowego oraz do ewentualnego wystąpienia aury migrenowej.
U nielicznych pacjentów występuje tak zwana przewlekła aura migrenowa, która objawia się tak samo, jak typowa aura migrenowa, ale dolegliwości te mają długotrwały charakter. O ile przeważnie zwykła aura migrenowa trwa od kilku minut do godziny, to w przypadku aury przewlekłej zaburzenia widzenia oraz inne dolegliwości mogą utrzymywać się stale.
Migrena i aura migrenowa – diagnostyka i leczenie
Jeśli podejrzewasz, że pojawiające się u Ciebie bóle głowy oraz innego rodzaju dolegliwości mogą mieć migrenowy charakter, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zalecana jest wizyta u neurologa, który może zlecić Ci wykonanie badań diagnostycznych i obrazowych, by ustalić przyczyny problemów. Gdy dolegliwości, na które cierpisz, dotyczą głównie wzroku, rozważ też konsultację okulistyczną.
Aby wykluczyć schorzenia, które mogą stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia i życia, lekarz może pokierować Cię na wybrane z poniższych badań:
- Badania okulistyczne – wraz z badaniem dna oka.
- Badania obrazowe – w szczególności na tomografię komputerową głowy i rezonans magnetyczny.
Wykonanie specjalistycznych badań pomoże ustalić, czy rzeczywiście masz do czynienia z aurą migrenową, czy też może raczej cierpisz na niedokrwienie mózgu lub wystąpił u Ciebie udar. Nie istnieje żadne konkretne badanie, które pozwala na jednoznaczne zdiagnozowanie aury migrenowej. Dolegliwość ta ma zazwyczaj charakter nawracający, dlatego też diagnozę stawia się na zasadzie wykluczenia innych prawdopodobnych chorób, które mogłyby powodować wystąpienie podobnych objawów.
Leczenie aury migrenowej
Zarówno leczenie samej migreny (występującej bez aury), jak i aury migrenowej przebiega w ten sam sposób. Stosowane są wówczas leki przeciwbólowe, a konkretnie:
- Paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne – przede wszystkim preparaty dostępne bez recepty.
- Leki przeciwbólowe na receptę – na przykład z grupy tryptanów.
- Zabieg z toksyną botulinową – jedna z nowocześniejszych i skuteczniejszych technik leczenia migreny oraz aury migrenowej. Podanie toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca na skórze głowy pozwala na zredukowanie częstotliwości i stopnia nasilenia migren, a nawet na wyeliminowanie ich na dłuższy czas.
Domowe sposoby na migreny i aurę migrenową
W przypadku migren oraz aury migrenowej ogromne znaczenie mają również tak zwane domowe sposoby. Pod tym pojęciem należy rozumieć zarówno szereg działań profilaktycznych, jak również doraźne metody łagodzenia objawów migreny i aury migrenowej. Jakie to sposoby?
- Unikanie czynników wywołujących objawy – choć u każdego mogą być nieco inne (warto więc obserwować swój organizm), przeważnie wymienia się wśród nich stres, narażenie na silne i migające światło, intensywne zapachy, a nawet nieprawidłowa dieta.
- Łagodzenie przebiegu dolegliwości – przede wszystkim poprzez przebywanie w zaciemnionym i wyciszonym pomieszczeniu, stosowanie okładów na czoło i wypoczynek.
- Opanowanie technik relaksacyjnych – eliminujących silny stres i napięcie mięśniowe.