Czym jest cebulka włosa?
Cebulka, czyli macierz włosa – znajduje się ona w dolnej, najniższej części mieszka włosowego. Opuszka, bo tak inaczej się ją określa, jest jedynym żywym fragmentem włosa. Choć jest niewidoczna gołym okiem, odgrywa ważną rolę: odżywia i dotlenia nieukrwioną, martwą łodygę włosa. Ponadto, dzięki umiejscowionym w niej komórkom ulegającym podziałom, Twoje włosy mogą rosnąć.
Osłabione cebulki włosów, czyli jakie?
Słabe cebulki włosów produkują mniej mocnych, zdrowych kosmyków. W rezultacie włosy stają się cienkie, łamliwe i wolniej rosną. Jeśli borykasz się z tym problemem, prawdopodobnie zauważysz też ich nadmierne wypadanie. O ile utrata około 100 włosów dziennie jest normalna, to wypadanie większej ilości kosmyków, jest już powodem do niepokoju.
Wypadanie włosów z cebulkami – przyczyny
Czym jest spowodowane wypadanie włosów z cebulkami? Często przypadłość ta wynika ze źle zbilansowanej diety: jeśli nie dostarczasz do swojego organizmu wystarczającej ilości witamin i minerałów, kosmyki mogą nadmiernie wypadać i rosnąć wolniej. Inną przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja, w której brakuje oczyszczania i nawilżania skóry głowy, a zamiast delikatnych szamponów i odżywek, dominują agresywne kosmetyki. Wypadanie włosów z cebulkami może też być związane z niektórymi chorobami.
Pozostałe czynniki wpływające na osłabienie cebulek włosów
- Nadmierna stylizacja – używanie prostownicy czy lokówki, częste farbowanie oraz zbyt mocne upinanie włosów znacznie je osłabia.
- Choroby skóry głowy – łuszczyca, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry wpływają na kondycję cebulek włosów, dlatego też mogą powodować nadmierne wypadanie kosmyków.
- Nieodpowiednia pielęgnacja – używanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji, na przykład zawierających duże ilości silikonów, może osłabić cebulki włosów.
- Niedobór witamin i minerałów – jeśli w Twojej diecie brakuje warzyw, owoców i zdrowych źródeł tłuszczów, włosy prawdopodobnie będą rosnąć wolniej, a ich wypadanie się nasili.
- Stres – nadmiar sytuacji stresowych ma negatywny wpływ na cykl wzrostu włosa.
- Starzenie się – z wiekiem cebulki ulegają osłabieniu i włosy mogą wypadać w większej ilości.
- Uwarunkowania genetyczne – w niektórych przypadkach skłonność do nadmiernego wypadania włosów jest dziedziczna.
Wypadanie włosów z cebulkami – leczenie
Jeśli Twoje włosy nadmiernie wypadają, rozważ wizytę u lekarza – specjalisty medycyny rodzinnej, trychologa lub dermatologa. Na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu lekarskiego, specjalista ustali przyczynę ubytku włosów oraz zaproponuje najkorzystniejsze metody leczenia. Jeśli problem tkwi w nieodpowiednim sposobie odżywiania, pomocna może być też konsultacja z dietetykiem. Z kolei, gdy przyczyną wypadania włosów jest choroba (na przykład łuszczyca), leczenie osłabienia włosów musi być prowadzone równolegle z leczeniem schorzenia zasadniczego.
Zabiegi na osłabione cebulki włosów
Jeśli chcesz wzmocnić cebulki włosów, możesz zdecydować się na jeden z zabiegów medycyny estetycznej. Pamiętaj, że wybór konkretnej metody powinna poprzedzić konsultacja ze specjalistą, który sprawdzi, czy nie masz przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Najczęściej rekomendowane są:
- Karboksyterapia – czyli zabieg z użyciem dwutlenkiem węgla, który podawany jest śródskórnie lub podskórnie. Terapia ta korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy, jak również na same włosy.
- Mezoterapia skóry głowy – metoda, która pozytywnie wpływa na stan włosów, hamuje ich wypadanie i wspomaga odrastanie nowych kosmyków.
- Keratynowa rekonstrukcja włosów – jeśli Twoje włosy są bardzo osłabione, a kondycja ich cebulek jest nienajlepsza, możesz rozważyć również wykonanie zabiegu rekonstrukcji włosa. Jest on przeprowadzany przy pomocy keratyny (naturalnego budulca włosów), a efektem tej procedury jest wyraźne wzmocnienie fryzury.
Jak wzmocnić cebulki włosów? Domowe sposoby na poprawę kondycji kosmyków
By poprawić kondycję włosów, możesz wypróbować proste, domowe sposoby. Zacznij wykonywać masaże skóry głowy – do ich przeprowadzenia wystarczą Ci opuszki palców. Delikatnie masuj nimi skórę, zaczynając od czoła, a kończąc na tyle głowy. W pielęgnacji włosów wykorzystaj zioła – na przykład pokrzywę, z której zrobisz wzmacniającą płukankę. Dobrym rozwiązaniem jest też olejowanie kosmyków, które działa na nie nawilżająco i regenerująco.
Jak uniknąć osłabienia włosów?
Po pierwsze, nie bagatelizuj roli zdrowego odżywiania. Zadbaj o odpowiednią porcję witamin – zwłaszcza D, A, E i witamin z grupy B. Sięgaj po produkty zawierające niezbędne minerały, jak cynk, selen i żelazo. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów: regularnie je oczyszczaj, nawilżaj i odżywiaj, a także unikaj kosmetyków zawierających alkohol. Oprócz tego nie zapominaj o ochronie kosmyków przed działaniem promieni UV – w tym celu stosuj produkty ochronne.
Jak długo odrastają włosy wyrwane z cebulkami?
Zastanawiasz się, jak długo odrastają włosy? Zależy to wielu czynników, między innymi od Twojego wieku, cech genetycznych i stanu zdrowia. Proces ten może trwać od kilku tygodni do nawet do kilku miesięcy. Jeśli zauważasz, że Twoje włosy rosną zbyt wolno, rozważ wizytę u dermatologa lub trychologa – specjalista pomoże Ci ustalić przyczynę tego problemu i uporać się z nim.