Małe piersi

Sposoby na małe piersi - poznaj nasze propozycje

Piersi to jeden z atrybutów kobiecości, którego kształt, rozmiar i ogólny wygląd bywa częstym przedmiotem zainteresowania zarówno samych ich posiadaczek, jak i otoczenia. Piersi nie należy sprowadzać jednak jedynie do kwestii seksualnej, bo mają również bardzo ważną funkcję w postaci wytwarzania pokarmu. Zarówno zbyt małe piersi, jak i zbyt duże mogą być powodem kompleksów. Rozmiar piersi można jednak skutecznie zwiększyć lub zmniejszyć poprzez interwencję chirurgiczną. Jest to poważny zabieg, który ma niewiele wspólnego z fanaberią, natomiast często prowadzi do znacznego polepszenia kondycji psychicznej kobiet, które uważają, że ich piersi są zbyt małe i z tego powodu cierpią na kompleksy. Warto poznać anatomię piersi i możliwości, jakie stwarza medycyna dla posiadaczek niewielkiego biustu.

 

Budowa piersi i hormony odpowiedzialne za ich wzrost

Piersi to największy gruczoł skórny u człowieka. Sutek to z kolei brodawka sutkowa, która jest integralną częścią tego gruczołu. Gruczoły piersiowe występują zarówno u kobiet jak i mężczyzn, jednak u Panów gruczoły te nie spełniają żadnej funkcji. Piersi zbudowane są z:

  • tkanki tłuszczowej,
  • tkanki gruczołowej,
  • tkanki łącznej,
  • naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz nerwów.

Za prawidłowy wzrost i rozwój piersi odpowiadają hormony tarczycy oraz estrogen. Okres w którym jajniki produkują estrogen wpływa na odkładanie się tkanki tłuszczowej w piersiach. Piersi mogą również zwiększać się podczas ciąży, za co odpowiedzialna jest oksytocyna. Oprócz czynników hormonalnych i genetycznych na rozmiar biustu wpływ ma także tryb życia i dieta. Zbyt intensywne odchudzanie i uboga dieta prowadzą do ograniczenia tkanki tłuszczowej, z której w dużej mierze zbudowane są piersi. Podczas intensywnego odchudzania piersi mogą więc znacznie się zmniejszyć.

Do kiedy rosną piersi?

Piersi rozwijają się już w 6. tygodniu życia płodowego. Najpierw przybierają postać listewki mlecznej, która następnie zanika, a zamiast niej pojawiają się dwa gruczoły, z których następnie rozwiną się piersi. Z kolai zaś w 6. miesiącu życia płodu powstają komórki, które później przekształcą się w gruczoły mleczne. Ich wzrost rozpoczyna się w okresie dojrzewania. Przyjmuje się, że najintensywniejszy wzrost piersi następuje około 11. roku życia. Piersi rosną do ukończenia około 17 lat, kiedy to kończy się rozwój fizyczny dziewcząt. W trakcie wzrastania piersi mogą się od siebie różnić. Warto także pamiętać o tym, że każda kobieta ma inne piersi. Dotyczy to ich wielkości, kształtu czy np. wyglądu brodawek. Wokół wzrastania piersi urosło wiele mitów. Warto więc wiedzieć o tym, że rozmiar piersi nie ma znaczenia podczas laktacji, a także, że rozmiaru piersi wcale nie dziedziczy się po matce, bo gen odpowiadający za ich wzrost może pochodzić także od innych krewnych.

Małe piersi – czy jest się czym martwić?

Ekscytacja wokół piersi sprawia, że wielu kobietom wydaje się, że ich biust jest niewystarczająco jędrny czy duży. W medycznym słowniku nie znajdziemy natomiast definicji „zbyt małego biustu”. Jego rozmiar jest uwarunkowany genetycznie i należy się pogodzić z jego naturalnym rozmiarem lub szukać rozwiązań, które pomogą w jego zwiększeniu. Mały biust w kategoriach zdrowotnych nie stanowi więc żadnego problemu. Może jednak być źródłem kompleksów i dyskomfortu oraz powodować obniżoną samoocenę u kobiet. Z pomocą przychodzi im więc medycyna estetyczna, dzięki której skutecznie można zwiększyć rozmiar biustu do tego najbardziej pożądanego. Warto kierować się jednak przy tym zdrowym rozsądkiem i wziąć lupę swoją sylwetkę, aby nie zaburzyć proporcji ciała, co może wywołać odwrotny do zamierzonego efekt. Jeśli zaś chodzi o karmienie, to zarówno posiadając niewielki, jak i obfity biust skutecznie można wykarmić nowonarodzone dziecko. Różnica jest natomiast w pojemności piersi i możliwości przechowywania mleka, która w przypadku obfitych piersi jest większa. Właścicielki dużych biustów też muszą borykać się z różnymi niedogodnościami np. takimi jak bóle pleców czy trudności podczas wybierania górnej części bielizny czy bikini. Warto więc, decydując się na powiększenie piersi, zachować rozsądek.

Jak skutecznie i bezpiecznie powiększyć piersi?

Dostępne są głównie dwa sposoby na powiększenie małych piersi, w tym lipotransfer oraz operacja powiększenia biustu za pomocą implantów. Lipotransfer inaczej nazywany także lipofillingiem i lipoiniekcją polega na wstrzyknięciu w piersi własnej tkanki tłuszczowej. Jest to bardzo bezpieczna i skuteczna metoda bezoperacyjnego powiększenia biustu, obecnie zalecana i stosowana przez wielu lekarzy. Jest ona zdecydowanie mniej inwazyjna niż operacja wszczepienia implantów. Efekty lipotransferu biustu utrzymują się przez około 10 lat. Operacyjne powiększeniu biustu zapewnia z kolei efekt na całe życie. Nie ma potrzeby wymieniania implantów, dokonuje się tego jedynie w przypadku problemów takich jak pęknięcie implantu lub przykurcz torebki. Operacja tego rodzaju jest jednak znaczną ingerencją w organizm i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Metodę powiększenia piersi sugeruje lekarz po obszernym wywiadzie i po poznaniu uwarunkowań fizycznych pacjentki. W przypadku chęci powiększenia małych piersi nie jest natomiast wskazane stosowanie terapii hormonalnej. Nie istnieją leki, które byłyby zaklasyfikowane jako te mające wpływ na powiększenie biustu. Wpływanie na funkcjonowanie hormonów np. estrogenu może wywołać zaburzenia i prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Powiększaniem piersi zajmuje się jedynie chirurgia plastyczna.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Leczenie migreny toksyną botulinową

Leczenie migreny toksyną botulinową

Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na migrenę, wie, że nie jest to tylko zwykły ból głowy. To ból, który często potrafi ...
Symetryzacja piersi

Symetryzacja piersi

Symetryczne piersi to nie tylko cecha estetyczna, ale także ważny element wpływający na pewność siebie. Niestety, wiele kobiet boryka się ...
Podniesienie piersi z implantami

Podniesienie piersi z implantami

Piersi wraz z wiekiem tracą jędrność i zaczynają opadać. Dzieje się tak na skutek karmienia piersią, procesów starzenia się skóry, a także ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Epilacja brwi: metody, porady i najlepsze praktyki

25.03.2025

Kształt i gęstość brwi w istotny sposób wpływają na rysy twarzy – mogą korzystnie je podkreślić lub wręcz przeciwnie. Epilacja brwi to skuteczny sposób na precyzyjne usunięcie zbędnych włosków i nadanie brwiom idealnego kształtu. Jakie metody są najskuteczniejsze i na co warto zwrócić uwagę, by uzyskać najlepszy efekt?

Klinika od a do z

Linia biała – jak wygląda, jaką pełni rolę i czy warto ją depilować?

25.03.2025

Linia biała brzucha, która bywa również określana mianem „kresy białej”, to pasmo tkanki łącznej stabilizujące mięśnie i wspierające sylwetkę. Co warto wiedzieć o tym obszarze? Jaka jest jego anatomia i funkcje? Jak depilować linię białą brzucha?

Klinika od a do z

Trądzik neuropatyczny – jak go rozpoznać i łagodzić objawy?

25.03.2025

Rany, blizny i przebarwienia - to częste konsekwencje trądziku neuropatycznego. Czym jeszcze charakteryzuje się trądzik neuropatyczny? Na czym polega diagnoza tego schorzenia i jak przebiega jego leczenie?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy