Znamię naskórkowe – charakterystyka
Skórne wypukłości, zrogowacenia i zmiany, które przypominają brodawki – to mogą być właśnie znamiona naskórkowe. Dla wielu osób stanowią one istotny problem natury estetycznej – szczególnie wówczas, gdy są zlokalizowane na twarzy lub w innym wyeksponowanym miejscu. Trudno precyzyjnie zdefiniować znamiona naskórkowe, ponieważ stanowią one dość różnorodną i szeroką grupę zmian skórnych, które nie mają charakteru barwnikowego.
Najczęstsze rodzaje znamion naskórkowych
- Znamiona naskórkowe brodawkowate – to najczęściej diagnozowany rodzaj znamienia naskórkowego. Cechą charakterystyczną tej zmiany jest jej twardość, zrogowacenie oraz odcień – ciemniejszy od koloru otaczającej ją skóry.
- Znamiona naskórkowe łojotokowe (brodawki łojotokowe) – są to wypukłe zmiany skórne, które mogą mieć odcień zbliżony do skóry lub brązowy kolor. Znamiona łojotokowe z czasem zaczynają przypominać przyklejone do skóry brodawki.
Dlaczego powstają znamiona naskórkowe?
W odróżnieniu od znamion barwnikowych, znamiona naskórkowe nie pojawiają się na skórze na skutek nadmiernej produkcji melaniny. Znamiona naskórkowe mogą mieć charakter wrodzony (wówczas są zauważalne już u niemowląt), ale zdarza się też, że pojawiają się na skórze w późniejszych latach życia. Najczęstszą przyczyną powstawania znamion naskórkowych są zaburzenia genetyczne. Dokładne mechanizmy oraz pozostałe przyczyny powstawania tych zmian skórnych nie są znane. Trudno wskazać też skuteczne działania profilaktyczne, które mogłyby zminimalizować ryzyko wystąpienia znamion naskórkowych.
Leczenie znamion naskórkowych
Istnieją różne metody usuwania znamion naskórkowych, ale przed podjęciem jakichkolwiek działań tego typu, należy skonsultować się z dermatologiem. Lekarz o tej specjalizacji zajmuje się badaniem znamion skórnych oraz naskórkowych. W ramach diagnostyki może zostać wykonane badanie dermatoskopem, jak również istnieje możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego – wykonuje się je wówczas, gdy znamię budzi wątpliwości diagnostyczne oraz w sytuacji, gdy zdecydowano się na chirurgiczne usunięcie zmiany.
Znamiona naskórkowe zazwyczaj okazują się niegroźnymi zmianami, które jednak stanowią problem natury estetycznej. Nie należy jednak bagatelizować ich obecności – każda zmiana skórna powinna zostać przebadana przez dermatologa, by wykluczyć jej groźny charakter. Dopiero po uzyskaniu diagnozy, można rozważyć usuwanie znamion naskórkowych.
Metody usuwania znamion naskórkowych:
- Chirurgiczne – to metoda pozwalająca na całkowite usunięcie znamion naskórkowych oraz na przekazanie ich do badań histopatologicznych. Jest to technika polecana w sytuacji, gdy zmiana skórna budzi wątpliwości diagnostyczne.
- Laserowe – najczęściej w leczeniu znamion skórnych zastosowanie ma laser frakcyjny. Technologia ta pozwala na usuwanie najróżniejszych znamion – nie tylko naskórkowych. Laser frakcyjny umożliwia pozbycie się zmiany skórnej i nie pozostawia blizn. W ramach zabiegu wykorzystywana jest wiązka lasera, która precyzyjnie oddziałuje na wybrane tkanki. Procedura jest nieinwazyjna i praktycznie bezbolesna.
- Radiochirurgiczne – jest to metoda wykorzystująca fale elektromagnetyczne. Zabieg tego typu jest praktycznie bezbolesny i szybki.
Wybór najkorzystniejszej metody leczenia znamion naskórkowych warto poprzedzić konsultacją dermatologiczną. W zależności od lokalizacji, wielkości i charakteru zmiany skórnej, lekarz zaproponuje Ci najbardziej korzystny sposób jej usunięcia. Pamiętaj również o tym, że nawet w przypadku chirurgicznego usuwania znamion, gdy po zabiegu pozostanie blizna, możliwe jest dalsze leczenie i redukcja blizny – na przykład za pomocą laseroterapii.