Czym jest przepuklina żołądkowa?
Przemieszczenie się fragmentu lub nawet całego żołądka ku górze (do obszaru klatki piersiowej) to właśnie cecha charakterystyczna przepukliny żołądkowej. Schorzenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty – wówczas pojawia się na skutek oddziaływania różnych czynników.
Rodzaje przepukliny żołądka
- Przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego – często spotykany rodzaj przepukliny żołądkowej. Jego cechą charakterystyczną jest to, że do obszaru klatki piersiowej przedostaje się jedynie część wpustowa żołądka.
- Przepuklina okołoprzełykowa rozworu przełykowego – zdecydowanie bardziej zaawansowany rodzaj przepukliny żołądkowej. W tym wypadku przemieszczeniu do klatki piersiowej ulega znaczna część żołądka lub nawet cały organ.
Podejrzewając u siebie jakikolwiek rodzaj przepukliny, należy skonsultować się z lekarzem. W pierwszej kolejności można odwiedzić lekarza rodzinnego, ale diagnozę i specjalistyczne badania wykona raczej lekarz gastrolog.
Przepuklina żołądka – objawy
Ostateczną diagnozę postawić może jedynie lekarz, ale warto wiedzieć, jakie objawy może wywoływać przepuklina żołądka. Zaobserwowanie poniższych symptomów powinno być dla każdego sygnałem alarmowym i bodźcem do umówienia się na konsultację medyczną.
- Zgaga, odbijanie się – to sygnał, który może świadczyć jedynie o niegroźnej niestrawności, ale też o chorobie refluksowej lub o obecności przepukliny. Jeśli objaw ten pojawia się regularnie, należy skonsultować się z lekarzem.
- Uczucie sytości pomimo spożycia niewielkich porcji jedzenia – to niepokojący symptom, który może świadczyć o przepuklinie, jak również o innych schorzeniach.
- Trudności z przełykaniem – ich przyczyną może być właśnie uniesiony w górę żołądek, który znajduje się w nieprawidłowym miejscu.
- Duszności – przemieszczenie się żołądka do obszaru klatki piersiowej może wpłynąć również na dyskomfort podczas oddychania.
- Wymioty – unoszące się soki trawienne, cofanie się pokarmu i częste odbijanie się może podrażniać przełyk i prowadzić do wymiotów.
- Kłucie w klatce piersiowej – to częsta dolegliwość przy zaawansowanej przepuklinie żołądkowej.
- Częsty kaszel i chrypka – te błahe i nieswoiste objawy również towarzyszą przepuklinie żołądka.
Powyższe objawy mogą wskazywać właśnie na obecność przepukliny żołądkowej. Zazwyczaj ulegają nasileniu, gdy osoba cierpiąca na przepuklinę żołądka przyjmie pozycję leżącą, a także po spożyciu przez nią ciężkostrawnego posiłku. Jednocześnie schorzenie to może, szczególnie w początkowej fazie, przebiegać praktycznie bezobjawowo.
Dlaczego powstaje przepuklina żołądka?
Przepuklina żołądkowa może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Schorzenie nabyte może powstać na skutek różnych czynników – głównym jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Może być on spowodowany:
- Dźwiganiem bardzo ciężkich przedmiotów.
- Częstymi zaparciami.
- Silnym kaszlem.
- Ciążą.
- Porodem naturalnym.
- Otyłością.
- Wiotkością przepony.
Powstawaniu przepukliny żołądkowej sprzyja również niezdrowy tryb życia, a w szczególności brak ruchu i aktywności fizycznej, praca w pozycji siedzącej. Na niekorzyść działają również ubrania uciskające okolicę brzucha oraz przewlekły stres i palenie papierosów.
Przepuklina żołądka - leczenie
Optymalny sposób leczenia przepukliny żołądkowej jest uzależniony od stopnia jej zaawansowania i od odczuwanych dolegliwości. Decyzję o wyborze metody działania należy podjąć wspólnie z lekarzem, dlatego kluczowe jest odbycie konsultacji i ewentualne wykonanie dodatkowych badań. W leczeniu przepukliny żołądka zastosowanie znajdują:
- Leczenie zachowawcze – jeśli objawy są znikome, a przepuklina żołądka nie jest zaawansowana, ustabilizowanie schorzenia będzie możliwe dzięki zmianom w diecie (posiłki powinny być lekkostrawne, nie mogą powodować zaparć) oraz w stylu życia (kluczowe jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała).
- Leczenie farmakologiczne – gdy dolegliwości związane z przepukliną żołądkową są odczuwalne, ale wciąż lekkie, możliwe jest leczenie przy pomocy środków ograniczających wydzielanie kwasu żołądkowego i usprawniających pracę układu pokarmowego.
- Operacja przepukliny żołądka – jeśli stopień zaawansowania przepukliny żołądka jest wysoki lub towarzyszą jej silne dolegliwości, wskazane będzie leczenie operacyjne. Zabieg polega na umocowaniu żołądka na właściwym miejscu oraz na zmniejszeniu rozworu przełykowego. Operacja może zostać przeprowadzona metodą klasyczną lub laparoskopową.
Przepuklina żołądkowa to uciążliwe schorzenie, które może przebiegać niemal bezobjawowo lub stanowić poważne utrudnienie w codziennym życiu. Po zauważeniu jej objawów, warto umówić się na konsultację medyczną, by wykluczyć inne schorzenia i dobrać najlepszą metodę leczenia lub chociażby łagodzenia uporczywych dolegliwości.