Kamienie migdałkowe

Jak leczyć kamienie migdałkowe?

Migdałki podniebienne pełną ważną funkcję w układzie immunologicznym. Mimo to bywają przyczyną różnych dolegliwości. Powiększone migdałki towarzyszą różnego typu infekcjom, a nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o kamieniach migdałkowych. Na czym polega to schorzenie? Czy jest groźne i jak leczyć kamienie na migdałkach?

 

Czym są kamienie migdałkowe?

Niewielkie grudki w jasnym kolorze, które gromadzą się w zagłębieniach migdałków podniebiennych to właśnie kamyki migdałkowe. W wielu przypadkach nie są one w ogóle dostrzegalne, a przynajmniej do czasu aż nie zostaną odkaszlnięte.

Kamienie migdałkowe mogą być białe, kremowe, żółte, a nawet jasnozielone. Powstają z zalegających resztek pokarmowych, złuszczonego nabłonka oraz różnych drobnoustrojów. Z czasem ulegają zwapnieniu i stają się twarde – stąd też ich nazwa.

Skąd się biorą kamienie na migdałkach?

Na powstawanie kamieni migdałkowych wpływają różne czynniki. Przede wszystkim są to:

  • Infekcje i stany zapalne gardła oraz migdałków – szczególnie źle leczone. Z ich powodu w obrębie migdałków mogą tworzyć się zrosty i blizny, które utrudniają proces samooczyszczenia się tych okolic i zaleganie w nich śliny oraz resztek pokarmowych.
  • Odkładające się resztki pokarmowe w kryptach migdałków – z czasem ulegają zwapnieniu i właśnie tak powstają kamienie migdałkowe.

Na proces tworzenia się kamieni na migdałkach wpływają również bakterie beztlenowe, które namnażają się na gromadzących się resztkach pokarmowych. Właśnie ich obecność powoduje powstawanie przykrego zapachu w ustach.

Kamienie migdałkowe – objawy

  • Ból gardła, który nasila się podczas przełykania.
  • Zaczerwienienie w okolicach migdałków.
  • Powiększone migdałki.
  • Bardzo specyficzny, nieprzyjemny zapach z ust – może budzić skojarzenia z fetorem zgnilizny.
  • Uczucie ciała obcego w gardle i związane z tym częste kasłanie i chrząkanie.
  • Widoczne białe zmiany na migdałkach – dopiero wówczas, gdy kamienie migdałkowe są duże.

Część objawów kamieni na migdałkach jest niespecyficzna i może wskazywać także na różnego rodzaju infekcje – na przykład na zapalenie migdałków u dorosłych. Jeśli jednak zauważysz u siebie kilka z poniższych objawów, to może wskazywać właśnie na kamyki migdałkowe. By potwierdzić tę diagnozę, koniecznie skonsultuj się z laryngologiem lub odwiedź lekarza rodzinnego.

Kamienie migdałkowe – leczenie

Metodę leczenia kamieni migdałkowych dobiera się w zależności od ich rozmiaru i występujących dolegliwości. Większe kamienie mogą powodować trudności w przełykaniu, uczucie ciała obcego w gardle i dyskomfort. Mniejsze kamyki zazwyczaj nie wiążą się z podobnymi niedogodnościami, ale nawet ich obecność może powodować nieprzyjemną woń z ust i właśnie z tego względu większość osób woli się ich pozbyć.

Domowe sposoby na kamienie migdałkowe

  • Usuwanie ich patyczkiem lub szpatułką – popularna metoda, którą można zastosować w domowym zaciszu. Potrzebne będzie lusterko, drewniana szpatułka i chwila czasu. Szpatułki nie należy mocno dociskać do migdałków ani nią mocno pocierać, by uniknąć otarć.
  • Płukanie irygatorem – pod wpływem strumienia wody pod lekkim ciśnieniem, kamienie migdałkowe są wypłukiwane. To prosty sposób na czyste krypty migdałkowe.

Niestety kamienie migdałkowe mogą nawracać, a domowe metody ich usuwania są doraźne i nie rozprawiają się z przyczynami problemu. Niekiedy może być także niemożliwe pełne usunięcie kamieni migdałkowych – na przykład z uwagi na ich rozmiar lub stopień zwapnienia. W takich sytuacjach konieczna będzie interwencja specjalistyczna.

Zabiegi na kamienie na migdałkach

Gdy domowe sposoby leczenia kamieni migdałkowych nie przynoszą rezultatu, warto zdecydować się na profesjonalny zabieg. Szczególnie godna uwagi jest procedura znana jako kryptoliza migdałków. Zabieg polega na spłyceniu oraz zamknięciu krypt migdałkowych, w których zwykle tworzą się kamienie. Procedura jest delikatniejsza od zabiegu ablacji lub kriolizy, a więc i mniej bolesna. Kryptolizę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i w warunkach ambulatoryjnych, dzięki czemu nie trzeba poddawać się dłuższej hospitalizacji. Powrót do codziennych aktywności po zabiegu jest bardzo szybki.

Kryptoliza migdałków to procedura, którą warto przetestować, jeśli często zapada się na zapalenie migdałków i ma się problemy z nawracającymi kamieniami migdałkowymi. Niektórzy lekarze proponują wówczas procedurę chirurgicznego usunięcia migdałków, ale lepiej traktować tę ewentualność jako ostateczność. Migdałki pełnią bowiem ważną rolę w działaniu układu immunologicznego.

Jak uniknąć kamieni migdałkowych? Działania profilaktyczne

Wielu schorzeń i dolegliwości można uniknąć lub zminimalizować ich ryzyko, jeśli stosuje się odpowiednią profilaktykę. Jakie działania warto podjąć, by ograniczyć ryzyko powstawania kamieni na migdałkach?

  • Sumiennie leczyć infekcje gardła, stany zapalne migdałków oraz jamy ustnej. Wiele osób bagatelizuje przeziębienia, a nawet ból gardła i poważniejsze objawy infekcji. Tymczasem brak leczenia i odpoczynku podczas choroby może sprzyjać różnym powikłaniom – w tym tworzeniu się kamieni migdałkowych.
  • Dbać o higienę jamy ustnej. Szczególnie ważne jest codzienne mycie zębów oraz ich nitkowanie. Warto stosować również irygator do wypłukiwania resztek jedzenia z trudnodostępnych miejsc.
  • Stosować zdrową dietę i unikać używek. Cukry proste, alkohol i substancje zawarte w papierosach mogą zagęszczać ślinę, podrażniać błonę śluzową jamy ustnej i wpływać na odkładanie się płytki nazębnej, która jest pożywką dla bakterii.

Kamienie migdałkowe mogą przytrafić się niemal każdemu. Ich szybka diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie pomogą jednak w wyeliminowaniu związanych z nimi dolegliwości.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Septoplastyka nosa

Septoplastyka nosa

Nawracający ból zatok, trudności w oddychaniu czy krwawienia z nosa to tylko niektóre objawy, których przyczyną może być właśnie skrzywiona ...
Kryptoliza migdałków podniebiennych

Kryptoliza migdałków podniebiennych

Otwarte krypty migdałków mogą być przyczyną wielu problemów, mogą bowiem pojawiać się w nich kamienie migdałkowe (czopy retencyjne) powodujące reakcję zapalną: powiększenie, ...
Wideodermatoskopia - badanie pieprzyków i znamion

Wideodermatoskopia - badanie pieprzyków i znamion

Pieprzyki, brodawki, plamy czy przebarwienia – chyba każdy z nas znajdzie na swojej skórze co najmniej kilka takich zmian. Możemy ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Epilacja brwi: metody, porady i najlepsze praktyki

25.03.2025

Kształt i gęstość brwi w istotny sposób wpływają na rysy twarzy – mogą korzystnie je podkreślić lub wręcz przeciwnie. Epilacja brwi to skuteczny sposób na precyzyjne usunięcie zbędnych włosków i nadanie brwiom idealnego kształtu. Jakie metody są najskuteczniejsze i na co warto zwrócić uwagę, by uzyskać najlepszy efekt?

Klinika od a do z

Linia biała – jak wygląda, jaką pełni rolę i czy warto ją depilować?

25.03.2025

Linia biała brzucha, która bywa również określana mianem „kresy białej”, to pasmo tkanki łącznej stabilizujące mięśnie i wspierające sylwetkę. Co warto wiedzieć o tym obszarze? Jaka jest jego anatomia i funkcje? Jak depilować linię białą brzucha?

Klinika od a do z

Trądzik neuropatyczny – jak go rozpoznać i łagodzić objawy?

25.03.2025

Rany, blizny i przebarwienia - to częste konsekwencje trądziku neuropatycznego. Czym jeszcze charakteryzuje się trądzik neuropatyczny? Na czym polega diagnoza tego schorzenia i jak przebiega jego leczenie?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05 Porozmawiajmy