Przyczyny powstawania żylaków macicy
Chociaż żylaki macicy są najczęściej diagnozowane u kobiet w ciąży lub będących już po porodzie, to nie tylko okres ciąży może przyczynić się do ich powstawania. Jakie są pozostałe przyczyny żylaków macicy?
- Nadmierna masa ciała.
- Ograniczona aktywność fizyczna.
- Siedzący tryb życia.
- Uwarunkowania genetyczne.
- Przewlekłe, nawracające zaparcia.
- Zmiany hormonalne – szczególnie w przebiegu ciąży.
Okres ciąży w istotny sposób może przyczyniać się do powstawania żylaków macicy. Nawet w przypadku ciąży o prawidłowym przebiegu dochodzi bowiem do istotnych zmian hormonalnych w organizmie kobiety, a także do wzrostu masy ciała oraz do redukcji stopnia aktywności ruchowej. Rozwijający się płód i powiększająca się macica wywierają nacisk na żyły, które znajdują się w dole miednicy, co również wpływa na ich deformację oraz tworzenie się żylaków.
Żylaki macicy – objawy
Obecność żylaków na kończynach można dość łatwo zaobserwować nawet wówczas, gdy nie powodują żadnych istotnych dolegliwości. Żylaków macicy nie sposób dostrzec gołym okiem, dlatego trzeba baczniej zwracać uwagę na poniższe objawy:
- Dyskomfort lub nawet ból w podbrzuszu.
- Pojawienie się żylaków odbytu lub żylaków sromu – u niektórych kobiet żylaki występują równocześnie na wymienionych obszarach.
- Drobne krwawienia z dróg rodnych, które nie są związane z cyklem menstruacyjnym.
Wymienione objawy nie są zbyt charakterystyczne i jednoznaczne. Bóle podbrzusza mogą wskazywać na cały szereg różnych schorzeń i właśnie z tego względu, jeśli odczuwasz je regularnie lub stale, koniecznie umów się na konsultację ginekologiczną. Po wykonaniu badań, możliwe będzie postawienie trafnej diagnozy.
Czy żylaki macicy są groźne?
Żylaki to nie tylko nieestetycznie wyglądające żyły, ale objaw problemu z układem krążenia. Brak diagnozy, kontroli i ewentualnego leczenia może prowadzić do powikłań. Jakich? W przypadku żylaków macicy w grę mogą wchodzić trudności z zajściem w ciążę i z utrzymaniem jej, jak również ryzyko rozwinięcia się zakrzepicy.
Warto pamiętać również o tym, że żylaki macicy mogą przyczyniać się do dolegliwości bólowych, a także bywają przyczyną niespodziewanych krwawień – to sytuacje pogarszające jakość życia. Wobec tego, jeśli nawet nie planujesz zachodzenia w ciążę, rozważ leczenie żylaków macicy.
Leczenie żylaków macicy
W przypadku żylaków macicy stosowanie środków zewnętrznych (maści i kremów) raczej nie przyniesie spodziewanego efektu. Najwyższą skuteczność gwarantują profesjonalne zabiegi – w szczególności:
- Skleroterapia żylaków macicy – możliwie mało inwazyjna procedura, która polega na wprowadzeniu do poszerzonego naczynia krwionośnego środka, który powoduje kontrolowany stan zapalny i przyczynia się do zamknięcia oraz obkurczenia poszerzonych naczyń krwionośnych. To jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia pajączków oraz żylaków – nie tylko tych, które są zlokalizowane w macicy.
- Leczenie operacyjne – jest to zdecydowanie bardziej inwazyjna procedura, która wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Żylaki są wówczas usuwane mechanicznie. Pojawia się jednak ryzyko rozwinięcia się krwiaków, a także powstania zrostów. Jeśli jednak stopień zaawansowania żylaków tego wymaga, leczenie operacyjne może być jedynym skutecznym rozwiązaniem.
Ostateczną decyzję, co do metody leczenia żylaków macicy, należy podjąć po konsultacji z lekarzem. Jakiej specjalizacji? W tym wypadku należy zasięgnąć porady ginekologa, a także flebologa lub chirurga naczyniowego.
Czy żylaków macicy można uniknąć?
Na powstawanie żylaków macicy wpływ mają zarówno czynniki genetyczne (tych trudno uniknąć), jak również indywidualne i środowiskowe. By zmniejszyć ryzyko tworzenia się żylaków macicy, zadbaj o profilaktykę:
- Utrzymuj prawidłową masę ciała. Jeśli masz problem z nadwagą lub otyłością, skonsultuj się z dietetykiem, by bezpiecznie zredukować wagę.
- Jeśli to możliwe, prowadź aktywny tryb życia. Unikaj wielogodzinnego przesiadywania przy komputerze i przed telewizorem.
- Kontroluj prawidłowy poziom hormonów. W razie potrzeby, rozważ leczenie pod okiem endokrynologa.
- Stosuj lekkostrawną dietę. Unikaj produktów wzdymających i przyczyniających się do powstawania zaparć.
Jeśli nawet nie uda Ci się uniknąć żylaków macicy, współczesna medycyna pomoże Ci kontrolować je lub wyleczyć.