Ginekomastia – co to takiego?
Przerost gruczołu sutkowego to schorzenie, które dotyka nawet połowę męskiej populacji. Dotyczy mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych. Ginekomastia może być jednostronna (wówczas powiększeniu ulega wyłącznie jedna z piersi) lub obustronna. U młodych mężczyzn może mieć charakter przejściowy, wynikający z burzy hormonalnej okresu dojrzewania.
Powiększający się biust u mężczyzny może być związany nie tyle z przerostem gruczołu sutkowego, co z nadmiarem tkanki tłuszczowej. W takiej sytuacji mamy do czynienia z lipomastią.
Ginekomastia – objawy
Wyraźnym i głównym objawem, jaki powoduje ginekomastia u mężczyzn, jest powiększanie się gruczołów piersiowych. Najczęściej dotyczy to obu piersi, chociaż zdarza się, że problem ten jest wyłącznie jednostronny.
Ginekomastii nie towarzyszą szczególne dolegliwości bólowe. Z tego względu niektórzy mają skłonność do jej bagatelizowania. Tymczasem schorzenie to może świadczyć o innych problemach zdrowotnych i dlatego warto skonsultować się z lekarzem.
Jakie mogą być przyczyny ginekomastii?
Powiększanie się gruczołów piersiowych u mężczyzn może mieć różne podłoże. U osób młodych ginekomastia bywa związana ze zmianami hormonalnymi okresu dojrzewania i zazwyczaj ma charakter przejściowy. U dorosłych mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych ginekomastia może wynikać z:
- Nieprawidłowości hormonalnych – najczęściej związanych z zaburzeniem równowagi pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów.
- Nadwrażliwości na estrogeny.
- Awitaminozy i niedożywienia.
- Obecności zmian nowotworowych – szczególnie tych, które są hormonalnie czynne.
Przerost sutka u mężczyzn może być związany również ze stosowaniem niektórych leków i substancji. Szczególnie narażone na ginekomastię są osoby, które stosują sterydy, leki na przerost gruczołu krokowego, niektóre środki moczopędne, a nawet wybrane preparaty służące leczeniu grzybicy. Nie bez znaczenia jest również nieprawidłowa masa ciała i nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach gruczołów piersiowych.
Ginekomastia – leczenie
Przed wyborem metody leczenia ginekomastii, konieczna będzie dokładna diagnoza i ustalenie przyczyn schorzenia. Jeśli wynika ono z przyjmowanych leków lub innych chorób, pomóc może zmiana medykamentów na inne oraz leczenie pozostałych dolegliwości. Gdy na rozwój ginekomastii wpłynęły zmiany hormonalne, konieczne będzie uregulowanie gospodarki hormonalnej.
Niestety w niektórych przypadkach zdarza się, że leczenie farmakologiczne nie wystarcza. W takich sytuacjach można zastosować operacyjne usuwanie ginekomastii. Cena takiej procedury jest uzależniona od zaawansowania choroby, jak również od tego, czy jest to ginekomastia obustronna, czy też jednostronna.
Leczenie operacyjne przerostu sutka u mężczyzn to procedura zapewniająca pewny i trwały efekt końcowy. Powrót do pełnej sprawności po zabiegu można przyspieszyć, stosując się do zaleceń oraz uczęszczając na fizjoterapię.
Czy ginekomastii można uniknąć?
Przerost gruczołów piersiowych u mężczyzny może być spowodowany czynnikami genetycznymi lub współistniejącymi schorzeniami, przez co profilaktyka ginekomastii nie będzie miała większego znaczenia. U sporej części osób schorzenie to ma jednak podłoże hormonalne albo jest związane z nadwagą, a tego rodzaju czynników można uniknąć, stosując zalecenia profilaktyczne:
- Kontrolowanie masy ciała i unikanie nadwagi.
- Wykonywanie cyklicznych badań hormonalnych i w razie zauważenia nieprawidłowości, stosowanie odpowiednio dobranych leków.
- Prowadzenie zdrowego trybu życia, podejmowanie regularnej aktywności fizycznej.
Przerost sutka u mężczyzn to schorzenie, które bywa przyczyną kompleksów, ale przez wiele osób jest bagatelizowane. Zauważając je u siebie, nie warto odkładać konsultacji medycznej na później lub ukrywać powiększonych piersi pod luźną koszulką, bo ginekomastię można skutecznie wyleczyć.