Brodawki wirusowe – charakterystyka
Potocznie nazywane są „kurzajkami” – brodawki wirusowe to dość powszechna dolegliwość, która może dotyczyć osób w każdym przedziale wiekowym. Brodawka wirusowa jest niewielką i dość twardą naroślą na skórze. Chociaż brodawki mogą pojawić się na dowolnym obszarze ciała, najczęściej zlokalizowane są na dłoniach, stopach lub twarzy.
Rodzaje brodawek wirusowych:
- Zwykłe – najczęściej są to niewielkie grudki, które można zaobserwować na dłoniach, w okolicach kolan lub paznokci.
- Brodawki stóp – mogą stanowić nie tylko problem natury estetycznej, ale też utrudniać codzienne funkcjonowanie. Brodawka wirusowa na stopie może być bowiem zlokalizowana od strony podeszwy, przez co ulega częstym podrażnieniom podczas chodzenia.
- Brodawki płaskie – najczęściej występują na skórze twarzy lub dłoni. Mają płaską powierzchnię i są niewielkie.
Przyczyny powstawania brodawek wirusowych
Jak sama nazwa schorzenia sugeruje, brodawki wirusowe powstają na skórze na skutek infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje wiele odmian tego wirusa, a niektóre z nich powodują właśnie powstawanie brodawek na skórze.
Z uwagi na to, że infekcja niektórymi typami wirusa HPV może prowadzić nawet do rozwoju zmian nowotworowych, nie warto bagatelizować zakażenia, jak również obecności brodawek na skórze. Najczęściej ich występowanie jest efektem zakażenia typami wirusa HPV o niskim ryzyku onkogennym, ale i tak warto skonsultować się z lekarzem oraz wykonać zlecone badania diagnostyczne.
Czy brodawki wirusowe są zaraźliwe?
Wirus HPV może przenosić się z osoby na osobę na kilka sposobów. Jednym z nich są kontakty seksualne, podczas których może dojść do transmisji typów wirusa o wysokim ryzyku onkogennym (te typy wirusa HPV nie powodują jednak powstawania brodawek wirusowych na dłoniach lub stopach, ale mogą przyczyniać się do powstawania kłykcin kończystych w miejscach intymnych). Kolejnym sposobem transmisji wirusa HPV jest kontakt bezpośredni (skóra do skóry) oraz korzystanie z tych samych przedmiotów higieny osobistej, co osoba zakażona. Wirusem HPV stosunkowo łatwo jest się więc zakazić, dlatego też obecność kurzajek jest powszechna – szczególnie wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Brodawki wirusowe – diagnoza i leczenie
Usuwanie brodawek wirusowych można przeprowadzić na kilka sposobów. W aptekach dostępne są specyfiki do samodzielnego użytku, w gabinetach dermatologicznych i medycyny estetycznej można skorzystać z leczenia zabiegowego. Podstawą jest jednak postawienie diagnozy. W tym celu warto wybrać się na konsultację dermatologiczną.
Sposoby leczenia brodawek wirusowych:
- Farmakologiczne – najczęściej polegają na stosowaniu punktowo środków zawierających kwas salicylowy, mlekowy lub trójchlorooctowy. Zdarza się też, że wybrany lek na brodawki wirusowe zawiera kombinację dwóch spośród wymienionych kwasów. Kuracja tego typu przyspiesza proces złuszczania naskórka oraz odpadnięcie brodawek.
- Krioterapia – to metoda, z której można skorzystać w gabinecie dermatologicznym lub medycyny estetycznej. Polega na wymrożeniu brodawek, które odpadną już na kilka dni po zabiegu.
- Elektrokoagulacja – wykorzystuje zjawisko termolizy. Podczas zabiegu tkanki w obrębie brodawki są podgrzewane, dzięki czemu zmiana odpada.
- Zabieg laserowy – działa na podobnej zasadzie, co elektrokoagulacja, ale podczas zabiegu wykorzystywana jest wiązka lasera.
- Przy pomocy zabiegu chirurgicznego – metoda ta nie jest zbyt często stosowana podczas usuwania brodawek. Wyjątkiem są zmiany rozległe i bardzo liczne, które są oporne na inne metody leczenia.
Brodawki wirusowe u dzieci i dorosłych warto usuwać bez zbędnej zwłoki. Dlaczego? Otóż nieleczone zmiany tego typu mogą prowadzić do zakażenia innych, jak również do samozakażenia i rozsiewu na kolejnych obszarach skóry.
Jak uniknąć brodawek wirusowych?
Zakażenia wirusem HPV są bardzo powszechne – szacuje się, że większość osób przynajmniej raz w życiu będzie miała kontakt z którymś spośród wielu typów tego wirusa. Biorąc pod uwagę różne sposoby jego transmisji (przez kontakty seksualne, poprzez kontakt skóra do skóry, a także poprzez używanie tych samych przedmiotów, co osoba zakażona), profilaktyka powinna obejmować:
- Częste mycie rąk i dezynfekowanie ich.
- Stosowanie indywidualnych przedmiotów higieny osobistej.
- Zachowanie wysokich standardów higieny na publicznych kąpieliskach, siłowniach i tego typu miejscach.
- Unikanie przygodnych kontaktów seksualnych bez odpowiedniego zabezpieczenia przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
- Korzystanie z renomowanych gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich, co do których ma się pewność, że przestrzegane są w nich najwyższe standardy higieniczne.
Brodawki wirusowe najczęściej są raczej niegroźnymi, choć nieestetycznymi, zmianami skórnymi. Ponieważ jednak niektóre typy wirusa HPV mogą wywołać groźniejsze schorzenia, warto rozważyć również przyjęcie szczepionki, która zabezpieczy przed rozwojem infekcji po ewentualnym kontakcie z wybranymi typami tego wirusa.