Czym są wciągnięte brodawki sutkowe?
Wciągnięte brodawki sutkowe, lub potocznie mówiąc wklęsłe sutki, to nietypowa cecha fizjologiczna, która może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Polega ona na tym, że brodawka nie jest wypukła, ale wklęsła, bądź płaska. W zależności od przypadku, może ona dotyczyć obu piersi lub tylko jednej z nich. Co równie ważne, brodawki mogą być wciągnięte w różnym stopniu.
Wciągnięte brodawki sutkowe – objawy
Wklęsłe brodawki sutkowe dość łatwo rozpoznać i zauważyć. Oto główne objawy tej dolegliwości:
- brodawka sutkowa wygląda na schowaną w otoczce lub jest płaska,
- problem dotyczy jednego lub obu sutków,
- wklęsłe brodawki sutkowe mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Jeśli cecha ta występuje u Ciebie lub u bliskiej Ci osoby już od dawna, raczej nie ma powodu do niepokoju. Należy jednak odbyć konsultację medyczną – to szczególnie ważne w przypadku wciągniętych brodawek u kobiet, gdyż stan ten może utrudnić ewentualne karmienie piersią, jak również może wpływać na wygląd piersi i samopoczucie. Należy zachować szczególną uwagę, jeśli do wciągnięcia brodawki sutkowej dojdzie nagle – taka zmiana w wyglądzie sutków może bowiem świadczyć o schorzeniach (także nowotworowych) i jest wskazaniem do odbycia pilnej konsultacji medycznej.
Wklęsłe sutki – przyczyny
Najczęściej wciągnięte brodawki sutkowe nie stanowią powodu do niepokoju. Zwykle są one po prostu cechą fizjologiczną danej osoby. Jeśli jednak defekt ten nie towarzyszy Ci od lat, ale pojawił się nagle, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W takim przypadku może być on spowodowany:
- Infekcją bakteryjną – często występuje ona podczas laktacji, u kobiet, które niedawno urodziły dziecko. Przypadłość ta może objawiać się: tkliwością tej partii ciała, zaczerwienieniem skóry piersi, pojawieniem się wydzieliny z sutków.
- Ropniem – może być on spowodowany cukrzycą lub przekłuciem sutka.
- Rozciągnięciem przewodu mlekowego – które objawia się cofnięciem się sutka, a czasami także występowaniem wydzieliny. Przypadłość ta występuje u kobiet w okresie klimakterium.
- Nowotworem – cofnięcie się jednej lub dwóch brodawek połączone z pojawieniem się guzka, wgłębieniem w piersi lub inną zmianą w tej partii ciała może świadczyć o nowotworze piersi. Co istotne, choroba ta czasami dotyka także mężczyzn.
To najczęstsze z przyczyn występowania wciągniętych brodawek sutkowych. Niekiedy znaczenie mają również dodatkowe czynniki, jak:
- Predyspozycje genetyczne – ta cecha anatomiczna czasami jest dziedziczona.
- Zmiany hormonalne – wygląd piersi, w tym także brodawek sutkowych, zmienia się na przestrzeni lat i wraz z towarzyszącymi im zmianami hormonalnymi.
- Zabiegi chirurgiczne w obrębie piersi – które mogą powodować zmiany w ich strukturze.
- Wiek – upływający czas negatywnie wpływa na kondycję skóry i zmniejsza jej elastyczność – również tej w okolicach piersi.
Wklęsłe sutki – sposoby leczenia
Jeśli dostrzegasz u siebie zmieniony wygląd sutków, skonsultuj się z lekarzem. Najprawdopodobniej zbada on Twoje piersi, wykona USG i ewentualnie zleci Ci zrobienie dodatkowych badań. Pamiętaj, że wizyta u specjalisty jest ważna, zwłaszcza kiedy wygląd brodawek sutkowych zmienił się nagle. Nie zwlekaj z nią także wtedy, gdy obserwujesz u siebie także inne objawy, takie jak: zaczerwienienie skóry, dolegliwości bólowe piersi czy wyciek z brodawki.
Wciągnięte brodawki sutkowe – jak się uporać z tą przypadłością?
Jeżeli wklęsłe brodawki powodują u Ciebie dyskomfort czy kompleksy, możesz zdecydować się na zabieg chirurgiczny poprawiający ich wygląd. Może on zostać wykonany na jeden z dwóch sposobów:
- Chirurgiczne wydłużenie zszycie więzadeł wokół obwodu brodawki sutkowej – to metoda polecana kobietom, które zamierzają w przyszłości karmić piersią.
- Chirurgiczne przecięcie przewodów mlecznych wraz z założeniem silikonowych drenów stabilizujących brodawkę – to opcja stosowana u kobiet, które nie planują karmienia piersią.