Czym jest przepuklina Spiegla?
Każda przepuklina może powodować dyskomfort, a nawet stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Mianem przepukliny określa się przemieszczenie się narządu poza jego prawidłową lokalizację. Najczęściej dotyczy to narządów jamy brzusznej.
Przepuklina Spiegla to jeden z rodzajów przepukliny brzusznej – niezbyt częsty. Dotyczy ona okolicy bocznego mięśnia prostego brzucha i stąd jej inne nazwy: przepuklina kresy półksiężycowatej oraz przepuklina boczna brzuszna. Dolegliwość ta najczęściej występuje u kobiet po pięćdziesiątym roku życia.
Przepuklina Spiegla – objawy
Dolegliwości związane z obecnością przepukliny mogą być bardzo dokuczliwe lub niemal niedostrzegalne. Do najczęstszych symptomów przepukliny brzusznej, a w tym również przepukliny Spiegla, należą:
- Widoczne zgrubienie, guz w okolicach brzucha – wybrzuszenie może pojawiać się lub powiększać w sytuacjach, gdy ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta (na przykład podczas parcia, podnoszenia ciężkich przedmiotów i w trakcie wstawania).
- Dyskomfort lub ból brzucha – może nasilać się podczas kaszlu, napinania mięśni i podczas wypróżniania się.
- Obrzęk z boku brzucha.
- Zaparcia.
Podejrzewając u siebie tę dolegliwość, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Bezwzględnym wskazaniem do pilnej konsultacji medycznej jest podejrzenie uwięźnięcia przepukliny – stan ten zagraża życiu i nie można go bagatelizować. Dochodzi wówczas do zaciśnięcia się powłok brzusznych na fragmencie jelita, który tworzył przepuklinę. Jelito staje się wówczas niedrożne, co może doprowadzić do jego martwicy. Jest to sytuacja nagła, wymagająca pilnej pomocy medycznej.
Objawy uwięźnięcia przepukliny:
- Bardzo silny ból w miejscu przepukliny.
- Wzdęcia i całkowite zatrzymanie możliwości wypróżniania się.
- Widoczna wypukłość i zaczerwienienie w miejscu przepukliny.
Co powoduje przepuklinę Spiegla?
Przyczyną powstawania przepukliny jest nadmierny i nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. W tej sytuacji narządy zlokalizowane w jamie brzusznej ulegają przemieszczeniu i wydostają się przez tak zwane wrota przepukliny. W przypadku przepukliny Spiegla może to być stan wrodzony lub nabyty.
Czynniki ryzyka:
- Otyłość.
- Przebyty zabieg operacyjny, który wymagał cięcia przez powłoki brzuszne.
- Przewlekłe zaparcia.
- Ciąża i naturalny poród.
- Dźwiganie ciężkich przedmiotów.
Diagnostyka i leczenie przepukliny Spiegla
Po zauważeniu objawów, które mogą wskazywać na którykolwiek z rodzajów przepukliny brzusznej, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli nawet dolegliwości nie są silne, stan ten wymaga zdiagnozowania i odpowiednio dopasowanego leczenia.
Sposób leczenia przepukliny Spiegla jest uzależniony od jej zaawansowania. Przepuklina odprowadzalna (można cofnąć ją łatwo z powrotem do jamy brzusznej), która nie powoduje żadnych dolegliwości, może być poddana obserwacji i regularnym kontrolom. W tym wypadku należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Konieczne jest przejście na dietę lekkostrawną, która wyeliminuje zaparcia i wzdęcia. Polecane bywa również noszenie specjalnego pasa przepuklinowego. W przypadku przepukliny nieodprowadzalnej często zalecana jest operacja. Przepuklina uwięźnięta lub zadzierzgnięta wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.
Operacja przepukliny Spiegla może być przeprowadzona klasycznie lub laparoskopowo. Stosowane są zazwyczaj metody beznapięciowe – tkanki zszywane są bez napięcia, co minimalizuje ryzyko nawrotu dolegliwości.
Jak uchronić się przed przepukliną Spiegla?
W profilaktyce przepukliny Spiegla kluczowe znaczenie ma prowadzenie zdrowego trybu życia oraz:
- Kontrolowanie masy ciała – otyłość jest jednym z istotnych czynników ryzyka przepukliny i wielu innych schorzeń.
- Stosowanie zróżnicowanej, dobrze zbilansowanej diety, która nie będzie przyczyniała się do zaparć i wzdęć.
- Unikanie dźwigania ciężarów.
- Prowadzenie aktywnego trybu życia.
Niekiedy, nawet pomimo starań, nie uda się uniknąć przepukliny. Jeśli jednak zauważysz u siebie jej objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Skonsultuj ten stan i dobierz optymalne metody leczenia. Współczesne procedury operacyjne są możliwie jak najmniej inwazyjne, dzięki czemu powrót do zdrowia po zabiegu jest szybszy.