Melasma – co to takiego?
Ciemne, spore i nieregularne przebarwienia skórne, które pojawiają się głównie na twarzy oraz na innych obszarach skóry, które są często wystawione na działanie promieni słonecznych – to właśnie melasma, która bywa określana również mianem ostudy.
Czy każde przebarwienie na twarzy to melasma? Niezupełnie. Tę dermatozę odróżnia od piegów lub przebarwień po trądziku jej rozmiar i charakterystyka. Ostudy są duże, nieregularne, mocno odcinają się od koloru skóry i mają brązowawe zabarwienie. Powstają niezależnie od uszkodzeń skóry (na przykład w przebiegu trądziku) i najczęściej można zaobserwować je u kobiet. Melasma występuje zazwyczaj na mocno eksponowanych obszarach skóry – przeważnie na policzkach, nosie, czole lub nad górną wargą. U niektórych osób pojawia się na dekolcie lub ramionach i przedramionach.
Melasma – przyczyny powstawania
Bezpośrednią przyczyną przebarwień skórnych, w tym również melasmy, jest oddziaływanie promieni słonecznych – najczęściej w sposób intensywny i długotrwały. Podobne procesy zachodzą również podczas korzystania z solarium. Nie każdy, kto lubi się opalać lub przechadzać w słoneczne dni, doświadcza jednak powstawania ostudy. Do wytworzenia się melasmy przyczynia się również kilka innych kwestii pośrednich:
- Predyspozycje genetyczne.
- Przyjmowane leki – szczególnie te, które mają działanie fotouczulające.
- Stosowanie niektórych kosmetyków – przede wszystkim tych, które mają działanie fotouczulające.
- Zmiany hormonalne – ostuda często pojawia się u kobiet w okresie ciąży, ale też w trakcie menopauzy, a także u osób, które mają zaburzenia hormonalne.
- Przyjmowanie leków hormonalnych.
Jeśli dostrzegasz u siebie przebarwienia na twarzy lub innych eksponowanych miejscach, skonsultuj się z dermatologiem, by zyskać pewność, że to właśnie melasma.
Jak pozbyć się ostudy?
Melasma na twarzy, dekolcie lub rękach to problem natury estetycznej. Nie stanowi żadnego poważnego zagrożenia, ale jednak może być przyczyną kompleksów i obniżenia poczucia własnej wartości. Wiele osób, u których rozwinęła się ostuda, decyduje się na jej rozjaśnianie. Najlepsze efekty można uzyskać za sprawą profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej.
Zabiegi pomagające zminimalizować melasmę
- Peelingi chemiczne – mogą być stosowane praktycznie przy każdym rodzaju skóry. Ich zadaniem jest kontrolowane złuszczanie naskórka oraz rozjaśnianie przebarwień. Szczególnie polecane do terapii przeciwko ostudzie są zabiegi z użyciem kwasów.
- Dermabrazja i mikrodermabrazja – zabiegi złuszczające naskórek w sposób mechaniczny. Polecane osobom, które mają przeciwskazania do wykonania peelingów chemicznych.
- Mezoterapia mikroigłowa – jej rolą jest pobudzenie odnowy skóry, wspomaganie procesów syntezy kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Podczas zabiegu podane mogą zostać również substancje, które zablokują zbyt intensywne działanie melanocytów, co zapobiegnie dalszemu tworzeniu się melasmy i umożliwi jej rozjaśnienie.
W niwelowaniu widoczności ostudy skuteczne działanie wykazują również zabiegi laserowe. Ostateczną decyzję, co do tego, na który zabieg się zdecydować, warto podjąć po konsultacji ze specjalistą. Leczenie melasmy jest długotrwałe i może wymagać wielu zabiegów, jak również starannej pielęgnacji skóry.
Jak zapobiegać powstawaniu ostudy?
Melasma na czole, policzkach lub brodzie dość mocno zwraca na siebie uwagę, a jej usuwanie może potrwać długo. Zamiast leczyć skutki, lepiej zapobiegać przyczynom!
Jakie działania podjąć, by chronić skórę przed melasmą?
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Z solarium najlepiej zrezygnować całkowicie, a przebywanie w nasłonecznionych miejscach warto ograniczyć oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną. Pamiętaj o tym, że promieniowanie UV oddziałuje na Twoją skórę nawet podczas pochmurnej pogody. Jeśli na Twojej skórze często pojawiają się przebarwienia, stosuj kremy z filtrem UV przez cały rok.
- Jeśli stosowane przez Ciebie kosmetyki lub leki wykazują działanie fotouczulające, zrezygnuj z ekspozycji na promieniowanie UV oraz stosuj najwyższe z dostępnych filtrów przeciwsłonecznych.
Ponieważ na tworzenie się melasmy mogą wpływać również takie kwestie, jak zmiany hormonalne, zaburzenia hormonalne oraz może to być powiązane ze stosowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, warto kontrolować prawidłowy poziom hormonów oraz rozważyć zmianę metody antykoncepcji na inną.