Suchość pochwy – przyczyna lub jeden z symptomów choroby
Suchość pochwy to nieprzyjemne odczucie, które nie tylko powoduje dyskomfort i obniżenie satysfakcji ze współżycia, ale sprzyja też rozwijaniu się stanów zapalnych miejsc intymnych. W zależności od przypadku, dolegliwość ta może być objawem innych chorób lub ich przyczyną. Z problem tym borykają się zarówno młode, jak i dojrzałe kobiety.
Suchość pochwy – objawy
Suchości pochwy mogą towarzyszyć takie objawy jak:
- Pieczenie i swędzenie okolic intymnych.
- Ból w okolicy pochwy – nasilający się zwłaszcza podczas stosunku seksualnego, uprawiania sportu, oddawania moczu czy noszenia obcisłej odzieży.
- Krwawienie z pochwy, które nie jest związane z miesiączką – najczęściej w trakcie lub po współżyciu.
- Częste oddawanie moczu – bez względu na ilość spożywanych płynów.
- Spadek libido – a także niższa satysfakcja ze współżycia.
- Upławy – oraz częste infekcje bakteryjne lub grzybicze.
Suchość pochwy i jej przyczyny
Do występowania suchości pochwy zwykle przyczynia się obniżenie poziomu żeńskich hormonów płciowych – estrogenów, które wpływają na elastyczność tego narządu, a także na produkcję śluzu. Spadek produkcji estrogenów często prowadzi do tworzenia się stanów zapalnych i sprzyja infekcjom intymnym. Poziomy tych hormonów mogą obniżać się z różnych powodów: w przebiegu chorób, jako rezultat stosowanego leczenia lub na skutek naturalnych procesów. Wśród tych ostatnich można wymienić menopauzę, ciążę i laktację.
Pozostałe czynniki, które sprzyjają suchości pochwy:
- Zmiany hormonalne – wspomniana wyżej menopauza, ciąża czy okres karmienia piersią powodują spadek estrogenów w kobiecym organizmie, a ten przyczynia się do wystąpienia suchości pochwy.
- Przyjmowanie niektórych leków – między innymi przeciwhistaminowych, neuroleptyków oraz antydepresantów.
- Stosowanie antykoncepcji hormonalnej – środki tego typu także mogą powodować obniżenie nawilżenia pochwy.
- Nadmierny stres – do niewłaściwego funkcjonowania układu hormonalnego oraz suchości pochwy przyczynia się również przewlekły stres.
- Niektóre choroby – takie jak cukrzyca, toczeń rumieniowaty i zespół Sjögrena.
- Nieodpowiednia higiena – zarówno zbyt częste mycie okolic intymnych, jak i używanie drażniących kosmetyków do ich pielęgnacji nie sprzyjają odpowiedniemu nawilżeniu pochwy.
- Stosowanie używek – palenie papierosów i częste picie alkoholu mają negatywny wpływ na stan tkanek kobiecych narządów płciowych.
- Infekcje intymne – zakażenia grzybicze i bakteryjne również sprzyjają suchości pochwy.
- Niewystarczająca stymulacja seksualna – której konsekwencją może być produkcja małej ilości śluzu podczas stosunku.
Suchość pochwy w ciąży
Ciąża to czas intensywnych zmian w organizmie kobiety, w tym tych zachodzących w gospodarce hormonalnej. Kwestie te mają ogromny wpływ także na produkcję śluzu i mogą prowadzić do suchości miejsc intymnych – zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Dolegliwości te najczęściej ustępują w kolejnych miesiącach ciąży. Innymi przyczynami niskiego nawilżenia pochwy w tym czasie są zmęczenie i stres, które często towarzyszą kobietom spodziewającym się dziecka.
Suchość pochwy – diagnostyka i leczenie
Jeśli borykasz się z suchością pochwy, skonsultuj się z ginekologiem. Ten – na podstawie badania ginekologicznego i przeprowadzonego z Tobą wywiadu – pomoże Ci ustalić przyczynę tych dolegliwości. Przydatne może być też sprawdzenie poziomu hormonów we krwi oraz pobranie materiału do badania cytologicznego. Jeśli w Twoim przypadku suchość pochwy związana jest ze spadkiem estrogenów, ginekolog może zalecić Ci stosowanie globulek zawierających estriol. Kiedy natomiast problem ten jest skutkiem trwającej infekcji, konieczne jest jej wyleczenie.
Zabiegi stosowane w leczeniu suchości pochwy
W leczeniu suchości pochwy zastosowanie mają też specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak:
- Rewitalizacja warg sromowych – zabieg, który pozwala zniwelować świąd, ból i suchość pochwy, a ponadto poprawia jędrność warg sromowych.
- Laserowe leczenie suchości pochwy i sromu – metoda, dzięki której pochwa staje się lepiej nawilżona i elastyczna. Ma zastosowanie między innymi w okresie okołomenopauzalnym.
- Mezoterapia igłowa – zabieg poprawiający napięcie mięśni i skóry w okolicach intymnych oraz redukujący suchość pochwy. Mezoterapia igłowa okolic intymnych najczęściej przeprowadzana jest przy użyciu kwasu hialuronowego – substancja ta ma silne właściwości nawilżające.
Pamiętaj, by przed podjęciem decyzji o poddaniu się konkretnej terapii, skonsultować się ze specjalistą.
Co na suchość pochwy? Nawyki, które warto wprowadzić
Jeśli zmagasz się z suchością pochwy, nie bagatelizuj roli zdrowego trybu życia. Ogranicz spożywanie alkoholu i palenie papierosów, pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu – pij około 2 l wody dziennie. Zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się produkty obfitujące w fitoestrogeny, które działają podobnie jak estrogeny – znajdziesz je w rybach, roślinach strączkowyh, płatkach owsianych czy oliwie z oliwek. Regularny odpoczynek, wystarczająca ilość snu i noszenie bawełnianej bielizny to inne nawyki, które są istotne dla zdrowia kobiecych narządów płciowych.