Słabe cebulki włosów – skąd bierze się ten problem?
Na stan włosów wpływa wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Czasami ich osłabienie ma podłoże genetyczne, jest rezultatem zmian hormonalnych lub konsekwencją stosowania nieodpowiedniej diety. Zdarza się też, że gorsza kondycja włosów jest efektem ich nieprawidłowej pielęgnacji lub skutkiem ubocznym niektórych schorzeń.
Słabe włosy, czyli jakie?
Podejrzewasz, że Twoje włosy uległy osłabieniu? Przyjrzyj się ich kondycji i zastanów się, czy dotyczą Cię któreś z wymienionych objawów:
- Wzmożone wypadanie włosów – słabe włosy wypadają w większej ilości niż zdrowe kosmyki.
- Suchość, szorstkość i matowość włosów – jeśli Twoja fryzura nagle traci blask, staje się matowa i nieprzyjemna w dotyku, to może być objaw osłabionych włosów.
- Rozdwajające się końcówki, łamanie się włosów oraz puszenie – kwestie te w istotny sposób wpływają również na wzmożone plątanie się włosów.
- Włosy stają się cienkie, wolno rosną.
- Na skórze głowy może pojawić się łupież.
Zauważasz u siebie któreś z wymienionych objawów? Odwiedź trychologa, by zweryfikować kondycję swoich włosów oraz skóry głowy!
Słabe włosy – najczęstsze przyczyny
Na kondycję włosów wpływają czynniki wrodzone i nabyte. W pierwszym przypadku słabe włosy mają podłoże genetyczne – jeśli Twoi rodzice mieli taki problem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojawi się on też u Ciebie. Z kolei do czynników nabytych zalicza się między innymi nieodpowiednia dieta. Kiedy nie dostarczasz do swojego organizmu wystarczającej ilości składników odżywczych, Twoje włosy nie będą w dobrej kondycji. By były zdrowe, lśniące i gęste, potrzebują witamin – przede wszystkim D, E, C i A; minerałów – głównie cynku i żelaza; i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Pozostałe powody wypadania włosów
- Nieprawidłowa pielęgnacja – szampon i pozostałe kosmetyki do włosów powinny być dopasowane do ich porowatości, ale też do potrzeb skóry głowy. Pamiętaj o tym, bo źle dobrane preparaty mogą źle wpływać na kondycję Twoich włosów.
- Nadmierna ekspozycja na słońce – opalanie może przesuszać włosy. Dlatego odpowiednio przygotuj się do kąpieli słonecznej: zastosuj kosmetyki ochronne z filtrem UV i załóż nakrycie głowy. Dobrym pomysłem jest również stosowanie specjalnych mgiełek do włosów z filtrem UV, gdy wybierasz się na plażę.
- Częsta stylizacja – farbowanie włosów, używanie obciążających produktów do stylizacji oraz układanie włosów na gorąco (na przykład przy użyciu prostownicy) znacznie osłabia kosmyki.
- Choroby skóry głowy oraz inne schorzenia – przede wszystkim łuszczyca, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry to tylko niektóre schorzenia mające negatywny wpływ na stan włosów. Ich osłabienie i wypadanie często towarzyszy też chorobie Hashimoto i boreliozie.
- Zażywanie niektórych leków – lista preparatów, których stosowanie może źle wpływać na włosy, jest długa. W ten sposób oddziałują niektóre leki przeciwbólowe, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
- Zmiany hormonalne – również mają istotny wpływ na kondycję włosów. Z tego względu w okresie menopauzy, ciąży, połogu, a także w okresie dojrzewania wiele osób obserwuje u siebie znaczne pogorszenie kondycji włosów i skóry głowy.
- Stres – nadmiar sytuacji stresowych może przyczyniać się do wypadania włosów, wzmagać ich przetłuszczanie, a nawet nasilać łupież.
Czy słabe włosy można leczyć?
Podstawą poradzenia sobie z problemem słabych włosów jest ustalenie jego przyczyny. Jeśli jest to konsekwencja zażywania konkretnych leków, poproś lekarza o ich zamianę na inne. Kiedy słabe cebulki włosów są efektem zaburzeń hormonalnych (na przykład niedoczynności tarczycy), skonsultuj się ze specjalistą, by unormować poziom hormonów. Natomiast gdy problem tkwi w niewłaściwej pielęgnacji, postaraj się zmienić swoje nawyki. Pamiętaj, że warto skorzystać z wizyty u trychologa, który zbada nie tylko stan Twoich włosów, ale również skórę głowy.
Zabiegi regenerujące włosy
Osłabione włosy to problem natury estetycznej, z którym można się uporać na różne sposoby. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny tego stanu rzeczy i wyeliminowanie czynników, które są powodem osłabienia. Nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze okazuje się wystarczające. Na szczęście medycyna estetyczna ma do zaoferowania szeroką gamę zabiegów, które pomogą wzmocnić włosy i przywrócić im piękny wygląd.
Szczególnie polecane zabiegi na słabe włosy:
- Mezoterapia igłowa – jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu w skórę głowy substancji leczniczych, które działają na włosy wzmacniająco, nawilżająco i regenerująco.
- Karboksyterapia – terapia przy użyciu dwutlenku węgla, który zostaje wstrzyknięty w tkanki – w tym przypadku w skórę głowy. Karboksyterapia pozytywnie wpływa na kondycję włosów.
- Keratynowa rekonstrukcja włosów – to procedura rekomendowana w przypadku bardzo silnego osłabienia kondycji włosów. Keratyna jest naturalnym budulcem włosa, stąd też zastosowanie jej w dużej dawce bezpośrednio na włosach sprzyja odżywieniu i regeneracji fryzury. Po zabiegu włosy stają się mocniejsze, lśniące i wyraźnie poprawia się ich kondycja.
Co na słabe włosy? Domowe sposoby wspierające kondycję kosmyków
Dla stanu Twoich włosów ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Oprócz drogeryjnych kosmetyków możesz zastosować naturalne produkty, które znajdziesz w swojej kuchni. Przykłady? Maseczkę odżywiającą włosy przygotujesz na bazie jogurtu naturalnego i jajka, a do zrobienia wzmacniającej płukanki wystarczą Ci liście pokrzywy i woda. Dobrym rozwiązaniem jest też olejowanie włosów – pamiętaj, żeby dobrać olej odpowiedni do porowatości Twoich kosmyków.
Jak uniknąć osłabienia włosów?
Kluczowa dla kondycji Twoich włosów jest zdrowa dieta – nie zapominaj o tym i zwróć uwagę, czy Twój jadłospis zawiera źródła białka, produkty bogate w minerały i witaminy. Równie ważna jest właściwa pielęgnacja kosmyków: unikaj kosmetyków zawierających agresywne składniki, a szampony i odżywki dopasuj do rodzaju swoich włosów. Pamiętaj, by nie spać z mokrymi kosmykami – to sprzyja ich uszkodzeniu.