Czym są rozstępy i dlaczego powstają?
Charakterystyczne paski na skórze, które są od niej jaśniejsze lub ciemniejsze – to właśnie rozstępy, które powstają wówczas, gdy skóra ulega zbyt gwałtownemu rozciąganiu. Dzieje się tak najczęściej w okresie ciąży, ale też na skutek nagłego przybrania na wadze. O ile jednak rozstępy na brzuchu powstają właśnie w takich okolicznościach, te ulokowane na ramionach lub plecach pojawiają się w nieco innych okolicznościach. Jakich?
- Rozstępy na plecach często tworzą się w okresie wzrostu – dlatego można zaobserwować je u dzieci i nastolatków.
- Zdarza się, że rozstępy na plecach są efektem rozbudowywania masy mięśniowej – często dotyczą osób trenujących siłowo.
Ludzka skóra jest bardzo elastyczna i rozciągliwa. Rośnie wraz z człowiekiem – rozciąga się zarówno w okresie jego wzrostu, ale też wówczas, gdy przybiera na wadze lub intensywnie trenuje. Rozstępy na skórze powstają wówczas, gdy zmiany te zachodzą zbyt dynamicznie – produkcja kolagenu i elastyny może się wówczas okazać niewystarczająca, przez co dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych i do pojawienia się rozstępów.
Kto narażony jest na wystąpienie rozstępów na plecach?
Chociaż rozstępy dotyczą nawet do 80% dorosłej populacji, te ulokowane na plecach najczęściej można zaobserwować u:
- Nastolatków – rozstępy na plecach u osób w okresie nastoletnim pojawiają się na skutek gwałtownego wzrostu.
- Osób trenujących siłowo – przede wszystkim mężczyzn, ale nie tylko. Rozstępy na plecach od treningów siłowych pojawiają się na skutek dynamicznego przyrostu masy mięśniowej.
Czy rozstępów na plecach można uniknąć?
W profilaktyce rozstępów najważniejszą kwestią jest unikanie, o ile to możliwe, nagłego przyrostu masy ciała – zarówno związanej z tyciem, jak i z rozrostem masy mięśniowej. Oczywiście na kwestie, takie jak intensywny wzrost w okresie dojrzewania, nie ma się wpływu.
Na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia rozstępów wpływa korzystnie właściwa pielęgnacja skóry – jej nawilżanie oraz odżywianie. Kosmetyki o tych właściwościach warto aplikować przy jednoczesnym wykonywaniu masażu, co przyczynia się do szybszego wchłaniania się preparatów, a także sprzyja poprawie elastyczności skóry. Jeśli nawet nie udało Ci się uniknąć rozstępów na plecach, to nic takiego. Nie są one aż tak widoczne w codziennym życiu, a jeśli bardzo Ci przeszkadzają, możesz popracować nad ich zniwelowaniem.
Jak leczyć rozstępy na plecach?
Istnieją różne sposoby na leczenie rozstępów. Ich skuteczność jest jednak uzależniona nie tylko od wybranej techniki, ale też od fazy, w jakiej znajdują się rozstępy.
Fazy tworzenia się rozstępów:
- Faza zapalna – trwa do pół roku od wystąpienia pierwszych objawów. Na skórze pojawiają się wówczas czerwone lub fioletowe paski o wrzecionowatym kształcie. To najlepszy moment na stosowanie preparatów i zabiegów na rozstępy.
- Faza zanikowa – rozstępy przybierają perłowy odcień, są odrobinę jaśniejsze od skóry. Gdy rozstępy znajdują się w fazie zanikowej, kuracje oraz zabiegi mają niższą skuteczność.
Jak usunąć rozstępy z pleców?
W leczeniu rozstępów skuteczność wykazują przede wszystkim zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Można stosować również specjalne maści i kremy na rozstępy, ale należy liczyć się z tym, że ich skuteczność jest niższa i to nawet wówczas, gdy rozstępy znajdują się wciąż w fazie zapalnej. Nie oznacza to jednak, że nie warto po nie sięgać – krem na rozstępy, masaż i odpowiednia pielęgnacja skóry mają duże znaczenie profilaktyczne (zmniejszają ryzyko powstawania kolejnych zmian), a także mogą wspierać leczenie zabiegowe. Zanim jednak sięgniesz po konkretny kosmetyk lub preparat apteczny, skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że jego stosowanie nie będzie kolidowało z leczeniem zabiegowym.
Zabiegi na rozstępy na plecach:
- Laserowe usuwanie rozstępów – szczególnie wysoką skuteczność w leczeniu rozstępów wykazują zabiegi przeprowadzane przy użyciu laserów frakcyjnych. Podczas zabiegu wiązka lasera doprowadza do kontrolowanych mikrouszkodzeń tkanek, co aktywuje procesy regeneracyjne skóry. Efektem jest spłycenie rozstępów, a także wygładzenie skóry. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto zdecydować się na serię kilku zabiegów.
- Mikronakłuwanie – powstawanie rozstępów na plecach i na każdym innym obszarze ciała to efekt rozrywania włókien kolagenowych. Włókna te można jednak regenerować, jeśli dostarczy się im odpowiednich substancji – najlepiej prosto w głąb skóry. Mikronakłuwanie, jak sama nazwa sugeruje, to zabieg polegający na wykonaniu wielu mikroskopijnych nakłuć, dzięki czemu możliwe jest zaaplikowanie wybranych substancji odżywczych i regenerujących. Najwyższą skuteczność można uzyskać, decydując się na serię zabiegów. Rozstępy ulegać będą stopniowemu rozjaśnianiu i spłycaniu.
To wybrane spośród zabiegów, jakie można polecić tym osobom, które chcą usunąć rozstępy z pleców. Umów się na konsultację, by ustalić, który z nich będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla Ciebie!