Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Chociaż łój jest naturalną wydzieliną ludzkiego ciała, w nadmiarze może przyczyniać się do różnego rodzaju dolegliwości. Za jego produkcję odpowiadają gruczoły łojowe, które są rozmieszczone na różnych obszarach skóry – przede wszystkim na twarzy, ale też na owłosionej skórze głowy.
U niektórych osób gruczoły produkują zdecydowanie zbyt wiele tej substancji. Łój odkłada się wówczas na skórze, powoduje bardzo szybkie przetłuszczanie się włosów oraz łupież. Powierzchnię skóry na głowie mogą pokrywać żółte, tłuste naloty z martwego naskórka i łoju, które są idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów. Tak można scharakteryzować objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy, które z czasem może prowadzić również do utraty włosów.
Jakie mogą być przyczyny ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry)?
Najczęstszą przyczyną ŁZS są nieprawidłowości hormonalne – zarówno te, które są charakterystyczne dla okresu dojrzewania, jak i towarzyszące różnym schorzeniom (na przykład zespołowi policystycznych jajników). Wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry i nasilenie jego objawów może być również powodowane dodatkowymi czynnikami życia codziennego: stresem, niewłaściwą higieną skóry głowy, błędami dietetycznymi, jak również używkami.
Łysienie łojotokowe – dlaczego wypadają włosy?
Osoby, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą, z czasem, zauważyć u siebie również objawy łysienia. Wypadanie włosów na tle łojotokowego zapalenia skóry głowy ma kilka przyczyn:
- Nadmierna produkcja łoju i jego gromadzenie się na skórze sprzyja podrażnieniom i uczuciu swędzenia. To przyczynia się do częstego drapania się, przez co uszkodzeniom ulega skóra głowy oraz cebulki włosów.
- Gromadzący się na skórze łój oraz złuszczający się naskórek prowadzą do zatykania porów skóry i ujść gruczołów łojowych – to negatywnie wpływa na kondycję włosów.
- Brak odpowiedniego leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy może skutkować rozprzestrzenianiem się schorzenia, a nawet rozwinięciem się łuszczycy, co prowadzi do jeszcze bardziej wzmożonego wypadania włosów na tym obszarze.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy ŁZS (nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież, świąd i obecność na skórze głowy złuszczających się wykwitów lub strupów), odwiedź dermatologa lub trychologa. Odpowiednio dobrane leczenie pomoże zminimalizować dolegliwości i powstrzyma dalsze wypadanie włosów.
Łysienie łojotokowe – leczenie
Łojotokowe zapalenie skóry głowy, które jest bezpośrednią przyczyną łysienia łojotokowego, to schorzenie o przewlekłym charakterze. Chociaż nie można go całkowicie wyeliminować, przy pomocy odpowiednich kuracji i zabiegów możliwe jest wygaszenie objawów choroby do tego stopnia, że przestanie znacząco wpływać na kondycję włosów.
Warto pamiętać o tym, że objawy ŁZS mogą nasilać się na skutek licznych czynników. Jakich? Oto najczęstsze z nich:
- Przewlekły stres i niedobór snu.
- Źle zbilansowana dieta – w szczególności z niedoborem cynku, selenu i witamin z grupy B.
- Zaburzenia hormonalne.
- Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy.
- Stosowanie niektórych leków.
Leczenie łysienia łojotokowego
Najważniejszym etapem leczenia łysienia łojotokowego jest ustalenie jego przyczyny. Jeśli okaże się, że ŁZS ma podłoże hormonalne, konieczna może okazać się kuracja regulująca poziom poszczególnych hormonów. Im wcześniej uda się znaleźć powód schorzenia, tym lepiej – można będzie wdrożyć odpowiednią kurację, gdy utrata włosów nie jest jeszcze zbyt zaawansowana.
Jakie są metody leczenia łysienia łojotokowego?
- Leczenie miejscowe – szczególnie za pomocą preparatów przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych (w razie potrzeby także z podawaniem glikokortykosteroidów).
- Korzystanie z profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy – najlepiej poleconych przez dermatologa lub trychologa.
- Suplementacja witamin i mikroelementów – w razie stwierdzenia ich niedoborów.
- Korzystanie z zabiegów trychologicznych i medycyny estetycznej – na przykład z mezoterapii skóry głowy, która wzmacnia cebulki włosów.
- Wykonanie przeszczepu włosów.
Szybka diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie może uchronić Cię przed nadmierną utratą włosów. Chociaż łojotokowe zapalenie skóry głowy ma charakter przewlekły, to wypadaniu włosów na tym tle można skutecznie przeciwdziałać. Poza leczeniem kluczowa jest również dalsza profilaktyka i zmiana przyzwyczajeń na lepsze. Dlatego:
- Dbaj o zdrową dietę. Unikaj nadmiaru cukru i używek.
- Regularnie wykonuj badania krwi. W razie niedoborów witamin lub minerałów, skonsultuj się z lekarzem i stosuj suplementację lub wprowadź zmiany w jadłospisie.
- W miarę możliwości unikaj stresu i wysypiaj się.
- Stosuj kosmetyki do skóry łojotokowej.
- Bądź pod kontrolą trychologa.