Żylaki przewodu pokarmowego – mogą być obecne nie tylko w żołądku
Przewód pokarmowy jest bardzo długi, a żylaki mogą występować niemal na każdym jego odcinku. Od ich lokalizacji może zależeć to, czy łatwo będzie je zdiagnozować. Położenie żylaków przewodu pokarmowego w istotny sposób wpływa też na ewentualne objawy oraz na stopień ich nasilenia. Wśród żylaków przewodu pokarmowego warto wymienić:
- Żylaki przełyku – często zdarza się, że pękają oraz krwawią, co powoduje krwiste wymioty. Choć objawy te wydają się drastyczne, pozwalają na dość szybkie zdiagnozowanie problemu i na wdrożenie leczenia. Jeśli chodzi o żylaki przełyku, przyczyna ich powstawania często związana jest ze schorzeniami wątroby (szczególnie z jej marskością), ale też z zakrzepicą żyły wrotnej lub żył wątrobowych.
- Żylaki dna żołądka – są ulokowane niżej od żylaków przełyku, przez co przez jakiś czas mogą pozostać niemal bezobjawowe, a niezdiagnozowane i nieleczone żylaki żołądka bywają niebezpieczne. Dlaczego? Jeśli chodzi o żylaki żołądka, objawy utajone mogą dotyczyć intensywnego krwawienia z przewodu pokarmowego, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.
- Żylaki odbytu – podobnie, jak żylaki przełyku, mają skłonność do pękania i krwawienia. Przyczyny ich powstawania są różne, ale często bywają związane z zaparciami.
Żylaki dowolnego odcinka przewodu pokarmowego są schorzeniem, które można leczyć. Podstawą jest jednak diagnoza. Jeśli podejrzewasz u siebie żylaki żołądka, skonsultuj się z gastrologiem.
Dlaczego powstają żylaki żołądka?
Bezpośrednią przyczyną powstawania żylaków żołądka są nieprawidłowości w działaniu układu żylnego. Najczęściej jest to efekt niewydolności żyły wrotnej, ale też zakrzepicy lub schorzeń wątroby. Żylaki dna żołądka często występują równolegle z żylakami przełyku.
Na zwiększone ryzyko tworzenia się żylaków żołądka mogą mieć wpływ także poniższe czynniki:
- Obecność wrzodów żołądka.
- Schorzenia wątroby.
- Nadciśnienie tętnicze.
- Przyjmowanie niektórych leków.
- Nadużywanie alkoholu.
- Obecność żylaków przełyku, a często również żylaków odbytu.
Żylaki żołądka: objawy, leczenie
Żylaki dna żołądka mogą przez jakiś czas nie powodować żadnych istotnych dolegliwości, ale nie jest to bezwzględna reguła. Jakie symptomy mogą sugerować obecność żylaków żołądka?
- Wymioty – szczególnie te zabarwione krwią lub z zawartością skrzepów są niepokojącym sygnałem. Wskazują na to, że mogło dość do krwawienia w układzie pokarmowym, a to częsty objaw żylaków żołądka oraz przełyku.
- Anemia – może być spowodowana długotrwałym, utajonym krwawieniem z przewodu pokarmowego. Często towarzyszy jej ogólne osłabienie i pogorszenie kondycji.
- Niskie ciśnienie tętnicze.
- Smoliste stolce lub obecność smug krwi w stolcu – symptomy te mogą wskazywać na krwawienie z przewodu pokarmowego (szczególnie z odcinka dolnego).
Powyższe objawy powinny być potraktowane, jako wyraźny sygnał alarmowy. Mogą bowiem wskazywać na obecność żylaków przewodu pokarmowego, jak i na innego rodzaju schorzenia tego układu. Jeśli zauważasz u siebie któryś z nich lub kilka, skonsultuj się z lekarzem o specjalizacji gastrologicznej. Jeśli dolegliwości dotyczą głównie dolnego odcinka układu pokarmowego, pomocna może okazać się wizyta u proktologa.
Leczenie żylaków żołądka
Podstawową metodę leczenia żylaków układu pokarmowego stanowi ich zasklepienie lub usunięcie. Wybór najkorzystniejszej procedury zależy od dokładnej lokalizacji żylaków, jak również od zaleceń medycznych. Podstawą jest więc diagnoza i pozostawanie pod opieką specjalisty. Na etapie diagnozowania konieczne może być wykonanie badań:
- Gastrologicznych – przede wszystkim gastroskopii, która pozwala na zbadanie przełyku oraz żołądka.
- Proktologicznych – przede wszystkim kolonoskopii, która pomoże wykryć ewentualne żylaki odbytu lub inne nieprawidłowości dolnego odcinka układu pokarmowego.
W razie potrzeby, podczas specjalistycznych badań istnieje możliwość pobierania materiału do badań histopatologicznych. Jeśli podejrzenie padnie również na kondycję układu żylnego lub na stan wątroby, konieczne mogą być dodatkowe badania obrazowe.
Samo leczenie żylaków żołądka może polegać na ich zasklepieniu, przez co ulegną zmniejszeniu. W tym celu stosowana bywa skleroterapia lub obliteracja (obie metody polegają na iniekcji substancji, które mają za zadanie obkurczyć żylaki). Jeśli metody te nie przyniosą rezultatu lub zostaną uznane za niewystarczające, konieczne może okazać się tradycyjne leczenie chirurgiczne.